انواع ویدیوها در ویدئو مارکتینگ + ۷ نکته مهم در بازاریابی ویدیویی

انواع ویدیوها در بازاریابی ویدیویی

انواع ویدئوها در بازاریابی ویدیوئی

کاربران اینترنتی وقت بیشتری برای دیدن فیلم ­های کوتاه می­گذارند و استفاده از آنها در ویدئو مارکتینگ در اولویت است. امروزه موشن گرافیک­ ها و انیمیشن ­ها به عنوان ویدئوهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می­گیرند و نمونه­ های بسیاری از این قبیل در تلویزیون و اینترنت پخش می­گردد.

انواع ویدئوها در بازاریابی ویدیوئی در ۱۰ دسته کلی قرار می­گیرند:

  • ویدیو معرفی محصول: این نوع ویدئوها به منظور معرفی یک محصول و توسط فروشگاه­ ها در رسانه ­های دیجیتال مانند یوتیوب و آپارات ارائه می­ شوند و به عنوان تبلیغی برای محصول قابل استفاده می­باشند.
  • ویدیو معرفی برند: این ویدئوها به منظور معرفی یک برند و توسط خود برند یا بازاریابان آن مورد استفاده قرار می­گیرد.
  •  ویدیو رویدادها و وقایع: این ویدئوها در مورد یک واقعه خاص یا یک رویداد و توسط برخی از شرکت­ ها یا رسانه ­های عمومی تولید می­شوند. ویدئوهایی که برای معرفی رویدادهای سالانه تولید می­شوند در این گروه قرار می­گیرند.
  •  ویدیو مربوط به مصاحبه‌های تخصصی: مصاحبه­ های تخصصی در مورد یک اختراع یا اطلاعات فنی یک محصول در این گروه قرار دارند.
  •  ویدیوهای آموزشی و راهنمای استفاده از محصول و یا خدمات یک شرکت: این ویدئو همانند معرفی محصول و به صورت آموزش و راهنمای نحوه استفاده از یک محصول یا خدمت توسط شرکت­ ها یا فروشگاه­ های اینترنتی تولید می­شود.
  •  ویدیوهای توصیفی: به منظور توصیف یک رویداد خاص یا یک موضوع که می­تواند جنبه تجاری یا غیر تجاری داشته باشد از این ویدئوها استفاده می­ شود.
  •  ویدیوهای انیمیشنی و موشن گرافیک‌ها: امروزه این ویدئوها از محبوبیت بالایی در تبلیغات و بازاریابی برخوردار هستند و بیشتر مخاطبان یا افراد جامعه به راحتی با این نوع ویدئوها ارتباط برقرار می­کنند.
  •  ویدیوهای موردی و نظرات مشتریان: این ویدئوها با موضوعیت نظرات مشتریان در مورد یک محصول یا خدمت تولید می­شوند. با وجود آنکه این ویدئوها بیانگر اظهارات مشتریان ارائه می­شوند ولی نقش تبلیغاتی خوبی برای شرکت خواهند داشت.
  •  ویدیوهای زنده: در ویدئوهای زنده کم و کاستی­ های موجود در ویدئوهای پخش­شده قبلی مرتفع می­شود. البته این روش یکی دیگر از راه ­های ارتباط بیشتر با مشتریان خواهد بود.
  •  ویدیوهای ۳۶۰ درجه پانوراما: از این ویدئوها برای ایجاد تصاویر مجازی از شرکت­ ها و مکان ­ها مختلف استفاده می­شود. همچنین به منظور نشان دادن جاذبه­ های گردشگری در کشورهای مختلف از این نوع ویدئوها استفاده می­شود که کاربران با دیدن آنها خودشان را در همان مکان تصور می­کنند.

برخی از نکاتی که باید درباره بازاریابی ویدیویی بدانید

از آنجا که تولید ویدئوهای بازاریابی فرایند هزینه­ بر و سخت می­باشد، تیم­ های بازاریابی تمایل کمتری به استفاده از این روش دارند. اما در مقابل مصرف­ کنندکان تمایل بالایی به استفاده از این ابزار دارند و حتی ویدئوهای تبلیغاتی را به خواندن متن­ های نوشتاری ترجیح می­دهند. برخی از نکات مهم در این خصوص عبارت­ اند از:

۱- اکثر مشتریان دیدن ویدیو را به خواندن متن ترجیح می‌دهند

از آنجا مصرف­ کنندگان دیدن فیلم ­های تبلیغاتی و آموزشی را به متن ­های نوشتاری ترجیح می­دهند، استفاده از این روش در بازاریابی محتوا به صورت فزاینده­ای در حال رشد است. بسیاری از خریداران بالقوه مشاهده فیلم ­های آموزشی را به صحبت کردن با فروشنده ترجیح می­دهند. این محبوبیت بیان می­ کند که بیشتر محتوا باید به صورت فیلم ارائه گردد. چراکه مصرف ­کنندگان فیلم ­ها را در برگیرنده حقایق بسیاری می­دانند و آنها را از تاثیر تبلیغات دهان به دهان حفظ می­کند.

