۳ مرحله ی اساسی برای مذاکره حقوق طراح حرفه ای

مذاکره حقوق طراح

چگونه برای حقوق یک طراح مثل یک حرفه ای مذاکره کنیم

اگر شما هم برای شغل طراحی اقدام کرده­اید، قبل از اینکه به مصاحبه دعوت شوید این مطلب را مطالعه کنید. در این مقاله در مورد مذاکره حقوق طراح و تمریناتی که برای آماده ­سازی شما مناسب است. زمانی که به دنبال شغل طراحی هستید با یک شرکت، یک تیم همکار و یک موقعیت شغلی روبرو خواهید بود، اما مسائل مربوط به حقوق و دستمزد چیزی است که شاید کمتر به آن توجه داشته باشید.

در این مقاله از آکدمی گرافیستار یک مدیر راه حل مشتری تجربیات خود را در مورد مصاحبه و در غالب واسطه در میان کارفرمایان و طراحان بیان می­کند و روش ­های یک مذاکره حرف ه­ای برای بیان حقوق یک طراح را با شما در میان می­گذارد.

فراموش نکنید که همیشه ارزش کار خود را بدانید

اصلی­ ترین نکته در مذاکره بر سر حقوق بالاتر طراح این است که با علم به ارزش کار خود به مذاکره بنشینید. البته این موضوع وابسته به عوامل متعددی است و مهمترین آنها تجربه ه­ای است که شما به عنوان یک طراح دارید و حقوق استانداردی که برای تصویرسازی، طراحی گرافیک، طراحی یو ایکس و … برای شما لحاظ شده است.

اگر اطلاعات کامل در مورد حقوق و مزایای یک فرد شاغل در رشته طراحی ندارید در اینترنت جستجو کنید و یا با افراد باتجربه در این حوزه صحبت کنید.

اکنون که ارزش کار خود را متوجه شدید، چه روندی را برای مذاکره در مورد انتظارات خود مناسب می­دانید؟ و مهمتر از آن اینکه چگونه فرایند مصاحبه را به شکلی مدیریت کنید که مبلغ مورد نظر شما به عنوان حقوق انتخاب شود؟

برای مطرح کردن در روند مذاکره حقوق طراح ۳ حالت مختلف وجود دارد:

 1. در طول روند مذاکره
 2. در اواسط فرایند مذاکره
 3. زمانیکه که به شغل مورد نظر خود دست یافتید.

بهترین روش برای موفق شدن در هر سه روند مذاکره را در ادامه بیان خواهیم نمود:

 1. در طول مصاحبه ی اولیه

در برخی اوقات، مطالبات و مذاکره حقوق طراح و دستمزد در جلسه اول مصاحبه با شرکت عنوان می­شود که مکالمات این مذاکرات با مدیر استخدام یا نماینده منابع انسانی یا نماینده HR انجام می­شود. در مذاکره اولیه برای حقوق مدنظرخود یک عدد تقریبی را به عنوان محدوده حقوق بیان کنید که اگر با شرکت همکاری داشتید برای دریافتی با آن موافق هستید.

نکته: این نکته را به خاطر داشته باشید که هر شرکت برای حداقل حقوق خود سقف مشخصی دارد و معمولا رقم پایین تری از سطح مورد انتظار شما و حقوق واقعی شما را پیشنهاد می­دهند. اگر رقم پایینی را پیشنهاد دادند، از بیان حقوق واقعی خود هراس نداشته باشید و ارزش کار خود را دست کم نگیرید.

3 مرحله ی اساسی برای مذاکره حقوق طراح حرفه ای 10

اگر پیشنهادی در مذاکره حقوق طراح ارائه نشده است، خودتان مطرح کنید

برخی مواقع می­خواهید بدانید برای موقعیت شغلی پیشنهاد چه مقدار حقوقی پرداخت خواهد شد ولی شخص مصاحبه ­کننده این موضوع را بیان نمی­کند. در این مواقع خودتان سر صحبت را باز کنید و بپرسید. در مصاحبه­ های شغلی، شما و مصاحبه­ کننده معمولا به یک میزان صحبت می­کنید. ولی اگر مصاحبه به پایان رسید و در مورد حقوق صحبتی نشد بهتر است سوال خود را اینگونه بیان کنید که: من تمایل دارم بدانم که حقوق مدنظر شما برای این شغل چه میزان است؟ چراکه من به دنبال شغلی با …… میزان حقوق هستم.

