۱۰ رشته جدید بدون کنکور در دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲

۱۰ رشته جدید بدون کنکور در دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲

دانشگاه های پیام نور از بین انواع مراکز عالی محبوبیت خاصی دارند چرا که امکانات خاص آن، امکان ادامه تحصیل و به دست آوردن مدرک تحصیلی معتبر را برای طیف گسترده ای از جامعه به ارمغان می آورد.

دانشگاه پیام نور یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های دوره‌ای کشور می‌باشد که در سال ۱۳۶۷ تاسیس شد. این دانشگاه با داشتن بیش از ۴۰۰۰۰۰ دانشجو و بیش از ۵۰۰۰۰۰ فارغ‌التحصیل، از بزرگترین مراکز آموزش عالی در کشور است.

همانطور که میدانید روش تحصیل در ان دانشگاه به انواع حضوری، نیمه حضوری و غیر حضوری ارائه میگردد و شعار اصلی این دانشگاه آموزش برای همه، همه وقت و همه جا میباشد که میتوان گفت تا حدودی این شعار را عملی کرده است.

دانشگاه های پیام نور از دسته مراکز آموزش عالی نیمه دولتی هستند. از این رو شهریه بسیار کمتری نسبت به مراکز آزاد و یا پردیس های خودگردان از دانشجو دریافت میکنند.

10 رشته جدید بدون کنکور در دانشگاه پیام نور 1402 7

جدید‌ترین رشته های دانشگاه پیام نور

دانشگاه های پیام نور با اینکه از لحاظ روش های تدریس با دانشگاه های سراسری تفاوت بسیار زیادی دارند اما از نظر تنوع رشته ها شباهت دارند. علاوه بر این منابع دروس مختلف دانشگاه های پیام نور با دانشگاه های سراسری هیچ تفاوتی ندارد.

دانشگاه های دولتی و نیمه دولتی انعطاف زیادی در خصوص ارائه رشت های جدید ندارند و طبق دستورالعمل های وزارت علوم عمل میکنند. لازم به ذکر است دانشگاه های پیام نور رشته های تحت پوشش وزارت بهداشت نظیر پزشکی، رشته های پیراپزشکی، پرستاری، داروسازی و… را ارائه نمیدهند.

تا سال های گذشته تمامی دانشجویان دانشگاه های پیام نور عنوان دانشجوی رسمی داشتند به این معنا که از طریق کنکور سراسری به این دانشگاه ها راه یافته اند. اما در سال های گذشته و خصوصا امسال که دروس عمومی نیز حذف شده و اغلب دانشگاه ها اقدام به جذب دانشجو بر پایه سوابق تحصیلی میکنند ثبت نام دانشگاه پیام نور با سوابق تحصیلی نیز به صورت بدون کنکور ارائه میشود که در ادامه به بررسی برترین آن ها خواهیم پرداخت.

برای آشنایی بیشتر با رشته ها و نحوه ثبت نام دانشگاه پیام نور میتوانید به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با مشاورین متخصص ایران تحصیل با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ تماس بگیرید.

10 رشته جدید بدون کنکور در دانشگاه پیام نور 1402 9

جدیدترین رشته های گروه ریاضی و فیزیک دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور برای گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک بعنوان یکی از گروه هایی که دامنه وسیعی از داوطلبین کنکور را تشکیل میدهد رشته های متنوعی در نظر گرفته است. برخی از جدید ترین و برترین این رشته ها از قرار زیر هستند:

 • مهندسی عمران
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق
 • مهندسی کاکپیوتر

دانشگاه پیام نور رشته های زیادی را در زیرگروه ریاضی فیزیک ارائه میدهد. از سایر رشته ها میتوان به مهندسی صنایع، شهرسازی، مهندسی صنایع، ریاضی و… نیز اشاره کرد که رسیدن به آن با یک مشاوره تحصیلی صحیح به سادگی میتواند میسر شود.

جدید ترین رشته های گروه تجربی دانشگاه پیام نور

پس از رشته ریاضی و فیزیک پرطرفدار ترین گروه آزمایشی تجربی است. دانشگاه های پیام نور برای ادامه تحصیل عزیزان این زیرگروه آزمایشی نیز رشته های خوبی ارائه میدهند. از جمله این رشته ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میکروبیولوژی
 • زیست شناسی سلولی و مولکولی
 • شیمی کاربردی
 • شیمی محض
 • زیست شناسی گیاهی

همانطور که اشاره شد رشته های پزشکی و پیراپزشکی از جمله رشته هایی هستند که در هیچ یک از واحد های دانشگاه های پیام وجود ندارد.

جدیدترین رشته های گروه علوم انسانی دانشگاه پیام نور

رشته های علوم انسانی در سیستم آموزش عالی کشور از تنوع کمتری نسبت به سایر گروه های آزمایشی برخوردار هستند اما بهترین رشته های آن را در دانشگاه های پیام نور میتوان ادامه تحصیل داد. بخشی از این رشته ها عبارتند از:

 • حقوق
 • روانشناسی
 • مدیریت
 • مشاوره
 • علوم تربیتی

علاوه بر این در گروه های آزمایشی هنر و زبان نیز رشته های خوبی نظیر مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، عکاسی، ارتباط تصویری و… نیز در لیست رشته های دانشگاه پیام نور وجود دارد که برای علاقه مندان به رشته های علوم انسانی بسیار مناسب است.

