اصول طراحی لوگو ✔️(+۹ اصل مهم تا طراحی لوگوی تاثیرگذار)

اصول طراحی لوگو

آشنایی با اصول طراحی لوگو

در امروزه، طراحی یک لوگوی قابل به یادآوری برای هر کسب و کاری امری ضروری است. لوگویی که بتواند در ذهن بازاریابان تأثیرگذاری کند و هویت قابل اعتمادی برای کسب و کار ایجاد کند. با این حال، برای ساخت یک لوگوی منحصر به فرد، اصول و قواعد پایه‌ای بسیاری وجود دارند. اگر در طراحی لوگوی خود به خوبی فکر کنید، می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند.

موارد بصری زیادی وجود دارند که کسب و کارها به آن‌ها فکر می‌کنند. این موارد شامل لوگو، بروشور، کارت ویزیت، وبسایت، نرم افزارهای موبایلی، بسته بندی، تراکت و سایر ابزارها می‌شوند. با این حال، لوگو از بقیه ابزارها به مراتب مهم‌تر است. لوگو به مشتری کمک می‌کند تا محصول شرکت شما را به سرعت تشخیص دهد.

چرا رعایت اصول طراحی لوگو اهیمت دارد؟

اهمیت بالای آموزش طراحی لوگو در پیشبرد کسب و کارها در جهان رقابتی امروز بی‌انکار است. شرکت شما باید با شرکت‌های معروف و برندهای جدید در بازار رقابت کند. اگرچه طرح بازاریابی مناسب ضروری است، اما مهارت‌های ارتباط تصویری نیز به همان اندازه حائز اهمیت می‌باشند. با استفاده از ابزارهای تصویری مانند لوگو، کسب و کار قادر است ارتباطی فوری و قوی با مخاطبان خود برقرار کند.

اما کدام کسب و کارها موفق می‌شوند و کدام‌ها شکست می‌خورند؟ به نظر می‌رسد که شرکت‌هایی که تلاش فراوانی برای ایجاد هویت بصری برند قوی می‌کنند، در بازار موفقیت‌آمیز هستند. آنان که به برندسازی اهمیت نمی‌دهند، به شکست محکوم می‌شوند.

ایجاد ارتباط تصویری مؤثر با مردم برای موفقیت هر کسب و کاری بسیار حائز اهمیت است؛ به همین دلیل، کارآفرینان امروزی تأکید ویژه‌ای بر ایجاد یک ارتباط تصویری منحصر به فرد دارند.اما طراحی یک لوگو خوب و مناسب دارای قواعد و اصولی است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

حتما بخوانید: لوگو چیست و چرا به طراحی لوگو نیاز داریم؟

اصول ۹ گانه ی طراحی لوگو تاثیر گذار

لوگو به عنوان بخش حیاتی هر سازمان در بازار به شمار می‌رود که رقبای بسیاری در تلاشند تا توجه مشتریان را جلب کنند. ابزار بازاریابی لوگو به گونه‌ای تبدیل شده است که محصولات و خدمات شرکت را به مشتریان هدف منتقل می‌کند. اما این مزیت‌ها فقط زمانی حاصل می‌شوند که طراحی لوگو حرفه‌ای انجام شود. در ادامه، برخی اصول طراحی لوگو را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱-سادگی

یکی از اصول اساسی و کیفیت‌های حیاتی در قوانین طراحی لوگو، آن است که باید بر پایه یک مفهوم ساده ساخته شود. بهترین لوگوها، آن‌هایی هستند که به سرعت و به وضوح اطلاعات بصری درباره‌ی “شما” را به بیننده منتقل می‌کنند و به طور ساده و بدون پیچیدگی هستند. به طور کلی، کمتر بیشتر است و سادگی تأثیرگذار است. به یاد داشته باشید که لوگوها به صورت مختلف در سیستم‌های عامل متفاوت و در قالب‌ها و اندازه‌های متعدد استفاده می‌شوند، بنابراین جزئیات پیچیده از بین می‌روند.

یک لوگو پیچیده با استفاده از رنگ‌ها، فونت‌ها و عناصر تزئینی فراوان می‌تواند باعث پرت شدن توجه بینندگان شود. یک طراحی ساده هیچ نیازی به توضیحات از سوی کارشناسان ندارد و حتی افراد عادی می‌توانند به راحتی پیام موجود در لوگو را درک کنند. سادگی در طراحی یکی از مهمترین اصول قوانین طراحی لوگو است و حتماً به آن توجه کنید.

اصول طراحی لوگو ✔️(+9 اصل مهم تا طراحی لوگوی تاثیرگذار) 10

۲- ارنباط

یک لوگو در صورتی ارتباط مرتبطی برقرار می‌کند که با اهداف، ماموریت، اصول و جوهر برندی که نمایندگی می‌کند، سازگاری داشته باشد. یک لوگو مرتبط قادر است ارزش‌ها و ایده‌آل‌های تجاری اصلی را به صورت مستقیم و صمیمی نشان داده و بازتاب دهد. در واقع، لوگو نمایانگر طبیعت اصلی و جوهر واقعی برند تجاری است.

