اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها ✔️(+۱۰ دلیل اساسی)

اهمیت طراحی لوگو

نقش و اهمیت لوگو برای کسب و کارها

طراحی یک لوگو منحصر به فرد و استفاده از یک برند تجاری اختصاصی، از جمله مراحل حیاتی است که هر سازمانی برای توسعه برند و جذب مشتریان به آن نیازمند است. در واقع، با استفاده از یک لوگو حرفه‌ای، نیازهای بسیاری از جهت برندسازی سازمان‌ها رفع می‌شود و به شیوه‌ای حرفه‌ای، فعالیت و شناسایی کسب و کار را در بین افراد ارائه می‌دهد. لوگو به نوعی هویت و شناسنامه‌ی یک سازمان است، زیرا با ویژگی‌های خاص خود، تنها با یک نگاه مشتریان یا افراد، برند یا سازمان را در ذهن آنان فراخوانی می‌کند. از این رو، عدم استفاده از یک لوگو برای هر کسب و کار، به معنای نقص بزرگی در بازاریابی داخلی و بین‌المللی است، زیرا این امر به عدم پیشرفت و شکست در محیط رقابتی اشاره می‌کند.

تفاوت لوگو و برندسازی چیست؟

برندسازی و لوگو دو مفهوم متفاوت هستند. برندسازی به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن، هویت یک برند طراحی و از طریق تبلیغات و فعالیت‌های مختلف به بازار معرفی می‌شود. اما لوگو یا آرم، نمادی تصویری است که برند قصد دارد از طریق آن به مخاطبان پیامی را منتقل کند. این تصویر می‌تواند شامل لغات و عبارات، تصاویر و نمادها یا هر دو باشد. لوگو به تنهایی یک نماد یا تصویر ساده نیست، بلکه اولین و مهمترین عنصر شناسایی توسط مشتریان است. به عنوان مثال، وقتی نام برند “اپل” را می‌شنویم، به سرعت نماد و آرم لوگوی اپل که یک سیب گاز زده معروف است، در ذهنمان شکل می‌گیرد. بدون وجود این نماد و آرم، امکان برقراری ارتباط سریع با این برند وجود ندارد. به عبارت دیگر، لوگو یکی از ابزارهای اساسی برای برندسازی است.

حتما بخوانید: لوگو چیست و چرا به طراحی لوگو نیاز داریم؟

۱۰ دلیل مهم اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها

هنگامی که همه ی مواردی که برای ایجاد یک تجارت جدید لازم و ضروری ست را مورد توجه قرار می دهید امکان دارد اهمیت طراحی لوگو را از عوامل اصلی در نظر نگیرید و شاید به خودتان بگویید “در ابتدای مسیر احتیاجی به طراحی لوگو نیست.” اگر میخواهید برند تجاری شما موفق شود یکی از موارد ضروری که باید به آن توجه داشته باشید داشتن لوگویی جذاب است. اگر نمی دانید که چرا همه ی کسب و کار ها نیاز به طراحی لوگو دارند بیایید آمار و ارقام جذب مخاطبان به وسیله ی آموزش طراحی لوگو جذاب و حرفه ای را بررسی کنیم:

  • ۸۰ درصد از مخاطبان با دیدن رنگ لوگوی مورد پسندشان به خرید ترغیب می شوند
  • ۹۳ درصد از مخاطبان با مجذوب شدن و دیدن لوگو برند به فکر خرید می افتند
  • ۷۰ درصد از مخاطبان با به خاطر آوردن رنگ لوگوی مورد پسندشان خرید خود را نهایی کرده اند.

پس به سرعت یک لوگوی جذاب و حرفه ای طراحی کنید؛ در برند سازی بهتر عمل خواهید کرد و مشتریان بیشتری را جذب خواهید کرد اگر فکر می کنید هنوز هم کسب و کار شما نیاز به طراحی لوگو ندارد دلایل مهم و قابل توجه زیر در مورد اهمیت طراحی لوگو را بخوانید:

۱.لوگو باعث جذب مشتریان زیادی می شود.

