روتوش عکس چیست؟ + اهمیت روتوش در عکاسی

روتوش عکس چیست

روتوش عکس چیست؟

در حال حاضر یکی از پرکاربردترین هنرها، هنر عکاسی می‌باشد، که افراد زیادی در این زمینه فعال می‌باشند. در این هنر تعدادی از افراد با در دست داشتن دوربین در حال شکار تصاویر زیبا می‌باشند و تعدادی دیگر نیز در حرفه‌ی ادیت و ویرایش این تصاویر مشغول به کار هستند که حرفه‌ای شدن در هر دو آنها به یادگیری مهارت نیاز دارد. یکی از این مهارت‌ها، مهارت روتوش عکس است که ممکن است اکثریت افراد آن را به اشتباه همان ادیت عکس در نظر بگیرند. با این همه افراد فعال در زمینه روتوش عکس چیست به صورت حرفه‌ای در حرفه‌ها و صنایعی نظیر عکاسی پرتره، صنعت چاپ و تبلیغات، مجلات، سینما و مد فعالیت می‌کنند.

همین الان ۷۰ دقیقه از محتوای پکیج پروژه محور روتوش در فتوشاپ را رایگان دانلود کن

ریتا که در فارسی به آن آموزش روتوش عکس در فتوشاپ (رتوش) می‌گویند. پیش از اینکه دوربین عکاسی اختراع شود در هنر نقاشی استفاده می‌شده است بدین صورت که نقاشان به ویژه نقاشان چهره افراد، گاهی اوقات در صورت سفارش مشتری به زیباسازی چهره افراد پرداخته و عیوب صورت و اندام آنها را از بین می‌بردند، یعنی عیوب ظاهری را نمی‌کشیدند و چهره آنها را زیباتر به تصویر می‌کشیدند.

پس از اختراع شدن دوربین عکاسی عیوب ظاهری افراد در عکس به صورت واقعی ثبت می‌شود و باز هم نیاز به روتوش عکس احساس می‌گردد. از آنجایی که در گذشته کار روتوش و ادیت عکس کاری بسیار پیچیده و گران قیمت بود در نتیجه تنها عکاسان و مشتریان دارا و مرفه توانایی انجام چنین کاری را داشتند. باید در نظر داشته باشید در آن زمان این ادیت و روتو‌ش ها بسیار جزئی بود که در بخش تاریک‌خانه روی نسخه اصلی و نگاتیو این تغییرات اعمال می‌شد و یا اینکه بعد از چاپ عکس فرایند روتوش با استفاده از قلمو و رنگ عکس‌ها صورت می‌گرفت.

روتوش عکس چیست؟ + اهمیت روتوش در عکاسی 9

در حال حاضر در هنر عکاسی دیجیتال، منظور از روتوش محو و ویرایش عیوب مشخص در عکس است که این عیوب توسط دوربین قابل محو شدن نیست. فرایند محو کردن عیوب ممکن است بسیار اندک باشد، به عنوان مثال، حذف گرد و غبار روی لنز دوربین در هنگام ثبت عکس یا محو کردن یک سوژه که باعث بد شدن عکس می‌شود مثل تیر چراغ برق، سطل زباله و …

روتوش در هنر عکاسی چهره و پرتره برای حذف عیوب روی پوست افراد و لباس به کار گرفته می‌شود. استفاده این روش در صنعت مد و زیبایی، عکس‌های تبلیغاتی، عکاسی مجالس عروسی، تولد و عکاسی چهره می باشد. پس از انجام عملیات روتوش عکس، نسخه نهایی عکس چاپ و اماده تحویل می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته حرفه ای در روتوش عکس پرتره با فتوشاپ

اهمیت روتوش عکس در عکاسی

اهمیت روتوش عکس در این است که با کمک آن می‌توان یک عکس معمولی یا را تبدیل به یک عکس زیبا و چشم‌نواز کرد. روتوش عکس بعد از عکاسی انجام می‌شود، از این رو عکسی که گرفته شده است باید تمام خصوصیات یک عکس با کیفیت را داشته باشد و اینها وظیفه عکاس و نورپرداز است و چنانچه پس از عکاسی بنا به هر دلیلی مشکلاتی وجود داشت این مشکلات باید به وسیله روتوش و ادیت از بین برود.

در حقیقت هدف من از بیان این مطالب این است که چنانچه نورپردازی خوب نباشد و عکس خوب ثبت نشده باشد نباید انتظار معجزه در آن داشت. از این رو روتوشرهای حرفه‌ای تمایل به همکاری با عکاسان حرفه‌ای دارند و پذیرایی هر نوع سفارشی نمی‌باشند چرا که مشکلات نورپردازی و همچنین مشکلات فنی باید در زمان عکاسی رفع شود نه در زمان روتوش. روتوشرها تنها در حیطه تخصص خود مشکلات را برطرف می‌کنند.

از آنجایی که از یک طرف جزئیات در یک عکس بسیار مهم هستند و از طرف دیگر یک عکس به طور مداوم جلو چشم بینندگان است لذا وجود هرگونه عیب در عکس بیشتر جلوه می‌کند. یکی دیگر از پرکاربردترین حوزه‌های استفاده از روتوش، هنر سینما به خصوص روتوش پوستر فیلم‌ها است. پوستر فیلم ها در کل دنیا منتشر می‌شود و میلیون‌ها نفر آنها را می‌بینند.

روتوش عکس چیست؟ + اهمیت روتوش در عکاسی 11

همچنین در مجلات و صنعت چاپ، از روتوش عکس استفاده می‌شود. برای نشریات و شرکت‌های تبلیغاتی و روزنامه‌های جهانی که از عکس مدل‌های انسانی استفاده می‌کنند. روتوش عکس یک نیاز ضروری است. یک نمونه ساده برای بیان اهمیت روتوش عکس در این صنعت، تصاویر تبلیغاتی و بنرها و مجلات و همچنین بسته‌بندی محصولات است.

حتماً در تبلیغات مواد و لوازم آرایشی (کرم، شامپو و خمیر دندان، صابون و …) تصاویر سوژه‌های روی تبلیغات توجه شما را به خود جلب کرده است که دارای چهره زیبا و پوستی صاف هستند و موهای نرم و روشنی دارند. در آن تصاویر پوست صورت و بدن صاف و یکدست بوده، قرمزی چشم ها و چین‌ و چروک محو شده و سفیدی چشم‌ها بیشتر جلوه کرده و دندان‌ها سفید و درخشان هستند که همه اینها توسط روتوش انجام می‌شود.

عکاسان جشن و مو و آتلیه در عکس‌های خود از روتوش استفاده می‌کنند. تمام این عکس‌ها قبل از تحویل به مشتری روتوش می‌شوند لذا برای رونق چنین مشاغلی و همچنین افزایش درآمد وجود یک متخصص روتوش ضروری است.

یادگیری صفر تا صد روتوش:

در این مقاله با موضوع روتوش عکس چیست به بطور کلی از قدیم تا جدید آشنا شدیم. با توجه به کاربرد بالا و محبوبیت و بازار کار عالی این حرفه، ما در آکادمی گرافیستار پکیج آموزش روتوش عکس از مقدماتی تا پیشرفته را آماده ساختیم که می تونه مسیر شما را در یادگیری این مهارت پولساز هموار کند. با کلیک بروی بنر زیر وارد صفحه دوره شوید:

روتوش عکس چیست؟ + اهمیت روتوش در عکاسی 13

ارسال در :
لینک کوتاه :