آیا مشاوره تحصیلی برای رشته گرافیک لازم است؟

آیا مشاوره تحصیلی برای رشته گرافیک لازم است؟ 3

آیا مشاوره تحصیلی برای رشته گرافیک لازم است؟

شاید شما هم از آن دسته دانش آموزان یا داوطلبان کنکوری هستید که فکر می کنید می توانید خودتان برنامه ریزی کنید و نیازی به مشاور تحصیلی ندارید اما آیا واقعا بدون مشاور می توان برنامه ریزی کرد و ایا مشاوره تحصیلی لازم است؟ در واقع، بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکوری نمی توانند به تنهایی برای خود برنامه ریزی کنند و حتما باید از حضور یک مشاور مجرب و کاربلد در کنار خود بهره مند شوند. مشاور تحصیلی می تواند مسیر آمادگی برای شرکت در امتحانات را برای شما هموارتر کند و علاوه بر تاثیری که در پیشرفت درسی دارد، باعث کاهش استرس و اضطراب های دانش آموز نیز می شود. در این صفحه می خواهیم بررسی کنیم که ایا مشاوره تحصیلی لازم است حتی برای علاقه مندان به رشته گرافیک و آیا می توان بدون مشاور هم برنامه ریزی کرد؟ برای راهنمایی شدن در این موارد، لطفا در ادامه همراه ما باشید.

ایا مشاوره تحصیلی لازم است؟

ممکن است برای شما هم سوال پیش آمده باشد که ایا مشاوره تحصیلی لازم است و نیاز به مشاوره گرفتن برای مدرسه یا کنکور می باشد یا خیر؟ در جواب به این سوال نمی توان پاسخ قاطعی دارد زیرا شرایط دانش آموزان و داوطلبان کنکوری، کاملا با یکدیگر متفاوت است. ممکن است یک دانش آموز با شناختی که از خود دارد، بتواند برنامه ریزی درسی مناسبی را تنظیم کند اما یک دانش آموز دیگر قادر به تنظیم جدول برنامه ریزی درسی برای خود نباشد.

بنابراین در پاسخ به این سوال که ایا مشاوره تحصیلی لازم است، باید دانش آموزان و داوطلبان کنکوری را در چند دسته قرار دهیم، یک دسته که محدود هم هستند، شناخت نسبی از خود دارند و می توانند به برنامه ریزی های خود پایبند باشند اما عمده دانش آموزان، به تنهایی نمی توانند برنامه ریزی کنند پس نیازمند یک مشاور تحصیلی هستند.

البته اهمیت مشاور تحصیلی فقط در برنامه ریزی کردن برای مطالعه دروس نیست. چه بسا دانش آموزانی که خودشان توان برنامه ریزی درسی دقیق دارند اما از نظر روحی و انگیزه گرفتن نیازمند مشاور هستند. دانش آموزانی که با یک نمره بد، ناامید شده و از ادامه دادن دلسرد می شوند. این دسته از داوطلبان، به شخصی همچون مشاور در کنار خود نیاز دارند تا انرژی و انگیزه بالای خود را حفظ کنند.

اهمیت کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی

مشاور تحصیلی، شخصی است که تحصیلات دانشگاهی را پشت سر گذاشته است و معمولا جزو فارغ التحصیلان از رشته ها و دانشگاه های خوب است بنابراین با توجه به مسیری که طی کرده است و با آزمون های مدارس و کنکور آشنایی دارد، می تواند بهترین راهنما برای دانش آموزان و داوطلبان کنکوری باشد. مشاوران تحصیلی در طول سال ها فعالیتی که در این زمینه دارند، با داوطلبان و دانش آموزان مختلفی در ارتباط بوده اند و تجربه بالایی دارند. آنها می توانند در زمینه های برنامه ریزی درسی، انتخاب رشته مدرسه، انتخاب رشته کنکور، مدیریت زمان، کاهش استرس آزمون و … راهنمای شما باشند.

از دلایل اهمیت گرفتن مشاور تحصیلی، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

آشنایی با نقاط قوت و ضعف

مشاور تحصیلی با برگزاری مصاحبه ها و تست های مختلف، می تواند نقاط ضعف و قوت شما را تشخیص دهد و سپس شما را برای برنامه ریزی درسی بهتر کمک کند.

