تاریخچه طراحی لوگو ✔️(در ایران و جهان از گذشته تا آینده)

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

تاریخچه طراحی لوگو

تاریخچه طراحی لوگو در ایران و جهان

تاریخچه طراحی لوگو به عنوان یکی از جوانترین و مهم‌ترین حوزه‌های طراحی گرافیکی در دنیای کسب و کارها آغاز شد. این هنر به منظور ایجاد شناسایی برند و تشخیص آن در بازارها ایجاد شد. ابتدای طراحی لوگو به قرون وسطی برمی‌گردد، وقتی که نشان‌ها و سرمایه‌های غیرمتحرک در برخی کسب و کارها استفاده می‌شدند. در قرن ۱۹ و ۲۰، با پیدایش نیاز به تجارت بین‌المللی و افزایش رقابت در بازار، طراحی لوگو به یک صنعت رسید. طراحان گرافیک در این دوران شروع به طراحی لوگوهای شناخته‌شده برای شرکت‌ها، برندها و سازمان‌ها کردند.

با رشد صنعت تبلیغات و ورود شرکت‌ها به بازار جهانی، طراحی لوگوها به یکی از ابزارهای اساسی تبلیغاتی تبدیل شد. امروزه، طراحی لوگوها توسط تیم‌های حرفه‌ای طراحی می‌شود و با توجه به نیازها و اهداف هر برند، لوگوهای منحصر به فرد و شناخته‌شده‌ای ایجاد می‌شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی تاریخچه آموزش طراحی لوگو در ایران و جهان بپردازیم و شما را با روند رو به رشد و صعودی این مفهوم آشنا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

حتما بخوانید: لوگو چیست و چرا به طراحی لوگو نیاز داریم؟

تاریخچه طراحی لوگو از چه زمانی شروع می شود؟

زمان بسیار دقیقی برای پیدایش لوگو هنوز هم انتخاب نشده است اما زمان پیدایش آن به ۱۰ هزار سال قبل و درست در زمان انسان های نخستین بر می گردد! همان طور که اشاره نمودیم در آن زمان برای آن که هم نوعان بتوانند ارتباط کلامی بهتری با یکدیگر به دست آورند به ناچار بر روی سنگ ها، صخره ها، زمین و….نقاشی هایی را انجام می دادند.

کمی که جلوتر برویم، در کشور های مصر، ایران، سومر و… انسان ها برای تعامل با یکدیگر از اشکال متفاوت و خاصی استفاده می کردند تا بدین شکل مفهوم و منظور خود را به هم نوع خود برسانند! این نماد ها و اشکال گرافیکی از سنگ ها، صخره ها و.. شروع شد و به سفال سازی رسید. به نوعی که افراد طرح ها و نمادین خود را بر روی سفال حکاکی می نمودند.

تاریخچه طراحی لوگو ✔️(در ایران و جهان از گذشته تا آینده) 16

بررسی پیدایش و تاریخچه استفاده از لوگو در جهان باستان

در میان تمامی قوم های جهان، مصری ها را می توان یکی از پرمصرف ترین اقوامی نامید که استفاده آن ها از لوگو و طراحی تصاویر به حد بسیار شاخصی می رسد. آن ها با اختراع دستگاهی به نام هیروگلیف که یک دستگاه خاص برای نوشتن با استفاده از تصاویر است در کنار نماد های مرسوم خود، خود را به عنوان یکی از برترین استفاده کنندگان لوگو و نماد در جهان می دانند.

البته تنها در مصر شاهد استفاده بیش از اندازه از لوگو ها و نماد ها نبودیم! بلکه این موضوع در آن زمان به کشور چین نیز سرایت می کرد و چینی ها برای آن که بتوانند با هم دیگر ارتباط برقرار کنند از لوگو ها و نماد های خاصی استفاده می کردند که هنوز هم با گذشت چند صد سال شاهد استفاده از لوگو ها در چین هستیم.

اما با استفاده از گذشت زمان، روز به روز استفاده از نماد ها و اشکال مختلف در کشور های دیگر مرسوم می شد و این فرهنگ از کشوری به کشور دیگر سرایت می کرد تا این که کل جهان را فرا گرفت.

تاریخچه طراحی لوگو باستان

بررسی و پیدایش تاریخچه لوگو در غرب به چه صورت بود؟

در غرب کشور نیز لوگو ها و استفاده از نماد ها روز به روز در حال گسترش بودند به طوری که استفاده از لوگو در خانواده های اشرافی آلمان ها که در واقع به نوعی از پیشتازان و یکه تازان این عرصه بودند، به شدت مرسوم شد. هر خانواده آلمانی ای برای خود یک طرح و یا یگ لوگو ساخت و از آن برای معرفی خانواده خود بر روی انواع لباس ها، پرچم ها و ابزارآلات جنگی استفاده نمود.