مزایای تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور

با رشته های بدون کنکور پیام نور آشنا شدیم اما سوال اصلی اینجاست با وجود مراکزی مثل دانشگاه های آزاد و سراسری چرا باید دانشگاه پیام نور را انتخاب کرد. برای این انتخاب دلایل زیادی وجود دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.

از اولین مواردی که باید به آن اشاره کرد شانس قبولی بالا برای اکثر داوطلبان است. از این رو میتوان گفت هر داوطلبی با هر رتبه قابل قبولی شانس پذیرش در رشته مورد علاقه خود را در این دانشگاه خواهد داشت.

 یکی از مزایای بزرگ دانشگاه پیام نور، دسترسی آسان به مواد آموزشی است. میتوان گفت این دانشگاه شبانه روزی و به صورت آنلاین در دسترس است و دانشجویان می‌توانند به راحتی از هر کجا که باشند به درس‌های خود دسترسی داشته باشند. منابع واحد های درسی هر رشته بصورت آنلاین در سامانه این دانشگاه ثبت میشود و دانشجویان با به همراه داشتن منابع میتوانند در هر جایی به تحصیل خود بپردازند.

شهریه در دانشگاه پیام نور نسبت به دانشگاه‌های دیگر بسیار کمتر است. این مزیت به ویژه برای دانشجویانی که نمی‌توانند هزینه‌های بالای دانشگاه را بپردازند یا برای دانشجویانی که در مناطق دور از مراکز شهری زندگی می‌کنند بسیار مهم است.

دانشگاه پیام نور به کارآموزان، کارورزان، شاغلین، خانه داران و… امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را می‌دهد. این مزیت به ویژه برای کسانی که به دلیل کار و فعالیت‌های دیگر نمی‌توانند به دانشگاه بروند ولی به دنبال ادامه تحصیل هستند، بسیار مهم است.

یکی از ویژگی های حائز اهمیت این دانشگاه این است که شما میتوانید بصورت موازی در ۲ رشته متفاوت درس بخوانید. در هیچ یک از مراکز آموزش عالی این امکان وجود ندارد.

از دیگر مزایای دانشگاه پیام نور این است که بیش از ۳۰۰ رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. دانشگاه پیام نور به دلیل داشتن اساتید مجرب و با تجربه، کیفیت آموزشی بالایی دارد. همچنین این دانشگاه در زمینه تکنولوژی و آموزش آنلاین نیز در بین دانشگاه‌های کشور برتری دارد.

شهریه دانشگاه پیام نور از شهریه دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی بسیار معقول تر است و داوطلبان با هر سطح مالی میتوانند در این دانشگاه ها شرکت کنند.

10 رشته جدید بدون کنکور در دانشگاه پیام نور 1402 11

سوالات متداول در خصوص جدیدترین رشته های دانشگاه پیام نور

جدیدترین و بهترین رشته های پیام نور چه رشته هایی هستند؟

از بین رشته های متنوع پیام نور میتوان به مهندسی عمران، حقوق، روانشناسی، مهندسی مکانیک و… اشاره کرد.

آیا تمام رشته های پیام نور غیر حضوری هستند؟

خیر. بسته به واحد های رشته مربوطه میتواند حضوری، غیر حضوری و یا ترکیبی از آن ها باشد.

ثبت نام در رشته های پیام نور بدون کنکور به چه صورت امکان پذیر است؟

برای ثبت نام در رشته های پیام نور باید از طریق sanjesh.org و در زمان انتخاب رشته اقدام کرد.

خلاصه مطلب

برای بسیاری از داوطلبان کنکور، دانشگاه پیام نور انتخابی مناسب است چرا که مزایایی نظیر نیمه حضوری و یا غیر حضوری بودن را در کنار تنوع رشته ها دارد. پایین بودن قیمت شهریه نیز یکی دیگر از مزایای ادامه تحصیل در این دانشگاه است.

رشته های دانشگاه پیام نور دامنه وسیعی از بهترین رشته های حال حاضر ایران را تشکیل میدهند اما باید بهترین این رشته ها را نیز دانست. از بهترین رشته ها و جدیدترین رشته هایی که به تازگی بدون کنکور شده اند میتوان به مهندسی عمران، مهندسی پزشکی، مهندسی مکانیک، میکروبیولوژی، حقوق، روانشناسی و… اشاره کرد.

پذیرش رشته های بدون کنکور جدید دانشگاه پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی است و علاوه بر این دانشجویان و علاقه مندان شرکت در این دانشگاه باید بدانند میتوانند همزمان ۲ رشته تحصیلی را ادامه تحصیل دهند.

ارسال در :
لینک کوتاه :