×

پروژه آماده افتر افکت چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

هنگام کار با برنامه‌ای مانند افتر افکت ممکن است ساعت‌های زمان صرف کنید تا در یک صحنه افکت ایجاد کنید. این کار ممکن است ساعت‌ها زمان شما را برای ویرایش بگیرد. دانلود پروژه‌ آماده افترافکت به شما کمک می‌کند تا به راحتی تغییرات گسترده ای در این برنامه ایجاد کنید. این یک روش عالی است که باعث می‌شود شما در وقت خود صرفه جویی کنید و چندین پروژه را به صورت همزمان پیش ببرید. در ادامه قصد داریم علاوه بر معرفی پروژه های افتر افکت، به چگونگی استفاده از آن نیز بپردازیم.

دانلود رایگان پروژه افتر افکت ؟

پروژه آماده After Effect یک الگو از پیش ساخته شده می‌باشد با فرمت (.aep). الگوهای  از قبل ساخته شده به شما این امکان را می‌دهد دستورات آن را بر روی پروژه خود اعمال کنید. برای مثال اگر در یک aep. از لوگو، Footage و Headshots استفاده شده است. تمامی این دستورات بر روی فیلم شما نیز به سرعت اعمال می‌شود.

پروژه آماده افترافکت چیست

به طور کلی هنگامی که یک طراح حرفه‌ای در برنامه افتر افکت شروع به ایجاد یک پروژه می‌کند، تمامی مراحل را به نحوی ضبط می‌کند. نکته جالب این است که این مراحل برای فایل‌های دیگر قابل تعمیم می‌باشد و شما می‌توانید در سایر پروژه‌ها از آن استفاده کنید. پروژه آماده افتر افکت می‌تواند شامل یک ویدئو توضیحی، فیلم‌های تایپوگرافی، لوگو، پرده سبز، اینفوگرافی‌ها و … باشد. اصولا پروژه آماده افتر افکت در صورتی مفید است که کاربرانی که با مباحث پیچیده مربوط به جلوه‌های ویژه فیلم آشنا نیستند نیز بتوانند از آن استفاده کنند. برای مثال به راحی بتوانند رنگ، متن و المان‌های طراحی را تغییر دهند.

یک طراح، الگویی را در افترافکت ایجاد می‌کند که شما به راحتی و تنها با چند کلیک بتوانید تمامی تغییرات را بر روی پروژه خود اعمال کنید. این الگو‌ها دو دسته هستند، دسته اول که برای اجرای کامل بر روی یک فیلم به کار گرفته می‌شوند. دسته دوم که صرفا الگو‌های افکت و گرافیکی را به پروژه اضافه می‌کنند.

برای استفاده از پروژه های آماده افتر افکت به چه سخت افزار و نرم افزاری نیاز است؟

خب قطعا برای دانلود و استفاده از پروژه های آماده رایگان افتر افکت به یک نسخه از برنامه Adobe After Effects در ویندوز یا مک نیاز دارید. اگر قبلا با افترافکت آشنا نشدید، لازم است بدانید این برنامه توسط شرکت Adobe منتشر شده و مخصوص ایجاد جلوه ویژه و VFX می‌باشد. از این برنامه در سطوح حرفه‌ای طراحی استفاده می‌شود اما اگر شما فردی مبتدی می‌باشید با استفاده از آموزش‌های رایگان افترافکت می‌توانید از این برنامه بهره ببرید.

سخت افزار مورد نیاز افترافکت

این برنامه زیر مجموعه Creative Cloud می‌باشد و برای استفاده از آن باید اشتراک این مجموعه را تهیه کنید. به منظور استفاده از یک پروژه های افترافکت شما به تمامی محتوای آن که شامل (ویدئو،تصاویر،موسیقی و …) می‌باشد نیاز دارید و با نقص هر یک از این بخش‌ها با ارور مواجه خواهید شد. اگر شما تازه کار هستید حتما توصیه می‌کنیم برای پیشرفت از پروژه افترافکت برای کار خود استفاده کنید.

