لوگو چیست و چرا به طراحی لوگو نیاز داریم؟

لوگو چیست

لوگو چیست و چرا به طراحی لوگو نیاز داریم؟

در عرصه کسب و کار ها سوالات بسیار زیادی در ذهن مدیران جوان و خلاق نقش بسته است که در این مقاله از گرافیستار قصد داریم به اصلی ترین سوال آن ها در زمینه گرافیک و طراحی پاسخ دهیم! سوال:” لوگو چیست و چرا به طراحی لوگو نیاز داریم؟ ” یکی از اصلی ترین سوالاتی است که اکثر مدیران و طراحان از خود می پرسند و متاسفانه نمی توانند پاسخ مناسب و ایده آلی برای پرسش خود به دست آورند! در همین جهت ما مقاله ای تحت عنوان لوگو چیست و چرا به آموزش طراحی لوگو نیاز داریم؟ برای شما آماده ساخته ایم تا یک بار برای همیشه به این سوال اساسی دامن بزنید.

همین الان ۶۵ دقیقه از محتوای پکیج صفر تا استادی طراحی لوگو را رایگان دانلود کن

لوگو چیست؟

همه ما امروزه با معنا و مفهوم لوگو آشنا هستیم! این که لوگو از کجا پدید آمده و دارای چه پیشنه ای است بحث بسیار مفصلی می باشد که در مقاله ی تاریخچه ی طراحی لوگو در ایران و جهان بطور کامل به آن پرداختیم اما لوگو پیشینه بسیار قوی و محکمی دارد و از مصر باستان تا جهان امروزی همچنان بر معنا و مفهوم خود استوار است.

در یک تعریف ساده و ابتدایی می توانیم این گونه بیان کنید که لوگو طرحی است از متن، تصویر و یا ترکیب این دو که در نهایت به ما کمک می کند درک بهتری از یک کسب و کار داشته باشیم.

به عنوان مثال همه ما با لوگوهای برند محبوبی همچون  بنز، بی ام و و… آشنا هستیم و طراحی لوگوی آن ها را با دقت در ذهن خود حک نموده ایم! حتی در کشور خودمان نیز برند هایی همچون سایپا، چی توز موتوری، هواپیمایی هما و… از آن دسته از شرکت هایی هستند که با طراحی نماد و لوگوی خودشان توانسته است اثر مطلوبی را بر ذهن مخاطبان خودشان بگذارند.

آرم چیست؟

آرم یک کلمه فرانسوی هست که اولین بار توسط طراحان گرافیک مورد استفاده قرار گرفت. در اوایل دهه ۷۰ شمسی به پیشنهاد استادان دانشکده هنر، واژه (نشانه) به جای آرم و لوگو مورد استفاده قرار گرفت.

(اسم) فرانسوی: arme} ‘ārm} علامت مخصوص یک کشور، حزب، مؤسسه، سازمان، اداره، و مانند این‌ها که بر هرچیز وابسته به آن نقش می‌بندد.

تاثیر لوگو در برند شما تنها یک تصویر نیست!

برخی از افراد گمان می کنند که لوگو تنها یک تصویر، متن و یا ترکیب این دو است اما در واقعیت این طور نیست! بلکه لوگو در واقع ماهیت اصلی برند و کسب و کار شما است که می تواند به عنوان یک تصویر از بنای اصلی و ستون کسب و کار شما در نظر گرفته شود.

مردم با استفاده نام برند و لوگوی برند شما می توانند درک درستی از فعالیت کاری شما به دست آورند! همچنین آن ها می توانند ارتباط بهتری با کسب وکار و نحوه فعالیت شما به دست آورند و تمامی این موارد در نهایت می تواند به سوی جذب مخاطبان هدفمند سوق داده شود.

ما در ادامه درک بهتری از لوگو به دست خواهیم آورد و به این موضوع نیز می پردازیم که چرا باید از لوگو در صنعت کسب و کار خودمان استفاده کنیم؟ لفطا با ما در گرافیستار همراه باشید.

طراحی لوگو چیست و چه می‌کند؟

همان طور که اشاره نمودیم، لوگو در واقع تنها یک تصویر نیست! بلکه می تواند هویت بصری از فعالیت کسب و کار شما نیز باشد. به عنوان مثال یک لوگوی خوب می تواند شما را در عرصه رقابت، قوی تر و پر انگیزه تر نشان دهد.

در واقع شما با استفاده از طراحی لوگو می توانید برند خودتان را در عرصه رقابت از سایر رقبای دیگر ممتاز و متمایز سازید! قبل از طراحی لوگو حتما سعی کنید رقبای خودتان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید و بدانید که آن ها چگونه فعالیت خودشان را با چه برند و چه نوع طرحی انجام می دهند! در نتیجه با کمی تغییر در این عرصه می توانید بیشتر از آن ها بدرخشید.

لوگو مشخص کنننده هویت اصلی کسب و کار و نوع فعالیت شما است.

لوگو ها تاثیر بسیار زیادی در معرفی و هویت اصلی کسب و کار شما را بر عهده دارند! یک لوگوی خوب می تواند شرایطی را به وجود آورد که شما بتوانید با استفاده از آن هدف از فعالیت شرکت خود را در میان سایر افراد به درستی نشان دهید.

