ادیت عکس چیست؟ تفاوت ادیت و روتوش عکس چیست؟

تفاوت ادیت و روتوش عکس

آیا مفهوم ادیت،ویرایش و روتوش یکسان است؟

هیچ حد وسطی برای ایجاد دستکاری روی یک عکس خام تعریف نشده است. ممکن است تصویر شما به بهترین حالت ممکن تغییر پیدا کند، ممکن است که افتضاحی را به بار آورد که به دور از انتظار شما خواهد بود. تغییراتی که روی فایل­ های خام تصویری ایجاد می­شود، تفاوت ادیت و روتوش عکس را در سه حالت زیر قرار می­گیرد:

  1. رتوش
  2. ادیت
  3. ویرایش

همین الان ۷۰ دقیقه از محتوای پکیج پروژه محور روتوش در فتوشاپ را رایگان دانلود کن

با رتوش بیشتر آشنا شوید :

آموزش روتوش عکس در فتوشاپ موجب می­شود که بتوانید المان­ های اضافه روی عکس را حذف نمایید و محصول نهایی خود را به آنچه که در ذهن دارید نزدیک کنید. هماهنگ کردن تصویر با آنچه که در درونتان می­خواهید توسط روتوش اتفاق می­افتد.

دقیق تر میخواهید بدانید ؟

تفاوت ادیت و، روتوش عکس باعث می­شود که به هم ­ریختگی­ های پس زمینه و پیش ­زمینه تصویرتان را حذف نمایید، ناهمانگی ­های رنگی بخش ­های خاصی از تصویر (مانند آسمان، لباس و …) را تصحیح کنید. این فرایند اصلا پیچیده نیست و با دو ابزار cloning و healing قابل اجرا می­باشد. حتی اگر این موضوع برای شما خوشایند نباشد باید بدانید که روتوش فرایند جدانشدنی ادیت عکس می­باشد. زیرا برنامه­ ریزی زیادی در هنگام عکاسی اتفاق نمی­افتد.

حتما به این موضوع پی برده ­اید که چشم ­های ما بازتاب نور نامتعارف را به خوبی نمی­بیند و دوربین ­ها همه کم و کاستی ­ها و ریز و درشت­ ها را به خوبی ثبت می­کنند. در اینجا اهمیت روتوش برای حذف این کم و کاستی­ ها مشخص می­شود. اگر تمایلی ندارید که از روتوش استفاده کنید، زاویه و ارتفاع عکس را به گونه­ ای تنظیم کنید که بهترین نور را برای عکاسی داشته باشید.

ادیت عکس چیست؟ تفاوت ادیت و روتوش عکس چیست؟ 10

عکاسان حرفه­ ای قبل از عکاسی برنامه­ ریزی انجام می­دهند. با وجود آنکه برنامه­ ریزی­ های همه جانبه و بررسی همه بخش ­های عکاسی و منظم کردن محیط امری زمان­بر است ولی قطعا نتیجه جذابی خواهد داشت که تمام زحمات قبل از آن را جبران خواهد کرد.

مشخص است که برنامه ­ریزی داشتن و آماده کردن تجهیزات عکاسی از روتوش بهتر است. اگر تجربه­ ای در حرفه عکاسی داشته باشید واژه نگه داری پیش گیرانه را شنیده ­اید. بدین معنی که قبل از اینکه تجهیزات به تعمیر بیفتند باید از آنها مراقبت شود. در حقیقت آماده کردن صحنه قبل از عکاسی از حوصله عکاسان خارج است و روتوش کردن به عنوان راه حلی برای این امر انتخاب می­شود.

حتما بخوانید: مزایای یادگیری روتوش عکس به‌عنوان یک شغل

خیلی سخت نگیرید!

برخی مواقع تنها با نگاه کردن به صحنه از زاویه دیگر می­تواند به شما کمک بسیاری بکند و نیاز به صبر  و حوصله زیادی نخواهد داشت ولی بسیاری از ما آن را انجام نمی­دهیم. تصور کنید برخی مواقع تنها با تغییر محل یک شیء می­توانید از اصلاحات و دستکاری­ ها بکاهید تا تصویر زیبایی را داشته باشید.