آمار و ارقام نشان می دهد شرکت های با اعتبار بالا در یک حیطه تجاری مشترک فقط ۲ ثانیه فرصت دارند که مشتریان بالقوه را به خریدارن محصول یا خدمت خود تبدیل کنند و فقط در این دو ثانیه چیزی که میتواند روی ذهن مخاطب تاثیر بگذارد لوگوی منحصر به فرد شما است. لوگو خیلی سریع می تواند مخاطبان را جذب کند و با آن ها ارتباط خوبی برقرار کند. اهمیت طراحی لوگو و معتبر بودن تجارت شما به وسیله ی دیدن لوگو به مخاطبان انتقال داده می شود آنچه که مخاطبان با مشاهده لوگوی شما درمورد نوع تجارتتان به ذهنشان می رسد این دقیقا بستگی به طراحی لوگو و چگونگی ارتباط آن با برند شما دارد.

۲.لوگو باعث می شود که مخاطبان با یک نگاه احساساتشان برانگیخته شود.

اولین علامت و نشانه اصالت و هویت یک برند لوگوی آن شرکت است اگر لوگو با اصول و ویژگی های درست طراحی شده باشد مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند و تنها با در یک نگاه همه موارد را در مورد کسب و کار آن تجارت در ذهن مشتریان آشکار خواهد کرد اینکه احساسات مشتریان با یک نگاه برانگیخته می شود باعث می شود که آن ها پیگیر محصولات تولید شده به وسیله شرکت شما باشند.  لوگوی شما باعث می شود تجارتتان متخصص و حرفه ای تر به چشم آید و زمینه ای را به وجود آورد که مخطبان بتوانند با شرکت شما در ارتباط باشند.

۳.لوگوی حرفه ای اساس هویت و اصالت برند شماست.

با وجود اینکه اهمیت طراحی لوگو فقط قسمتی از برند شرکت است ولی اساس اصالت و هویت برند شما محسوب می شود. به گونه ای که همه ی راهبرد های برندسازی شما روی آن پابرجاست. این تصویر کوچک مفهوم برند شما را در صفحات اجتماعی، کارت ویزیت ها، سربرگ ها، تبلیغات به مشتری انتقال می دهد.
طراحی لوگوی منحصربه فرد و جذاب یکی از عوامل برندسازی موفق است. هنگامی که میخواهید تجارت خود را به مخاطبان نشان دهید به گونه ای که شرکت شما برای آن ها شناخته شده به نظر برسند باید با یک علامت ساده و قابل فهم هویت و اصالت برند خود را برای آن ها به نمایش گذارید. هیچ تصویری بهتر از یک لوگوی منحصربه فرد و جذاب توانایی این را ندارد که هویت و اصالت برند شمارا در ذهن مشتریان ماندگار کند.

اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها ✔️(+10 دلیل اساسی) 9

۴. لوگو در خاطر ها می ماند.

لوگو ها نه تنها هویت و اصالت برند شما را میسازند بلکه نمادی هستند که باعث می شود مشتریان تجارت شما را بشناسند تا بتوانند آن را از دیگر برند ها تشخیص دهند. هدف اصلی شما از همه راهبردهای بازرایابی این است که در یک نگاه بتوانید مخاطبان را جذب کنید و فقط یک لوگوی جذاب و منحصر به فرد است که میتواند آنقدر به یاد ماندی باشد که در اولین نگاه مشتریان را جذب برند شما کند‌.
اهمیت طراحی لوگو باید به گونه ای باشد که باعث برانگیخته شدن احساسات مثبت مخاطب شود و نام شرکت شمارا به یاد آن ها بیاورد. حتی ممکن است مشتریان نام شرکت شمارا از خاطر ببرند اما با دیدن لوگوی به یاد ماندنی شما همه پیام هویت و اصالت برند شما را به یاد خواهند آورد.

۵.داشتن یک لوگوی حرفه ای یک مزیت رقابتی است.

