تفاوت بین ایلوستریتور و کورل دراو چیست؟ کدام رو یاد بگیریم؟

تفاوت ایلوستریتور و کورل دراو

تفاوت بین ایلوستریتور و کورل دراو چیست؟ کدام رو یاد بگیریم؟

وقتی که صحبت از نرم افزار های تصویرسازی و گرافیک می‌شود نام دو نرم افزار ادوبی ایلوستریتور و کورل دراو بیشتر از همه به چشم می‌خورد و یکی از دوراهی هایی که هر گرافیست در ابتدای کار با آن مواجه شده است دوراهی انتخاب بین آموزش ایلوستریتور و کورل است. در این مقاله به شکل خلاصه تفاوت های این دو نرم افزار را بررسی می‌کنیم و سپس به انتخاب بین کورل دراو و ایلوستریتور می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

همین الان ۸۰ دقیقه آموزش کاربردی ایلوستریتور فارسی را رایگان دانلود کن

سازنده:

ایلوستریتور توسط شرکت بزرگ ادوبی ساخته شده است که در کارنامه خود تقریبا برترین نرم افزار ها مثل فتوشاپ، افترافکت، پریمیر، ایندیزاین و… را دارد. از آن سو کورل دراو همانطور که از نامش مشخص است توسط شرکت کورل ساخته است که به جز دراو نرم افزار موفق دیگری ندارد. از لحاظ تاریخ عرضه این دو نرم افزار با اندکی فاصله معرفی شدند، ایلوستریتور در سال ۱۹۸۷ معرفی شد و کورل دراو دو سال بعد در سال ۱۹۸۹.

کاربرد ها:

ادوبی ایلوستریتور تقریبا از پس هر کاری در تصویر سازی به بهترین شکل برمی‌آید، از طراحی وکتور و آیکون تا طراحی لوگو و پوستر، کورل دراو عمدتا برای برش با دستگاه کاتر پلاتر که اکثراً مورد مصرف شرکت های تبلیغاتی و تابلوسازی و برش شبرنگ می باشد یا برای طراحی پوستر و کاتالوگ و کارت ویزیت و… در امور چاپی دیگر استفاده می شود، اما می توان از آن برای تصویرسازی یا طراحی لوگو هم استفاده کرد اما باید بگوییم برنده این بخش ایلوستریتور است زیرا با امکانات بیشتر و کاربرد های فراوان برتری خفیفی نسبت به کورل دراو دارد.

مقایسه ایلوستریتور و کورل دراو

سختی و راحتی یادگیری:

هرکسی می‌‌تواند هر دو نرم افزار را به شکل تخصصی یاد بگیرد اما کورل دراو یادگیری ساده تری دارد، در آن سو یادگیری ایلوستریتور به علت گستردگی امکانات و ابزار ها کمی بیشتر طول می‌کشد اما همانطور که گفتیم هردو نرم افزار یادگیری ساده ای دارند و هرکسی می‌تواند آن هارا به خوبی یاد بگیرد، اگر بخواهیم یک برنده برای این بخش اعلام کنیم کورل دراو با سادگی یادگیری برنده این بخش است اما اگر از استاد آموزش درستی برای یادگیری ایلوستریتور استفاده کنید به راحتی در یک هفته می‌توانید متخصص ایلوستریتور شوید که در انتهای این مقاله به آن می‌پردازیم.

کارکرد تخصصی:

اگرچه هردو نرم افزار در سطح بالایی از عملکرد قرار دارند اما اگر از گرافیست های حرفه ای سوال کنید به احتمال بسیار زیاد همه آن ها به شما ایلوستریتور را پیشنهاد می‌کنند. دلیل آن هم مواردی مثل هماهنگی با دیگر نرم افزار ها مثلا برای ساخت موشن گرافیک یا ادیت ویدیو و امکانات بیشماری مثل اکشن ها و پلاگین های مختلف است که برای انجام هرکاری یک پلاگین یا اکشن ایلوستریتور وجود دارد. برنده این بخش هم ایلوستریتور است.

بازار کار:

اگر سری به سایت های کاریابی و فری لنسری بزنید حدودا ۹۵ درصد کار ها برای متخصصین ایلوستریتور است و ۵ درصد برای متخصصین کورل دراو. دلیل این موضوع هم همانطور که قبلا گفتیم کارایی و نفوذ بالای ایلوستریتور است که در هر بخشی از ساخت بازی و انیمیشن تا طراحی تصاویر شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام کاربرد دارد. برنده این بخش با اختلاف زیاد ایلوستریتور است.