به خاطر داشته باشید که همیشه سطح کلی حقوق شرکت و ارزش کار خود را به خوبی بدانید. در غیر اینصورت ممکن است که مذاکره حقوق طراح موردنظر شما با رقمی که کارفرما بیان می­کند تفاوت زیادی داشته باشد.

نکته: به خاطر داشته باشید که در بعضی از کشورها و در بیشتر ایالات آمریکا کارفرمایان اجازه ندارند که حقوق فعلی شما را بپرسند، ولی می­توانند در مورد حقوق موردنظر شما سوال کنند تا در وقت هر دو طرف صرفه جویی شود.

حتما بخو.انید: ریزه کاری های نوشتن قرارداد برای گرافیست ها و تدوینگران

 1. در اواسط مصاحبه

در این مرحله مصاحبه شما با اعضای مختلف تیم مصاحبه تمام شده و نوبت مصاحبه با مدیر عملیات یا نماینده منابع انسانی می­باشد. این بخش در ابتدا یا انتهای مصاحبه انجام می­شود. اگر پیش از این مذاکره حقوق طراح مدنظر خود را مطرح کرده باشید، اکنون می­توانید روی درخواست­ های خود مانور بدهید.

اگر حالت ایده ­آل را در نظر بگیرید حقوق پیشنهادی با دستمزد موردنظر شما یکی است. ولی در بیشتر مواقع حقوق پیشنهادی شرکت با آنچه که مورد نظر شماست متفاوت است. ولی قبل از اینکه ناامید شوید بدانید که کارفرما همواره حداقل حقوق را در نظر دارد، به همین دلیل باید در مورد حقوق مورد نظر خودتان قبلا فکر کرده باشید تا در هنگام مذاکره آن را بیان کنید.

نحوه ی مذاکره حقوق طراح

نکته: در اکثر مواقع کارفرما با پیشنهاد شما موافقت می­کند. مخصوصا زمانی که مبلغ پیشنهادی او با حقوق استاندارد و حقوق موردنظر شما خیلی متفاوت باشد. پس صحبت کردن در مورد حقوق خود را فراموش نکنید و بدانید که دومین پیشنهاد کارفرما همیشه بهترین و آخرین پیشنهاد او خواهد بود.

حتما بخوانید: ۵ سایت برتر کاریابی برای گرافیست ها و تدوینگران

 1. وقتی که شغل را به دست آورده اید

در این مرحله شما پذیرفته شده ­اید و یک مرحله به پیش رفته ­اید. قبل از این مرحله ما بهتر است که انتظارات خود از مذاکره حقوق طراح را بیان کرده باشید و اکنون باشید پیشنهاد جدیدتان را بیان کنید.

از آنجایی که حقوق دستمزد شما در مکالمات قبلی به وضوح بیان شده است، بنابراین پیشنهاد جدیدتان باید نزدیک به پیشنهاد قبلی باشد. پس اگر فکر می­کنید که شانس مذاکره کردن برای ۵ تا ۱۰ درصد اضافه شدن حقوق را دارید این زمان برای شما مناسب است.

در مورد مسئولیت های کلی نقش سؤال کنید و حقوق پیشنهادی خود را با ظرافت بالا ببرید

مسئولیت­ های کلی شغل خود را در این مرحله روشن کنید و از دانستن همه چیز مطمئن شوید و همچنین با ظرافت حقوق پیشنهادی خود را افزایش دهید. بدین منظور برای خواسته خود می­توانید بگویید: از اینکه برای این شغل پذیرفته شده ­ام خوشحالم و هیجان زیادی برای شروع کار خود دارم، با این حال بر اساس تخصص و تجربه ­ای که در این حوزه دارم امیدوار بودم که مبلغ حقوق تا حد …. تومان بالاتر باشد.