۳- استفاده از رنگ‌ها

تأکید می‌کنم که لوگوی شما باید جذاب باشد و بهتر است از رنگ‌ها به صورت هوشمندانه استفاده کنید تا آن را بی‌نظیر کنید. رنگ‌ها دارای قدرت شگفت‌انگیزی در برانگیختن احساسات ما هستند. به عنوان مثال، رنگ قرمز برخی احساسات پرخاشگری، عشق، انرژی و اشتیاق را در ما به وجود می‌آورد. این معنا را دارد که اگر تجارت شما مرتبط با محصولات یا خدماتی است که به نسل جوان می‌خورد، می‌توانید از رنگ قرمز در لوگوی خود استفاده کنید.

رنگ آبی نماد هوش و دوستی است و به همین دلیل در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و لینکداین مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ صورتی نماد لطافت است و معمولاً در هرچیزی که به محصولات زنانه مانند لباس و کفش مرتبط است، استفاده می‌شود. با رعایت دقیق دستورالعمل‌های طراحی لوگو و انتخاب رنگ مناسب، می‌توانید احساسات و عواطف خاصی را در مخاطبان خود القا کنید.

۴- یک لوگوی به یادماندنی طراحی کنید

یکی از ویژگی‌های لوگوهای شرکت‌های جهانی، قابلیت به یاد ماندن آنهاست. لذا، لوگوی شما نیز باید یک طرح داشته باشد که در ذهن افراد برای مدت‌ها به یاد بماند. در غیر این صورت، لوگوی شما ممکن است در جلب وفاداری مشتریان ناموفق باشد. نمونه‌هایی همچون لوگوی پپسی، کوکاکولا و مک‌دونالد، مثال‌های بسیار خوبی از طراحی‌های قابل به یاد آوردن هستند. این لوگوها به طور موفقیت‌آمیزی به بخشی از فرهنگ اجتماعی مدرن تبدیل شده‌اند. برای ایجاد یک طراحی قابل به یاد آوردن برای لوگوی خود، به اصول و دستورالعمل‌های طراحی لوگو اعتماد کنید و آنها را در کار خود به کار ببرید.

اصول و قواعد طراحی لوگو

۵- فونت خاص برای طراحی لوگو

وقتی به لوگو فکر می‌کنیم، ذهن ما معمولاً به جزئیات گرافیکی و تصویری آن می‌پردازد. این بدیهی است زیرا نشان دادن یک برند در یک طرح گرافیکی ساده، فرایندی پیچیده است. با این حال، انتخاب فونت مناسب برای لوگو نیز دارای اهمیت بسیاری است، زیرا آن اطلاعات مهمی مانند نام و صنعت شما را به تصویر می‌کشد. اگرچه شما می‌توانید از فونت‌های مختلف در وب سایت‌ها، بروشورها و مواد چاپی، ایمیل و کارت‌های بازرگانی استفاده کنید، اما فونت لوگوی شما همان عنصری است که بیشتر مخاطبان را به نام تجاری شما متصل می‌کند. به همین دلیل، انتخاب فونت ویژه برای لوگو نیز جزء قوانین طراحی لوگو محسوب می‌شود.

تنوع فونت‌ها باعث می‌شود ویژگی‌های متفاوتی را به تصویر بکشند و هویت شخصیتی منحصربه‌فرد را نمایان سازند. در حقیقت، مشتریان آینده شما بدون اینکه حتی متوجه شوند، فقط با نگاه به قلم لوگوی شما فرضیه‌هایی درباره تجارت شما تشکیل می‌دهند! به همین دلیل، اهمیت بسیاری برای فونت استفاده شده در نام تجاری شما وجود دارد؛ زیرا این فونت می‌تواند تأثیر قابل توجهی در انتقال پیام شما داشته باشد. بدون شک، انتخاب فونت مناسب برای لوگو، تأثیر بیشتری را به همراه خواهد داشت.

حتما بخوانید: اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارها (+۱۰ دلیل اساسی)

۶- لوگوی خود را همه جایی کنید

شرکت شما قصد دارد از لوگوی طراحی شده در انواع مختلف سطوح استفاده نماید. این سطوح ممکن است به اندازه یک تمبر یا یک محصول تبلیغاتی مانند خودکار باشند. در صورتی که در هنگام چاپ روی فضای کوچک، جزئیات لوگوی شما به وضوح قابل مشاهده نباشد، لوگو را مجدداً طراحی کنید.

همچنین، اگر لوگوی شما به عنوان بخشی از طراحی تابلوی تبلیغاتی در یک مقیاس بزرگ ظاهر شود، باید از نسبت خود عملکرد خوبی ارائه دهد. این به این معنی است که لوگو نباید توسط اندازه و مقیاس تابلو تحت تأثیر قرار گیرد و شکل و جزئیات آن را از دست ندهد.