البته هیچگاه جایگاه روتوش در هنر عکاسی حذف نخواهد شد، چراکه روتوش مهره اساسی در عکاسی محسوب می­شود. اگرچه جلوگیری از مشکلات احتمالی امکان پذیر نیست، ولی می­توان برخی از این مشکلات را پیش­ بینی نمود و میزان روتوش را به حداقل ممکن رساند.

اگر علاقمند هستید تمامی حرفه ی روتوش عکس را به شکل کامل یاد بگیرید، پیشنهاد دارم سری به پکیج آموزش روتوش عکس درفتوشاپ آکادمی گرافیستار بزنید و یک مهارت کاربردی و پولساز را یاد بگیرید.

ادیت عکس چیست؟ تفاوت ادیت و روتوش عکس چیست؟ 12

ادیت عکس چیست ؟

ادیت عکس مفهوم متفاوتی دارد و در برخی موارد به همراه روتوش یک اقدام ترکیبی را ایجاد می­کند. شما با کمک ادیت می­توانید از واقعیت­ ها فاصله بگیرید و یک دنیای فانتزی را برای عکس ایجاد کنید. اگر خلاقیت را چاشنی ادیت کنید می­توانید از یک ادیتور ساده به یک خلق­ کننده صحنه ­های بدیع تبدیل شوید. این خلاقیت ­ها به صورت تغییر دادن المان ­های یک تصویر شروع شود و به کمک و زیاد کردن آنها برسد. وقتی از ادیت عکس استفاده می­کنید دیگر نمی­توانید همان عکس طبیعی را خروجی بگیرید. چراکه ذات ادیت از این دیدگاه به دور است.

تفاوت ادیت و روتوش عکس

ویرایش عکس از عملکرد پرینترهای کاغذی با پرینترهای جوهرافشان فرق می­کند. به طور دقیق­تر، در تکنولوژی پرینت از جوهر، کاغذ، سیستم انتقال و سرعت تولیدی استفاده شده است که این عملکرد در پرینترهای جوهرافشان به شکل دیگری صورت می­گیرد. در هر روند توزع رنگ به شکل متفاوتی انجام می­شود.

برای اینکه بتوانید داینامیک و زیبایی را به تصویر ببخشید باید از ویرایش پیکسلی استفاده نمایید. هنر پیکسل­ ها در زیبایی تصویر و وضوح عکس ­ها نمایان می­شود. لازم به ذکر است که داشتن نور کافی زیربنای یک عکاسی ایده ­آل می­باشد و نور همانند یک قلممو در نقاشی برای عکاسی مهم تلقی می­شود.

ادیت عکس چیست؟ تفاوت ادیت و روتوش عکس چیست؟ 14

بنابراین اگر از هر موضوعی در عکاسی صرفن ظر می­کنید، باید بتوانید کنترل نور را در دست داشته باشید تا بتوانید از ویرایش ­های محلی مانند Dodging و Burning را به میزان زیادی کمتر استفاده نمایید. اگر دوربین مدرن و پیشرفت ه­ای داشته باشید، باز هم نمی­توانید قسمت­ های مهم یک تصویر را به طور کامل تشخیص دهید. برای تشخیص این بخش ­های مهم نیاز به قضاوت هنری دارید که دوربین­ های عکاسی این مزیت را ندارند. بنابراین بدون شک به ویرایش نیاز خواهید داشت.

سایه­ ها یا تور­ های تاریک تصاویر اگر با تنظیمات کنتراست درونی روشن نشوند جزئیات خود را از دست می­دهند و پس از پرینت تاریک خواهند شد. اگر شما تصور می­کنید که هنر ویرایش یک اقدام ایجاد شده به وسیله تخیل است، بهتر است بدانید که تفاوت ادیت و روتوش عکس بر اساس یک تحقیق و بررسی و تشخیص اساسی ایجاد شده است.

اگر تمایل به یادگیری مبحث ادیت تصاویر یا به اصطلاح فتومونتاژ دارید، پیشنهاد دارم سری به پکیج آموزش فتومونتاژ در قالب ۱۲ پروژه ی حرفه ای از آکادمی گرافیستار بزنید:

آموزش فتومونتاژ

ارسال در :
لینک کوتاه :