همچنین می­توانید بگویید که اگر شرایط آنها با پیشنهاد شما خیلی متفاوت است بهتر است آن شغل را به شخصی که با شرایط شرکت مطابقت داشته باشند بسپارند.

3 مرحله ی اساسی برای مذاکره حقوق طراح حرفه ای 13

نکته: در نظر داشته باشید که تمامی مسائل مربوط به پرداختی نظیر حقوق، بیمه، مزایا و … باید در اولویت گفتگو با شرکت باشد. به علاوه گفتگو در مورد سایر مسائل منطقی و معقول را فراموش نکنید. به عنوان مثال دریافت مزایا از روز اول و نه از یک ماه بعد را عنوان کنید. در بیشتر مواقع توافق بر سر مذاکره حقوق طراح و مزایا بین کارفرما و طراح صورت می­گیرد و اگر غیر از این باشد شرکت تلاش می­کند تا با تامین بودجه لازم درخواست طراح را قبول کند. چراکه کار مورد نظر آنها ارزش استخدام کردن یک طراح حرفه­ ای و خوب را دارد. پس همواره صحبت کردن در مورد مسائل مهم مورد نظر خود را در اولویت قرار دهید.

نکات پایانی در مذاکره ی حرفه ای برای حقوق یک طراح

مذاکره کردن در مورد حقوق طراح در برخی مواقع کار دلهره­ آوری است، ولی اگر مواردی که در بالا ذکر شد را در نظر داشته باشید این اقدام را به راحتی پشت سر می­گذارید. معمولا کارفرمایان می­خواهند پیشنهاد اولیه از طرف شما بیان شود و پس از آن در مورد آن مذاکره شود. پس بهتر است که این کار با اعتماد بنفس انجام دهید. به عنوان موارد مهم این نکات را مرور می­کنیم:

 • قبل از انجام مصاحبه در مورد میانگین حقوق رشته طراحی تحقیق کنید؟ میزان تجربیات خود را مشخص کنید و ….
 • انتظارات خود در مورد حقوق را همیشه بیان کنید و با این اقدام در وقت خود و مصاحبه ­کنندگان صرفه­ جویی کنید.
 • معمولا پیشنهادی که اول بیان می­شود پیشنهاد نهایی نمی­باشد. پس اگر پیشنهاد نزدیک به درخواست شما است به فکر پیشنهاد جدید هم باشید.
 • همیشه صحبت کردن در مورد مزایا (پاداش، بیمه سلامت و … ) را در نظر داشته باشید. با صحبت در مورد آنها به توافق مورد نظر خود برسید.
 •  با آگاهی از ارزش کار خود به سراغ شغلی بروید که با شما و ارزش و سطح کاری شما هماهنگ باشد.

حتما بخوانید: پورتفولیو چیست و چگونه بسازیم؟ مخصوص طراحان و تدوینگران

پیشنهاد یادگیری:

اگر فریلنسر هستید قطعا  از سایت هایی مثل پونیشا خسته شده اید. رقابت زیاد، دستمزد های کم و عدم پیشرفت بسیاری از افراد را به فکر کار کردن مستقل انداخته است. برای اینکه در بازار به شکل مستقل فعالیت کنید و پروژه بگیرید، باید یاد بگیرید که برای مهارتتان بازاریابی کنید و مشتری بگیرید. اگر می خواهید به این فن بسیار مهم مسلط شوید، حتما دوره “بازاریابی و گرفتن پروژه برای گرافیست ها و تدوینگران” را بررسی کنید. پس از شرکت در این دوره، می توانید با افراد و شرکت های معتبری وارد همکاری شوید که مشکلی برای پرداخت دستمزد های میلیونی ندارند. از طریق بنر زیر وارد دوره شوید.

3 مرحله ی اساسی برای مذاکره حقوق طراح حرفه ای 15

dribbble

ارسال در :
لینک کوتاه :