آشنایی با تفاوت بین طراحی گرافیک و طراحی بصری

تفاوتی طراحی گرافیک و طراحی بصری

آیا تابحال ورود به حوزه طراحی بصری را به عنوان فعالیتی موازی با طراحی گرافیک برگزیده ­اید؟ شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه تفاوتی بین طراحی گرافیک و طراحی بصری وجود دارد؟ و آیا طراحی وب و طراحی بصری با هم مرتبط هستند یا خیر؟ اگر شما هم می خواهید بدانید چه تفاوتی بین طراحی بصری و طراحی گرافیک وجود دارد در ادامه این مطلب با گرافیستار همراه باشید.

اولین تفاوت بین طراحی گرافیک و طراحی بصری اهداف متفاوت آن‌هاست! 

مهمترین و اولین تفاوت موجود بین طراحی گرافیک و طراحی بصری، محصول نهایی و اهدافی است که این دو نوع طراحی دنبال می­کنند. هر دو نوع طراحی با هدف کلی ایجاد یک گرافیک بصری به منظور انتقال یک پیام انجام می­گیرد. در هر دو حوزه پیدا کردن راهی خلاقانه برای ارتباط با مخاطب به عنوان هدف اصلی معرفی می­شود. اصلی تفاوت این دو نوع طراحی محیطی است که در نهایت منتشر می­شوند. طراحی گرافیک در محصولات چاپی مانند بروشور، مجله و … منتشر می شود و طراحی بصری در محصولات دیجیتال مانند اپلیکیشن­ ها، وب­سایت و … انتشار می­ یابد.

از طرفی در طراحی بصری در کنار اصول زیبایی­ شناسی طرح، به هدف کسب و کار مورد نظر و ایجاد یک هویت بصری برای برند آن توجه بسیاری می­شود. در حقیقت تمرکز طراحان گرافیک بر روی انتقال پیام ­ها و اطلاعات است ولی طراحان بصری بر روی ظاهر طرح و حسی که باید نسبت به کسب و کار در ذهن مخاطب ایجاد کند تمرکز دارند.

حتما بخوانید: طراحی گرافیک چیست؟ هدف طراحی گرافیک + مزابا

طراحی بصری انعطاف‌پذیرتر است

دومین تفاوت بین طراحی بصری و طراحی گرافیک این است که طراحی بصری در ارائه طرح ­ها و سبک ­ها خلاقانه و متنوع امکانات بیشتری در اختیار دارد، مخصوصا هنگامی که در مورد طراحی رابط کاربری صحبت می­شود. در زمان طراحی یک طراحی گرافیک با محدودیت ­هایی همانند ابعاد بنر یا پوستر و … برای محصول نهایی مواجه هستید. ولی زمانی که در حال طراحی یک رابط کاربری باشید، می­توانید با استفاده از خلاقیت خود محصول نهایی را طراحی نمایید.

بر اساس موارد بالا، طراحی بصری انعطاف ­پذیری بالایی دارد که نیازمند خلاقیت و مهارت بیشتری برای طراحی می­باشد. چرا که در زمان طراحی یک عنصر در صفحه وب باید بدانید که در دستگاه­ های دیگر چگونه به نظر می­رسد، نحوه تعامل کاربر با آن چگونه است، در کجای صفحه واقع می­شود؟ و ….

پس در طراحی بصری به همراه شناخت اصول زیبایی شناسی باید به نحوه تعامل طرح با مخاطب هم توجه شود.

آشنایی با تفاوت بین طراحی گرافیک و طراحی بصری 7

طراحان بصری، بر معیارهای بیشتری تمرکز می‌کنند

شاخه ­های مختلف طراحی بصری مانند معماری اطلاعات، رابط کاربری و … با هدف تحت تاثیر قرار دادن تجربه کاربر از محصول فعالیت می­کنند. تاثیرگذاری بر روی مخاطب با استفاده از طراحی بصری کار ساده ­ای نیست، چراکه تنها با استفاده از سلسله مراتب بصری و رعایت اصول صفحه­ آرایی نمی­توان به این هدف دست یافت. بلکه در طراحی باصری باید تجربه کاربران مورد بررسی قرار گیرد تا نسبت به احساس واقعی آنها آگاهی کسب شود، آزمون A/B انجام شود (این آزمون به مقایسه دو نسخه از یک برنامه یا وب می­پردازد تا مشخص شود کدام نسخه از کارایی بالایی برخوردار است) و …

بنابراین در طراحی بصری به همراه رعایت اصول موجود در طراحی گرافیک، مسائل بیشتری همانند کارایی طرح هم باید مورد بررسی قرار گیرد و تنها به زیبایی بصری طرح اکتفا نشود. در واقع طراح در طراحی گرافیک به ظاهر چشم ­نواز طرح نهایی فکر می­کند ولی در طراحی بصری ممکن است طرحی بسیار زیبا باشد ولی در معیارهای دیگر همچون تعامل با کاربر مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

حتما بخوانید: تفاوت فتوشاپ و ایلوستریتور چیست؟ کدام را یاد بگیریم؟

طراحی بصری چیزی فراتر از کار با فتوشاپ است!

یکی دیگر از تفاوت­ های طراحی بصری و طراحی گرافیک، تفاوت در بین ابزارهای مورد نیاز برای آنها می­ باشد. اگر می­خواهید به حوزه طراحی بصری وارد شوید بهتر است که ذهن خود را از فضای طراحی گرافیک و ابزارهای آن مانند فتوشاپ و ایلوستریتور جدا کنید و با ابزارهای طراحی بصری مثل Sketch ، Adobe XD و Figma تطبیق دهید. این ابزارها مختص طراحی رابط کاربری و ایجاد یک تجربه کاربری خاص هستند.

در این برنامه ­ها، با استفاده از عناصر مختلف رابط کاربری می­توانید تجربه کاربری را طراحی نمایید. ضمنا در این ابزارها می­توانید به تمامی عناصر مورد نیاز برای طراحی گرافیک هم دسترسی داشته باشید و هر سبک و ظاهری که برای عناصر خود در نظر گرفته ­اید را برای آنها به اجرا درآورید. امیدوار هستیم که با مطالعه این مطلب نسبت به تفاوت­های طراحی بصری و طراحی گرافیک آگاهی کسب کرده باشید.

یادگیری و ورود به بازارکار:

اگر تصمیم جدی خود را برای یادگیری و ورود به بازار کار گرفته اید ما همراه شما هستیم. اگر می‌خواهید فتوشاپ را به شکل کامل، کاربردی و اصولی فقط در عرض دو هفته آن هم با قیمتی استثنایی یاد بگیرید، پیشنهاد ما آموزش فتوشاپ گرافیستار است. وقت را تلف نکنید و از طریق بنر زیر وارد دوره شوید:

آشنایی با تفاوت بین طراحی گرافیک و طراحی بصری 9

ارسال در :
لینک کوتاه :