قیمت:

این مورد برای بسیاری از ما در ایران کاربردی ندارد زیرا هر دو نرم افزار را به شکل رایگان میتوان دانلود و کرک کرد اما طبق تجربه دوستانی هستند که از ایران ورژن اورجینال نرم افزار را خریداری می‌کنند تا در هنگام پروژه های حساس از پشتیبانی آن برخوردار شوند و مشکلی برایشان پیش نیاید. قیمت ایلوستریتور از ۲۴۰ دلار شروع می‌شود اما کورل ۱۹۸ دلار قیمت دارد. این قسمت به دلیل اینکه اکثر ما این نرم افزار هارا به شکل کرک شده دانلود و استفاده می کنیم برنده ای ندارد.

خروجی، پشتیبانی و امکانات جانبی:

ایلوستریتور به علت رایج بودن بیشتر نسبت به کورل دراو، فایل های لایه باز، پلاگین ها، اکشن ها و… بیشتری نسبت کورل دراو دارد. خروجی و رندر ها در ایلوستریتور کمی قوی تر و با کیفیت تر از کورل دراو هستند و این تفاوت در پروژه های سنگین بیشتر احساس می‌شود و درایلوستریتور تقریبا از تمامی فرمت ها به جز فرمت های صنعتی چاپ پشتیبانی می کند. برنده این بخش هم ایلوستریتور است.

جمع بندی، برنده کیست و چه زمانی هرکدام را انتخاب کنیم؟

اگر بخواهیم مختصر و مفید به شما بگوییم، اگر ایلوستریتور را یاد بگیرید هرگز به کورل دراو نیازی نخواهید داشت، اما اگر کورل دراو را یاد بگیرید باید دیر یا زود ایلوستریتور را نیز در کنارش به عنوان مکمل بیاموزید، پس بهتر است در همین ابتدا در ایلوستریتور متخصص شوید. فقط در یک صورت یادگیری کورل را نسبت به ایلوستریتور پیشنهاد می‌کنیم و آن هم در صورتی است که در چاپ صنعتی فعالیت می‌کنید. اگر در سایر حوزه ها فعالیت می‌کنید ایلوستریتور را بیاموزید و از بازار کار بی نظیر و درآمد بالای آن لذت ببرید.

تاریخچه ایلوستریتور و نکاتی که هر گرافیست باید بخواند

چگونه در عرض یک هفته در ایلوستریتور متخصص شویم؟

اگر با خواندن این مقاله قانع شدید که یادگیری ایلوستریتور برای شما بهتر است و امکان پیشرفت بیشتری دارید، این پاراگراف را با دقت بخوانید. اگر می خواهید از سایر طراحان ایلوستریتور جلو بزنید و طرح هایی خیره کننده و بسیار حرفه ای طراحی کنید، تنها راه شما آموزش است. همه افراد طرز استفاده از ابزار های مختلف ایلوستریتور را بلندند اما تعداد کمی از آن ها نکات حرفه ای تر در طراحی را بلدند و همین موضوع باعث می شود این افراد درآمد بالایی داشته باشند. برای یادگیری این نکات حرفه ای طراحی دو راه دارید، یا سال ها تجربه کنید یا از سال ها تجربه یک فرد حرفه ای در قالب آموزش استفاده کنید. قطعا روش دوم بهتر است زیرا در مدت چند روز، سال ها تجربه و نکات مهم راخواهید آموخت.

اگر ایلوستریتور را در حد مبتدی و حتی خوب بلدید اما قصد دارید در آن به تخصص برسید و توانایی اجرای پروژه های میلیونی را کسب کنید پیشنهاد ما به شما دوره آموزش حرفه ای ایلوستریتور گرافیستار است. با شرکت در این دوره فقط در یک هفته از صفر به بالاترین تخصص در ایلوستریتور خواهید رسید. علاوه بر این، دوره ای جانبی دریافت خواهید کرد که در حالت عادی ۲۴۹ هزار تومان قیمت دارد اما برای شرکت کنندگان دوره تخصصی ایلوستریتور رایگان و هدیه است. در این دوره  فن بسیار مهم بازاریابی و پیدا کردن مشتری را خواهید آموخت که بدون نیاز به سایت های فری لنسری مثل پونیشا با معتبرین شرکت ها وارد همکاری شوید و پروژه های میلیونی کسب کنید.

ارسال در :
لینک کوتاه :