۷- باید در زمینه سیاه و سفید عالی به نظر برسد

به یاد داشته باشید که برای تبلیغ کسب و کار خود در روزنامه‌ها، مجلات و سایر رسانه‌ها از طریق تبلیغات، باید روی تبلیغات بی رنگ تمرکز کنید. در این نوع تبلیغات، ناشران اغلب به چاپ تبلیغات بی رنگ می‌پردازند. لذا طراحی لوگوی شما باید تأثیر مناسبی بر روی مخاطبان داشته باشد. اگر تأثیر کافی ندارد، باید لوگو را بازطراحی کنید.

همچنین، شما اسناد خود را از طریق فکس به مشتریان خود ارسال می‌کنید. لوگوی شما باید در سند فکس و نسخه بی رنگ آن تأثیر قابل توجهی ایجاد کند. به همین دلیل، طراحی لوگو به صورت سیاه و سفید جزء معیارهای طراحی لوگو محسوب می‌شود.

اصول طراحی لوگو ✔️(+9 اصل مهم تا طراحی لوگوی تاثیرگذار) 13

۸- لوگو باید برای همیشه باشد

آیا مایلید هر دو سال یک بار لوگوی جدید ایجاد کنید؟ این امر برای کسب و کارهای کوچک قابل قبول نیست. تغییرات مکرر در طرح اصلی لوگو نیز توصیه نمی‌شود به دلایل زیادی. اگر به این اندازه لوگو را تغییر دهید، ممکن است مشتریان خود را از دست بدهید.

یک لوگو باید به مدرنیته نیاز داشته باشد، اما به حدی حساس نباشد که زمانی که مد رو به تغییر می‌کند، شما با چیزی قدیمی روبه‌رو شوید. چرا که در این صورت، شرکت شما نیز به نظر منسوخ می‌رسد. اما به خاطر داشته باشید که رویکرد کلی شما، شامل عناصری مانند رنگ‌ها و قلم‌های مدرن، باشد. اگر از تمام قوانین طراحی لوگو به درستی و با برنامه‌ریزی استفاده کنید، لوگوی شما همواره به عنوان نماد شما شناخته خواهد شد.

۹- از لوگوهای دیگر متمایز باشد

به منظور جدا شدن از رقبا، باید خود را به عنوان یک برند منحصر به فرد به نمایش بگذارید. به جای کپی برداری از طرح‌ها و سبک‌های دیگر، باید خلاقانه عمل کرده و از سایر برندها متمایز شوید.

اصول طراحی لوگو | 8 قدم مهم تا طراحی لوگوی تاثیرگذار 17

ویژگی‌های طراحی بی نظیر لوگو

زمانی یک لوگو در ذهن مخاطب میماند که طراحی منحصر به فرد داشته باشد، در ادامه ویژگی‌های یک لوگوی منحصر به فرد را باهم برسی میکنیم.

  • عدم شباهت به رقبا: یک لوگوی منحصر به فرد نباید کوچکترین شباهتی به لوگوی رقیبان خود داشته باشد و باید یک طرح و ایده جدید باشد.
  • عادی نبودن: نباید از نماد‌ها، نشانه‌ها و آیکون‌های عمومی استفاده شده باشد.
  • آینده نگری: لوگو باید سیاست‌های کمپانی برای چندین سال بعد را در خود بگنجاند تا بعد از چندین سال که در ذهن مخاطب ماندگار شد و کمپانی خدماتش فراتر از آن لوگو شد، نیاز به تغییر لوگو نباشد؛ در واقع برای خلق یک لوگوی منحصر به فرد طراح باید قدرت آینده نگری وجود داشته باشد.
  • ساده‌ی حرفه‌ای: یکی از ویژگی‌های مهم و قابل تامل یک لوگوی حرفه‌ای این است که در عین تبلیغ گسترده از کمپانی و رعایت تمامی اصول طراحی لوگو، به ساده ترین شکل ممکن طراحی شود؛ شک نکنید که این تناقض رمز موفقیت است.
  • نرم افزار طراحی لوگو: امروزه حتما طراحی لوگو آنلاین یا طراحی لوگو رایگان را شنیده‌اید، اگر میخواهید فقط جای برندتان خالی نباشد میتوانید از این طرح‌ها استفاده کنید، اما برای طراحی یک لوگوی حرفه ای به یک نرم افزار حرفه ای هم حتما نیاز دارید؛ ما در صفحه‌ی نرم افزار طراحی لوگو(backlink) پیشنهادات خوبی برای شما داریم.

حتما بخوانید: انواع لوگو (معرفی ۱۰ سبک طراحی آرم و لوگو + کاربردها)

جمع بندی

طراحی لوگو هنری بزرگ و پرکاربرد است، اگر بدون ذوق و علاقه سراغ آن بروید محکوم به شکستید، چراکه تنها علاقه و استعداد شماست که میتواند هویت یک شرکت را بر صفحه بکشد و نامی جدید را خلق کند. ۸ قدم تا اصول طراحی لوگو را سپری کردیم و اگر آن‌ها را تمرین کنید بدون شک در طراحی لوگو موفق خواهید بود. حرفه‌ای طراحی کنید تا همیشه موفق باشید.

اصول طراحی لوگو ✔️(+9 اصل مهم تا طراحی لوگوی تاثیرگذار) 15

ارسال در :
لینک کوتاه :