۲- کیفیت محتوا بسیار مهم است، اما کیفیت تولید فیلم اهمیت چندانی ندارد

کیفیت تولید و فیلم ­های تبلیغاتی و جنبه ­های فنی آنها در بازاریابی ویدئو حائز اهمیت است ولی نیازی نیست که کیفیت آنها در سطح جهانی بالا باشد. البته هرچه فیلم تبلیغاتی با کیفیت ­تری تولید شود، اعتماد مشتریان نسبت به تجارت شما بالاتر خواهد بود. اما در برخی مواقع می­توان محتوای بهتر را جایگزین کیفیت پایین­تر فیلم ­ها نمود. بنابراین افرادی که خواهان استفاده از تبلیغات ویدئویی هستند و نمی­توانند فیلم­ های با کیفیتی را تولید نمایند، باید کیفیت محتوای ارائه شده در فیلم را در بالاترین سطح ممکن ارتقاء دهند.

۳- نحوه ارائه محتوا در فیلم اهمیت ویژه‌ای دارد

کاربران در جستجوهای اینترنتی خود منابع متنوعی از فیلم ­ها را خواهند دید و از بین آنها بهترین محتوا را برمی­گزینند. بنابراین اگر کیفیت فیلم شما در سطح بالایی نمی ­باشد، گوینده متن در فیلم می­تواند جبران­ کننده این نوع ضعف باشد. در واقع با وجود آنکه افراد با جشم ­های خود جذب یک فیلم می­ شوند، ولی از طریق گوش ­های خود و آنچه که در فیلم می­شنوند تصمیم نهایی خود را خواهند گرفت.

۴- فیلم‌ها باید برای سیستم عامل‌های مختلف و دستگاه‌های مختلف بهینه سازی شود

به عنوان مثال برخی مواقع فیلم­ های بدن صدا در جریان بازاریابی ویدئویی مطرح هستند و یا استفاده از متن زیرنویس برای فیلم ضروری می­شود. بنابراین اگر بخواهیم که بیننده با تمرکز بالایی ویدئو را مشاهده کند، بهتر است که صدا و تصویر در فیلم از کیفیت بالایی برخوردار باشد. پس باید در تحقیقات خود مشخص کنید که کاربران شما از چه کانال­ هایی به مشاهده فیلم ­های شما می­پردازند و بر اساس همان کانال­ ها، فیلم ­های خود را بهینه­ سازی نمایید.

۵- پخش فیلم‌های زنده باید بخش مهمی از محتوای ویدیویی یک کسب و کار باشد

یکی از مواردی که کاربران از نظر وران­شناختی به آنها اهمیت می­دهند این است که در بازاریابی محتوایی خود از فیلم ­های زنده استفاده کنید. در واقع حتی اگر صدها یا هزاران فیلم را تولید کنیدف باز هم مشتریان شما انتظار دارند که در قالب کلاس­ های آموزشی اینترنتی زنده یا وبینار با آنها ارتباط برقرار کنید. بستر ارتباطی بهترین فرصت برای نشان دادن توانایی ­های شما به مشتریانتان می­باشد.

۶- رابطه ویدیو و یوتیوب را فراموش نکنید

فیس­بوک و دیگر شبکه ­های اجتماعی توانستند سلطه یوتیوب بر فیلم­ ها و محتوای ویدئویی را کمتر کنند، اما با این وجود یوتیوب بستر منتاسبی برای تولیدکنندگان محتوای ویدئویی و ارائه فیلم­ های تبلیغاتی می­باشد. در واقع آنها توانسته ­اند از این طریق به کسب درآمد برسند. اگرچه شبکه­ های اجتماعی مانند فیس­بوک برای دیده شدن فیلم­ ها ضروری هستند، اما باید بپذیریم که نقش اساسی یوتیوب در بازاریابی ویدئویی قابل انکار نیست.

۷- اگر به دنبال نرخ بازگشت سرمایه بالا هستید، باید به سراغ بازاریابی ویدئویی بروید

در قسمت­ های قبلی مشخص کردیم که استفاده از ویدئو در تبلیغات کسب و کار تا چه اندازه در افزایش نرخ بازگشت سرمایه و ترک تبدیل موثر هستند. در واقع فیلم­ های تبلیغاتی تاثیر بسیار بالایی بر روی بالا بردن روند فروش شما خواهند داشت. فیلم­ ها با مردم صادق هستند و ارتباط قوی ­تری را با مردم برقرار می­کنند. 

حتما بخوانید: ۶ دلیل استفاده از موشن گرافیک در ویدیو مارکتنیگ

یکی از انواع ویدئوها در بازاریابی ویدیوئی استفاده از موشن گرافیک ها هستند که در فضای امروزی تبلیغات به دلیل راحتی در ساخت با استفاده از کامپیوتر و هزینه های بسیار پایین تر نسبت به دیگر روش های ساخت ویدئو، استقبال بالایی دارند. اگر شما هم علاقمند به یادگیری موشن گرافیک در افتر افکت و ویدئو مارکتینگ با این روش جذاب هستید، پیشنهاد دارم با کلیک بروی بنر زیر سری به پکیج آموزش موشن گرافیک گرافیستار بزنید:

Rate this post
ارسال در :
لینک کوتاه :