چگونه از پروژه افتر افکت رایگان استفاده کنیم؟

برای استفاده از پروژه افترافکت می‌توانید به مسیر File>Open بروید و آن را وارد محیط برنامه کنید. همچنین اگر دوباره بر روی فایلی که با پسوند . aep ذخیره شده است کلیک کنید به صورت خودکار در افترافکت باز می‌شود. هنگامی که پروژه آماده افتر افکت رایگان را باز کنید. تمامی فایل‌های مربوط به آن در سمت چپ در پنلی به نام Project قرار می‌گیرد. در وسط نیز یک صفحه نمایش بزرگ به نام پنل Composition مشاهده خواهید کرد. در پایین نیز یک جدول زمانی (Timeline) مشاهده خواهید کرد. این جدول زمانی هنگام افزودن صدا، گرافیک، فایل دوبله و … به پروژه کمک می‌کند که از نظر زمانی آنها را تطبیق دهیم.

چگونه از پروژه آماده افترافکت استفاده کنیم

برای یک پروژه گرافیکی ساده ممکن است شما فقط یک لایه ویدئو و یک لایه متن در جدول زمان بندی داشته باشید. اما در یک پروژه آماده افتر افکت رایگان تعداد این لایه‌ها بیشتر است. در پروژه‌های بزرگ این تعداد به صد لایه نیز می‌رسد. اما نکته مثبت درباره پروژه آماده این است که تمامی این لایه‌ها تنظیم و مرتب شده اند و همین باعث افزایش سرعت کار شما می‌شود. البته برخی پروژه‌های افترافکت به صورت حرفه‌ای الگونویسی شده اند. در این پروژه‌های آماده تمامی لایه‌ها به چند لایه ساده محدود و خلاصه شده اند.

معیار شناسایی یک پروژه افترافکت این است که از یک ساختار منظم ساخته شده باشد. هدف از استفاده این پروژه‌های سرعت بخشیدن به کار است. حال اگر خود پروژه آماده افتر افکت پیچیده باشد، اصلا برای طراحی مناسب نیست.

پروژه آماده افتر افکت شامل چیست؟

تمامی پروژه‌های آماده افترافکت همراه تمامی موارد مورد نیاز برای اجرای آن باید ساخته شود. به طور پیش فرض هنگام استفاده از پروژه های افترافکت رایگان لازم نیست کاری انجام دهید. در این فایل تمامی موسیقی، وکتور، لوگو، تصاویر و … که برای ایجاد یک افکت لازم می‌باشد، موجود است. فقط پروژه را در Adobe After Effects اجرا کنید تا شروع به ویرایش فیلم کند. با این حال ممکن است هنگام اجرای یک پروژه با ارور مواجه بشوید. در این صورت به سایت سازنده آن مراجعه کنید. برخی از این فایل‌های برای اجرا دستور العمل خاصی دارند که حتما باید رعایت شود.

چگونه می‌توانیم پروژه های افتر افکت خود را بسازیم؟

ساخت پروژه آماده برای خودتان بسیار مهم و کاربردی است. اگر شما برای ویرایش فیلم همواره از یک سبک پیروی می‌کنید لازم نیست هر بار تمامی مراحل را برای اجرا کردن آن دنبال کنید. فقط کافی است تمامی مراحل را به شکل یک پروژه آماده افترافکت ذخیره کنید تا در طراجی‌های بعدی بتوانید از آن استفاده کنید.

ساخت پروژه آماده افترافکت

برای ساخت پروژه های آماده پس از پایان تمام مراحل طراحی به مسیر File>Save As>Save As بروید و در قسمت File Format گزینه After Effects templates را انتخاب کنید. نکته بسیار مهم که هنگام ساخت آن باید دقت کنید تفاوت بین یک پروژه آماده و معمولی است. مهم ترین تفاوت این دو در سازماندهی شدن مراحل، لایه‌ها و فایل‌ها می‌باشد. پس اگر قصد دارید یک پروژه افتر افکت ایجاد کنید حتما لازم است که تمامی قسمت‌ها اعم از لایه‌های صوتی و تصویری و حتی گرافیکی را سازماندهی کنید.

0