لوگوی شما باید منحصربه فرد باشد تا برای مخاطب در مقایسه با سایر رقبا متفاوت باشد شاید شرکت های زیادی باشند که محصولاتی شبیه به محصولات شما را به مخاطبان ارائه می دهند ولی تنها شما هستید که میتوانید با طراحی یک لوگوی منحصر به فرد یک پیام روشن و شفاف را به مشتریان منتقل کنید و برای خودتان یک مزیت رقابتی ایجاد کنید.
طراحی یک لوگوی منحصربه فرد میتواند فروش و سودآوری شرکت شما را زیاد کند با انتخاب درست و هدفمند، فونت، نماد و رنگ در لوگو متناسب با برند خود این پیام را به مشتری القا می کنید که کسب و کاری معتبر و با ارزش دارید و نسبت به بقیه رقبا یک قدم جلوتر خواهید بود.

بیشتر بخوانید: معرفی ۷ مورد انواع لوگو و کاربردها + نمونه ها

۶.لوگوی حرفه ای باعث می شود مشتریان وفادار شما بیشتر شود

لوگوی حرفه ای باید به گونه ای باشد که مخاطبان در هر رده سنی و با سلایق مختلف را جذب کند و با آن ها به راحتی ارتباط برقرار کند و این برقرای ارتباط مشتریان را نسبت به برند شما مطمئن تر و وفادارتر خواهند کرد. پس برای تجارت شما خیلی بهتر است که طراحی یک لوگوی حرفه ای را ضروری بدانید.

فکر کنید در یک مرکز خرید ایستاده اید و در پی یافتن کفشی مناسب و با کیفیت هستید یک دفعه مارک نایک را روی یکی از کفش ها میبینید از آنجایی که برند نایک خیلی حرفه ای و معتبر هست با دیدن آن مارک احساسات مثبتی در شما ایجاد می شود زیرا که شما به لوگوی حرفه ای و منحصربه فرد نایک اطمینان دارید. لوگوی شما تنها اطمینان و اعتماد در مشتری ایجاد نخواهد کرد بلکه وفاداری به برند هم با اطمینان و اعتماد به دست خواهد آمد و زمانی که این وفاداری در مخاطبان ایجاد شود در بین محصولات همه ی رقبا فقط لوگوی حرفه ای شما به چشم خواهد آمد.

اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها ✔️(+10 دلیل اساسی) 11

۷. لوگوی حرفه ای همان چیزی است که مخاطبان در پی آن هستند

اگر راهبرد برندسازی موفقی دارا باشید. مخاطبان باید در پی لوگوی شما باشند. لوگوی شما باد در تمام پلتفرم های بازاریابی مانند کارت ویزیت، تبلیغات گوناگون، وبسایت ها و رسانه های اجتماعی و… برای مخاطبان شناخته شده باشد. چنانچه دارای لوگوی حرفه ای و منحصر به فرد نیستید در صحنه ی رقابت با سایر رقبا قرار نخواهید گرفت پس اطمینان داشته باشید که تجارت شما نیاز به طراحی یک لوگوی حرفه ای و منحصر به فرد دارد.

۸. لوگو نشان دهنده ی حرفه ای و متخصص بودن شما است.

اگر نگاهی به اطراف خود بندازید میبینید که هیچ تجارت معتبری بدون لوگو وجود ندارد. شاید همین بس باشد که متوجه شوید همه ی کسب و کار ها به لوگو نیاز دارند. در حقیقت اهمیت طراحی لوگو در عین سادگی نشان دهنده ی بخش مهمی از تجارت شما هستند. نماد شما در جامعه لوگوی شما است. به گونه ای که مشتریان بالقوه چیزی را که از تجارت شما توقع دارند باید لوگوی شما پاسخگوی آن ها باشد. لوگو نشان دهنده ی متخصص و حرفه ای بودن شما در حوزه ی کاریتان است.

