طراحی گرافیک چیست؟ هدف طراحی گرافیک + مزابا

هدف طراحی گرافیک

مفهوم طراحی گرافیک

طراحی گرافیک هنر توسعه تصاویر و عکس هایی است که ببیندگان را جذب می کند. مهارت ارتباطی مهارتهای هنرمندانه ما با شخص دیگری است. در هر شاخه ای از مهندسی استفاده می شود. با استفاده از تصاویر و عکس ها یک رویکرد حل مشکل است. یک فعل و انفعال بصری است که تصاویر، کلمات و ایده ها را به طور کلی جهت مکاتبه اطلاعات به بیننده، جهت ایجاد تأثیر ویژه ترکیب می کند.

تاریخچه طراحی گرافیک

اصطلاح طراحی گرافیک اولین بار توسط ویلیامسون آدیسون دویگینز در سال ۱۹۹۲ معرفی شد. اما در اصل طراحی گرافیک زمانی که انسان پا به این جهان گذاشت آغاز شد. این می تواند از بناهای تاریخی و آثار هنری در زمان های گذشته دیده شود. مصریان از خط تصویری که از نماد های تصویری برای ارتباط با دیگران استفاده می کند بهره می گرفتند.

• طراحی گرافیک در ایالات متحده آمریکا هنگامی کشف شد که بنجامین فرانکلین از روزنامه خود “روزنامه پنسیلوانیا” برای تبلیغ کتابهای خود در میان مردم استفاده کرد. آمریکایی ها در ابتدا روش تبلیغاتی ترویج شده توسط بنیامین را به خاطر چاپ نامناسب و بهم ریختگی حروف دوست نداشتند. بعداً فرانکلین آن را به روش بهتری سازماندهی کرد. او اولین شخصی بود که از “آرم” در تصاویر خود استفاده کرده بود. وی همچنین به مردم در مورد جزئیات لازم برای سازماندهی تبلیغاتشان آموزش داد.

• در سلسله تانگ، مردم برای تولید متن بودایی بلوک های چوبی را می بریدند تا روی منسوجات چاپ کنند. در قرن نوزدهم در اروپا اولین طرح چاپی به طور رسمی منتشر شد. این دوران جدایی طراحی گرافیک از هنرهای زیبا را رقم می زند. هنری کول اولین کسی بود که به دولت بریتانیای کبیر در مورد اهمیت طراحی از طریق روزنامه خود به نام طراحی و تولید کنندگان می گوید. در سال ۱۹۲۲ اولین بار طراحی گرافیک در مقاله “نوع جدیدی از چاپ برای طرحی جدید” منتشر شد.

طراحی گرافیک چیست؟ هدف طراحی گرافیک + مزابا 9

چرا ما از طراحی گرافیک استفاده می کنیم؟

طراحی گرافیک به عنوان یک ابزار مهم برای فروش محصولاتتان عمل می کند. بر روی محصولات، بسته بندی جهت افزایش نما و حس و افزایش تقاضا در آینده اجرا می شود. در هر رونمایی در فروشگاه ها تقاضا می شود. در هر نمایش، گرافیک نقش مهمی در مورد پسند واقع کردن آن برای مخاطب بازی می کند. روزنامه ها، مجلات و رمان ها همه از گرافیک برای نشان دادن محتوایشان استفاده می کنند. با توسعه طراحان وب اینترنتی که تجربه استفاده ابزارهای گرافیکی را دارند ایجاد اطلاعات جذابتر می شود. وظیفه اصلی طراح گرافیک ارائه برخی مطالب شیک با کمک مهارت تخیل است. موضوع می تواند از نظر سنتی و دیجیتالی جذاب تر شود. طراحان تصاویر زیبایی را در کارهای او اضافه می کنند تا جالب تر به نظر برسد. 

هدف طراحی گرافیک

طراحی گرافیک به طور عمده برای برنامه های زیر استفاده می شود:

• فن چاپ: در این طرح، شخصیت ها اصلاح می شوند تا ظاهر و احساس خود را افزایش دهند. با افزایش فاصله بین کاراکترها، نکات واضحی را ایجاد کنید، تغییر فاصله بین خطوط می تواند هر محتوایی را خلاقانه تر کند. چندین فونت وجود دارد که با تغییر کاراکترها ایجاد می شود و طراحان گرافیک از این فونت ها برای طراحی هنر خود استفاده می کنند.

• صفحه آرایی: صفحه آرایی قرار دادن تمام عناصر مورد نیاز در صفحه مانند تصاویر، جاگذاری متن، سبک و غیره است. طراحان گرافیک مکان و سبک همه عناصر مورد نیاز صفحه را تغییر می دهند و کارهای هنری شان را طراحی می کنند.