طولی نکشید که این صنعت در میان گاوچرانان غربی نیز رونق یافت! آن ها برای آن که میان حیوانات خود تمایزی برقرار کنند از آهن های داخلی به عنوان لوگو استفاده می کردند و آن را بر روی جان و پوست حیوان خود قرار می دادند تا در این صورت بتوانند بر روی دارایی های خود ارزش و تمایزی برقرار کنند.

بی شک امروزه در غرب، مفهوم لوگو دچار تغییر بسیار گسترده ای شده است و این چنین طرح ها و استفاده هایی در حال حاضر منسوخ شده و تفاوت های بسیار زیادی در معنا و مفهوم لوگو پدید آمده است.

تاریخچه طراحی لوگو ✔️(در ایران و جهان از گذشته تا آینده) 19

بررسی و پیدایش تاریخچه لوگو مدرن! لوگوی مدرن از چه زمانی کاربرد اصلی خودش را گرفت؟

بررسی تاریخچه طراحی لوگو در ایران و جهان می تواند ما را به فعالیت و نحوه ارتباط قوم ها با یکدیگر آشنا کند! در این زمان هنوز هم مردم برای آن که بتوانند با سایر هم نوعان خودشان ارتباط برقرار کنند از طراحی هایی که امروزه مرسوم به لوگو هستند بر روی سفال، سنگ و.. استفاده می کردند.

اما با پیشرفت زمان، لوگوی مدرن به میان آمد! لوگویی که این روز ها زمان بسیار زیادی را صرف آن می کنیم تا در نهایت بتوانیم کاری شاخص و منحصر به فرد را خلق کنیم.

در واقع لوگوی مدرن اولین لوگوی تجاری ای بود که در اروپا و درست در زمان پیدایش و گسترش شهر ها مورد استفاده قرار گرفت! در آن زمان هر نوع کسب و کاری چه بزرگ و چه کوچک از لوگوهایی برای معرفی برند خود در میان افراد استفاده می کردند تا فعالیت خودشان را به مخاطبان خودشان معرفی کنند.

در سال ۱۳۸۹ میلادی اتفاق عجیبی در انگلستان رخ داد، ریچارد دوم که در واقع پادشاه وقت انگلستان بود دستور نصب و استفاده از لوگو ها را برای کارگاه های آبجوسازی صادر نمود تا با استفاده از لوگو ها بتوان از میان کارخانه های متعددی که در آن زمان در حال فعالیت بودند، تمایز هایی برقرار شود.

در واقع می توان این دستور را که در سال ۱۳۸۹ به وقوع پیوست را زمان درست و اصلی پیدایش لوگو و برند دانست! به صورتی که آن زمان هر نوع کارگاهی در انگلستان تحت برند و لوگوی خود فعالیت می کردند و محصولات خودشان را نیز با لوگوی خودشان به بازار عرضه می نموند.

تاریخچه طراحی لوگو در غرب

ارتباط صنعت چاپ با لوگو – تاثیر صنعت چاپ بر روی شکل گیری لوگو چگونه بود؟

درست هنگام ورود کاغذ و صنعت چاپ، نوعی انقلاب در صنعت لوگو که یکی از بزرگ ترین انقلاب های تاریخ بشر تا آن زمان بود! به وقوع پیوست. اختراع چاپخانه تاثیر بسیار زیادی در رشد و گسترش صنعت لوگو داشت.

همان طور که می دانید در اوایل قرن هجدهم شاهد انقلاب صنعتی بودیم.  تا قبل از قرن ۱۸ ، مردم برای ایجاد تمایز و تفاوت در میان دارایی های خود به نسبت سایر همسایگان از نشانه ها و آرم هایی استفاده می کردند تا تفکیک دارایی های خود به بهترین شکل ممکن انجام شود.

اما درست پس از قرن ۱۸، اکثر شرکت های تولیدی برای آن که محصول خاص خود را به بازار عرضه کنند از لوگو استفاده می کردند! لوگوهایی که درست با نحوه فعالیت آن ها در ارتباط بود و می توانست نوع فعالیت برند آن ها را مشخص کند.

پس از گذشت ۲ قرن و رسیدن به قرن ۲۰ میلادی، شخصی به نام ریموند لووی دست به خلق لوگویی تماشایی و مدرن زد! لوگوی shell یا صدف که اثر ریموند لووی درقرن ۲۰ است را می توان به عنوان یکی از مدرن ترین و ماندگار ترین لوگوهای تاریخ دانست. شما می توانید سیر تحولات بسیار عظیم این لوگو را در زمان های متفاوت و مختلف مشاهده کنید.