به عنوان مثال، شرکتی که در زمینه تولید نرم افزار مشغول است سعی می کند با طراحی های خاصی که انجام می دهد در واقع به مخاطب خود این حس را القا کند که این شرکت در زمینه تولید نرم افزار مشغول به کار است.

ویژگی های یک لوگو حرفه ای:

اعتبار و سنخیت: یک طراحی خوب و موفق در نشان باید بتواند ارتباطی دو طرفه و صادقانه بین صاحب لوگو (نام تجاری و برند) و کسب و کاری که به آن اشاره دارد، برقرار نماید.

هم خوانی با برند: باید با موضوع، مفهوم و خصوصیات برند هم‌خوانی داشته باشد و معنای خود را به سرعت به مخاطب انتقال دهد.

ماندگاری و پایداری: یک طراحی خوب و موفق باید بتواند در طول زمان همراه با کسب و کار شما تکامل پیدا کند و ماندگاری خود را با تحمل طرح‌ها و مدهای مختلف در طول زمان از دست ندهد.

انعطاف پذیری: یک طراحی خوب و موفق باید بتواند به دو صورت سیاه و سفید (تکرنگ) و تمام رنگی چاپ و در سایزهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. بدون تغییر در ظاهر و معنی و مفهوم آن.

 کاربرد پذیری: یک طراحی خوب و موفق را باید بتوان چه به صورت آنلاین در وب‌سایت‌ها و چه هنگام کارهای چاپی سایز بزرگ و کوچک بدون هیچ مشکلی استفاده نمود.

 سفارشی سازی: نشان تجاری باید قادر به احراز حقوق مالکیت خود از نظر قانونی باشد یعنی منحصر به فرد و قابل ثبت باشد.

چرا برند و یا کسب و کار ما باید یک لوگوی خاص و مجزا داشته باشد؟

تا به این جای این مقاله  شما با مفهوم لوگو چیست به خوبی آشنا شدید اما وجه دومی که همواره مورد سوال قرار می گیرد، این است که چرا کسب و کار ها و برند ها نیاز به لوگو دارند؟ همان طور که مشاهده نمودید در این مقاله به صورت موردی به این سوال پاسخ دادیم اما در ادامه به صورت کلی تر به این موضوع و اهمیت وجود لوگو در برند ها می پردازیم.

برند می تواند هویت واقعی کسب و کار شما را به سایر افراد نشان دهد.

لوگو ها می توانند هویت اصلی برند و نوع فعالیت شما را به خوبی نشان دهند، به عنوان مثال غربی هایی که در زمان های گذشته بر روی حیوانات خود همانند گاو، گوساله، گوسفند و… برند خودشان را حکاکی می کردند در واقع قصد داشتند به این صورت هویت برند خودشان را مشخص کنند.

شما نیز با استفاده از برند و چاپ آن بر روی انواع کارت ویزیت، محصول، خدمات و وبسایت خود می توانید به کاربران و مخاطبان خودتان این حس را هدیه دهید که لوگو ها فراتر از یک تصویر هستند و می توانند ماهیت برند شما را مشخص کنند.

مشتریان جدید از طریق لوگو با شما آشنا می شوند.

دنیای پر زرق و برق امروزی باعث شده است تا افراد نگاه های متفاوتی را به اطراف خود بیاندازند و رنگ های متنوع ای را تشخیص دهند! به همین دلیل شما به عنوان یک صاحب کسب و کار و یا یک برند باید در طراحی لوگوی خود از رنگ آمیزی های خاص و ویژه ای بهره مند شوید که بتواند چشم کاربر شما را به خود خیره سازد.

به عنوان مثال اگر محصولی را در بازار به فروش می رسانید با طراحی لوگو و همچنین نوع بسته بندی می توانید نظر مخاطبان خودتان را جلب کنید و تمامی این موارد در نهایت موجب می شود تا فرد به سوی برند شما نگاهی بیاندازد و در صورت لزوم آن محصول را خریداری کند.

لوگو شما را در رقابت به عنوان یک حریف جدی متمایز می سازد.

در طراحی لوگو باید به این نکته توجه داشته باشید که یک لوگو می تواند در عرصه رقابت شما را بسیار برتر و متمایز تر از سایر رقبا نشان دهد، به همین جهت همواره سعی کنید هموراه لوگویی را طراحی و خلق کنید که در مقایسه با سایر رقبا حرفی برای گفتن داشته باشد و کسب و کار شما را برتر از سایر رقبا نشان دهد تا در این صورت اثرپذیری آن افزایش یابد.

جمع بندی مقاله لوگو چیست و چرا به لوگو نیاز داریم؟

در این مقاله از سایت گرافیستار به بررسی و مفهوم لوگو چیست و چرا به لوگو نیاز داریم؟ پرداختیم و شما را با انواع فوائد و مزایای لوگو پرداختیم. یادتان باشد که برای شروع حتما نیاز به یک لوگوی بسیار خاص و منحصر به فرد دارید تا شما را از سایر رقبا ممتاز و متمایز سازد.

قطعا سوالات بسیار زیادی در زمینه لوگو و طراحی آن در ذهن شما به وجود آمده است که می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پاسخ مناسبی به سوالات شما دهیم.

Rate this post
ارسال در :
لینک کوتاه :