• ساخت چاپ: این فرایندی است که در آن اثر هنری با چاپ روی کاغذ و تغییر رنگ و بافت آن طراحی می شود تا متفاوت و زیبا شود. یک طراح باید از تفکر تحلیلی و منطقی خود جهت طراحی هر گونه چاپ با اصلاح رنگ و بافت استفاده کند.

• استراتژی: یک طراح گرافیک باید قبل از شروع هر کار طراحی، استراتژی مناسبی داشته باشد. با این کار مشکل او ساده تر به نظر می رسد. کار هر طراح گرافیک یکی از دشوارترین کارهاست زیرا او مجبور است کار را به منطقی ترین شکل طراحی کند و در عین حال از نظر زیبایی خوشایند به نظر برسد.

• برنامه ریزی: کار او درک مشتری و افرادی است که کارهای طراحی وی را مشاهده می کنند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع هر طرحی کار خود را برنامه ریزی کند.

• طراحی خلاقانه: ابزارهای مفید زیادی برای ایجاد هر طرحی وجود دارد. به روش سنتی، مردم از قلم، رنگ، قیچی و غیره استفاده می کردند تا کار خود را قاب کنند. اما امروزه نرم افزارهای مختلفی در بازار موجود هستند تا طرح خود را ایجاد کنند. نرم افزارها شیوه سنتی ایجاد هر اثر هنری را به شدت تغییر داده اند. امروزه تهیه هر طرحی کاملاً آسان شده است. این امکان را به افراد می دهد تا ایده های بیشتری را به سرعت کشف کنند و مهارت های خود را ایجاد کنند.

• روش دیجیتال: طراحان خلاق از روش سنتی و دیجیتالی جهت بهبود کار خود استفاده می کنند. آنها کار خود را با استفاده از قلم و مداد برای نشان دادن توانایی های خود شروع می کنند  و هنگامی که با کار دستی آماده می شوند، با کمک نرم افزارهای مختلف موجود در بازار، آن را به شکل دیجیتال در می آورند.

ابزارهای مختلف: نرم افزارهای مختلفی در بازار برای ایجاد هر کار طراحی موجود است. شرکت آدوب ابزارهای فوق العاده ای مانند ادوب ایلوستریتور، آدوب فوتوشاپ و … را برای طراحی هر اثر هنری فراهم می کند. این نرم افزار هر طرح را به دو صورت بردار و شطرنجی قاب می کند. در فرم برداری، می توانیم تصویر را بدون هیچ گونه تضعیف در کیفیت تصویر، مقیاس بندی کنیم. اما در شکل شطرنجی، کیفیت تصویر وقتی تصویر را مقیاس بندی می کنیم پایین می آید.

طراحی گرافیک چیست؟ هدف طراحی گرافیک + مزابا 11

مزایای طراحی گرافیک:

موارد زیر مزایای طراحی گرافیک را شرح می دهد:

 •با ظهور گرافیک، مردم می توانند محصول خود را بیشتر نشان دهند و سهم خود را در بازار افزایش دهند.

• طراحان می توانند با استفاده از این نرم افزار تصاویر تبدیل شده فوق العاده ای از محصولات خود ایجاد کنند. کلیه فیلم ها با استفاده از این نرم افزار قاب و طراحی می شوند. آنها شیوه سنتی که مردم مجبور بودند هر کلیپ از یک فیلم را اجرا کنند کاملاً تغییر داده اند.

•ویدئوهای ایجاد شده با این نرم افزارها واقعی به نظر می آیند. بسیار دشوار است که تفاوت بین طرح دیجیتال و واقعی را بگوییم. طراحان بافت، رنگ و نور مناسبی را برای اینکه تصویر به نظر واقعی بیاید ایجاد می کنند.

نتیجه گیری:

قبل از ایجاد هر پروژه طراحی، یک طراح باید به مخاطبان هدف خود فکر کند. مشتری چه نفعی از این طرح خواهد برد. همچنین باید نیاز واقعی مشتری خود را درک کند. چگونه افراد هدف با طرح او ارتباط برقرار می کنند. فراهم کردن اطلاعات کافی به کمک محتوا و گرافیک بهتر می تواند بستن هر قراردادی را کاملا آسان کند. همچنین طراح باید بازخورد مناسبی از مخاطبان خود جهت بهبود مهارت های طراحی خود بگیرد.    

ارسال در :
لینک کوتاه :