تاریخچه طراحی لوگو ✔️(در ایران و جهان از گذشته تا آینده) 22

تاریخچه طراحی لوگو در ایران

طراحی لوگو مدرن در ایران را می‌توان به اواسط دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی مربوط دانست. در این دوران کشور به سمت صنعتی شدن پیشرفت و کارخانجات و شرکت‌های زیادی در ایران شکل گرفتند. اولین شرکت ایرانی که اقدام به طراحی لوگو در آن دوران کرد، شرکت هواپیمایی هما بود، لوگوی شرکت هواپیمایی هما توسط ادوارد زهرابیان جوان ۲۲ ساله ی ارمنی-ایرانی در سال ۱۳۴۰ شمسی طراحی گردید.

آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ونقلی (اسکیفت) در گزارشی که در سال ۲۰۱۳ از ارزیابی لوگوی شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان داشت، بعد از ارزیابی‌ لوگوهای متعدد تمام شرکت‌های مطرح در حوزه ی حمل و نقل و مسافربری هوایی، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) را دارنده بهترین لوگوی خدمت رسانی هوایی معرفی نمود. این لوگو (با نام هما) در حالی به عنوان برترین لوگو معرفی شد که خطوط هوایی ایران با تحریم‌های بین‌المللی مواجه بود.

تاریخچه طراحی لوگو در ایران

لوگو این شرکت در سال ۱۳۴۰ طراحی شد و در سال ۱۳۹۲ به عنوان برترین لوگو در میان شرکت‌های هوایی جهان انتخاب شد. زیبایی، سادگی و رنگبندی خاص آن، دلایل این انتخاب بودند. در ادامه معروفترین لوگو‌های ایران در ۴۰ سال گذشته را به همراه سازندگان آن به شما معرفی می‌کنیم:

  • لوگو شرکت سایپا طراحی شده به دست مرتضی ممیز در سال ۱۳۶۶
  • لوگو شرکت ایران خودرو طراحی شده به دست بیژن جناب در سال ۱۳۷۳
  • لوگو شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) طراحی شده به دست ادوارد زهرابیان در سال ۱۳۴۰
  • لوگو بانک صادرات ایران طراحی شده به دست اسماعیل کیا مقدم در سال ۱۳۶۹
  • لوگو شرکت ملی نفت طراحی شده به دست احمد میرزا در سال ۱۳۶۳

حتما بخوانید: اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها (+۱۰ دلیل اساسی)

آینده ی طراحی لوگو

آینده طراحی لوگو با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته و تغییرات جامعه پیچیده‌تر و جذاب‌تر خواهد بود. در حال حاضر، روند طراحی لوگو به سمت ساده‌سازی و بسیاری از برندها در تلاشند تا لوگوهایی با طراحی ساده، خلاصه و قابل تشخیص ایجاد کنند. این روند احتمالاً در آینده ادامه خواهد داشت، زیرا لوگوهای ساده معمولاً قابل شناسایی بهتری دارند و به سرعت می‌توانند به ذهن مخاطبان نفوذ کنند.

همچنین، با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)، احتمالاً در آینده لوگوها تعاملی‌تر و پویاتر خواهند شد. این به معنای ایجاد لوگوهایی است که با استفاده از این فناوری‌ها، قابلیت تغییر شکل، حرکت و تعامل با کاربر را دارا باشند. این نوع لوگوها می‌توانند تجربه‌ای بیشتر و فعال‌تر را برای مخاطبان ایجاد کنند و باعث افزایش تعامل با برند شوند.

به طور کلی، طراحی لوگوها در آینده با تکنولوژی‌های پیشرفته، ساده‌تر، قابل تعامل‌تر و بسیار جذاب‌تر خواهد بود و به تجارت و بازاریابی برندها کمک می‌کند تا بازتابی قوی‌تر و بهتری در ذهن مخاطبان خلق کنند.

تاریخچه طراحی لوگو ✔️(در ایران و جهان از گذشته تا آینده) 25

دانستن تاریخچه هر علمی باعث می شود تا ما درک یهتری از آن داشته باشیم و مفاهیم جدید را بر پایه آن ها خلق کنیم و یا حتی می توانیم از سرگذشت پیشینیان درس بگیریم و از آنها در طراحی های مدرن خود استفاده کنیم.

در این مقاله سعی شد تا تاریخچه کوتاه و مختصری در مورد طراحی لوگو در تاریخ برای شما بیان شود. علاوه بر این نیم‌نگاهی نیز به تاریخچه طراحی لوگو در ایران و معروفترین لوگوهای طراحی شده در کشورمان داشتیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

تاریخچه طراحی لوگو ✔️(در ایران و جهان از گذشته تا آینده) 27

ارسال در :
لینک کوتاه :