بیشتر بخوانید: ۶ + ۶ عامل تعیین کننده در قیمت طراحی لوگو در ایران

۹. لوگو نام برند شما را در آینده حفظ می کند.

اگر مشتریان با لوگوی شما به خوبی ارتباط حاصل کنند؛ ممکن نیست که شرکت شما از خاطر آن ها برود اگر احساس و تجربه ی خوبی نسبت به برند شما و محصولات و خدمات شما داشته باشند با دیدن لوگوی شما در آینده همه ی تجربیات خود را برای دیگران نیز تعریف خواهند کرد و همین طور نسل به نسل به آینده خواهند برد. به خاطر همین موضوع است که تاکید داریم همه ی کسب و کار ها نیاز به طراحی لوگو دارند برای اینکه بتوانند احساسات مثبت مخاطبان را حفظ کرده و به نسل های بعدی انتقال دهند.

۱۰. بهترین وسیله برای تبلیغات لوگوی حرفه ای است.

زمانی که یک کسب و کار جدید را راه اندازی می کنید هدف اصلی شما جذب مشتریان زیاد و بازدهی بالا است. به منظور اینکه مخاطبان به راحتی برند شمارا بشناسند باید از یک نماد برای تمایز ایجاد کردن در رسانه های اجتماعی، تبلیغات دیجیتالی، بیلبوردها، بروشورها و … استفاده کنید. لوگوی شما با یک طراحی منحصر به فرد و ساده می تواند همین نماد متمایز کننده در مقایسه با بقیه رقبا در نظر مخاطبانتان باشد.

با طراحی لوگوی حرفه ای باید مخاطبانتان را قانع کنید که هدف شما تنها افزایش فروش نیست. با اهمیت ترین پیامی که به وسیله ی لوگوی شما به مشتری منتقل می شود؛ این موضوع است که چقدر می توانند به برند شما و همچنین محصولات و خدماتی که عرضه می کنید اعتماد کنند. هنگامی که لوگوی شما را مشاهده می کنند باید تجربیات و احساسات خوب و مثبتی که در به کاربردن محصول شما داشته اند را به یاد آورند.

سوالات متداول

لوگو چگونه بر خریداران تاثیر می‌گذارد؟

تصویر لوگوی شما تأثیر چشمگیری بر نگرش مشتریان نسبت به برند، کالا و خدماتتان دارد. یک لوگوی به‌خوبی طراحی شده، داستان‌ها و تلاش‌های پشت پرده برند را به خوبی منتقل می‌کند و نشان می‌دهد که افرادی که در آن سازمان فعالیت می‌کنند، قابل اعتماد و حرفه‌ای هستند. همچنین، لوگوی شما ذوق و سلیقه شما را نشان می‌دهد و مشتری را به خرید کالا و خدمات با ارزش و قابل اعتماد تشویق می‌کند.

آیا لوگو به تنهایی برای برندسازی کافی است؟

خیر، برندسازی شامل یک طیف گسترده از فعالیت‌هاست که یکی از مهمترین آن‌ها طراحی یک لوگوی خوب است. علاوه بر آن، ابزارهای دیگری نیز در فرایند برندسازی شامل می‌شوند. این ابزارها شامل تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، فروش، بسته‌بندی، برگزاری رویدادها و اسپانسرینگ، و خدمات مشتری می‌شوند.

آیا نوع طراحی لوگو در برندسازی اهمیت دارد؟

اهمیت بسیار زیادی در برندسازی به عناصر طراحی لوگو اختصاص دارد، از جمله نحوه استفاده از آنها و نوع لوگو که انتخاب می‌شود. در طراحی یک لوگوی خوب و در نتیجه برندسازی موفق، انتخاب طرح، رنگ، فونت و نوع لوگو باید با کار و حرفه شما، مخاطبان و بازار هدف شما هماهنگ شود. این عناصر در کنار یکدیگر تاثیر قابل توجهی در جذب مخاطبان و شناخت برند شما خواهند داشت.

اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها ✔️(+10 دلیل اساسی) 13

ارسال در :
لینک کوتاه :