انتخاب رشته مدرسه و کنکور

یکی از خدمات اصلی مشاور تحصیلی، کمک به دانش آموزان و داوطلبان کنکوری برای انتخاب رشته است. دانش آموزان کلاس نهم با انجام انتخاب رشته نهم به دهم، مسیر تحصیلی و شغلی خود را انتخاب می کنند و داوطلبان کنکوری هم در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، باید رشته ای مناسب انتخاب کنند. مشاوران تحصیلی، اطلاعات کافی درباره رشته های مختلف را در اختیار شما قرار می دهند و بر اساس علایق، توانمندی ها و استعدادهایی که دارید، رشته های مناسب را معرفی می کنند.

برنامه‌ ریزی درسی

مشاور تحصیلی در انجام برنامه ریزی درسی روزانه، هفتگی و ماهانه، شما را راهنمایی می کند. او با بررسی سطح درسی شما و همچنین در نظر داشتن تایم آزاد روزانه، برنامه ریزی درسی واقع بینانه و متناسب با سطح و توان شما را تنظیم می کند. شما با پیروی از برنامه ریزی انجام شده توسط مشاور، شاهد پیشرفت خود خواهید بود.

آموزش مهارت‌ های مطالعه و یادگیری

بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکوری با نحوه مطالعه دروس مختلف آشنایی ندارند که می توانند با کمک گرفتن از مشاور، مهارت های مطالعه و یادگیری را آموزش ببیند.

ویژگی های بهترین مشاور تحصیلی

بهترین مشاور تحصیلی، از برخی ویژگی ها برخوردار است تا مورد اعتماد داوطلبان قرار بگیرد. این ویژگی ها عبارتند از :

آشنایی کامل با مسیر

مشاور تحصیلی، آشنایی کاملی با مسیر دارد و با تجربه است. او در شرایط تحصیل مدرسه، شرایط کنکور و دانشگاه قرار گرفته است و می تواند راهنمایی های موثری را به داوطلبان ارائه کند. در زمان انتخاب یک مشاور تحصیلی، حتما درباره تحصیلات، رشته و دانشگاه فارغ التحصیلی او تحقیق کنید.

تنظیم برنامه شخصی

یک مشاور خوب برای هر یک از داوطلبان خود، برنامه شخصی تنظیم می کند زیرا داوطلبان از نظر توان، سطح درسی و ساعات آزاد روزانه، شرایط متفاوتی دارند و برنامه ریزی باید متناسب با شرایط آنها باشد.

پیگیر و دقیق

مشاوران تحصیلی خوب به طور منظم و دقیق، عملکرد داوطلبان را پیگیری می کنند و در جریان عملکرد تحصیلی آنها می باشند. مشاور با پیگیری دقیق، وضعیت پیشرفت داوطلب را بررسی می کند و اگر نیاز باشد، در برنامه ریزی داوطب یکسری تغییرات را اعمال می نماید.

به روز کردن اطلاعات

مشاوران تحصیلی خوب، همواره در حال مطالعه هستند تا اطلاعات خود را به روز نگه دارند. شرایط پذیرش مدارس و دانشگاه ها، هر ساله با تغییرات زیادی همراه است و یا در منابع آزمون، شرایط شرکت در امتحانات و کنکور سراسری و … تغییرات زیادی اعمال می شود. مشاور با به روز کردن اطلاعات خود، سعی در ارائه اطلاعات موثق و دقیق دارد تا مورد اعتماد داوطلب قرار بگیرد.

هزینه خدمات مشاوره تحصیلی

هزینه خدمات مشاوره تحصیلی به چند عامل بستگی دارد از جمله آنکه :

  • مقطع تحصیلی شما در تعیین هزینه خدمات مشاوره تحصیلی موثر است. داوطلبان کنکوری به نسبت دانش آموزان، هزینه بیشتری برای استفاده از خدمات پرداخت می کنند.
  • شیوه استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی، در تعیین هزینه آن تاثیرگذار است. شما می توانید مشاوره حضوری یا مشاوره آنلاین و تلفنی را انتخاب کنید. خدمات مشاوره تلفنی به دلیل هزینه مناسب تر و دسترسی آسان تر، انتخاب بهتری است همچنین شما می توانید از هر شهری که هستید.
  • مدت زمانی که مشاور تحصیلی برای شما اختصاص داده است، هزینه خدمات را مشخص می کند. شما می توانید روزانه با مشاور خود صحبت کنید و یا اینکه هفته ای یکبار با او در ارتباط باشید که در صورت پیگیری روزانه مشاور، هزینه خدمات بیشتر خواهد بود.

منبع

ارسال در :
لینک کوتاه :