معرفی ۶ + ۳ ابزار و تکنیک های روتوش در فتوشاپ

تکنیک های روتوش

حرفه‌ای‌ها برای روتوش عکس از چه ابزار های استفاده می‌کنند؟

حدود ۳۰ سال پیش شرکت ادوبی توسط فتوشاپ نگاه جدیدی به دنیای تغییر عکس ایجاد کرد. این تحولات بدین دلیل اتفاق افتاد که ناشران و آژانس ­های تبلیغاتی، با وجود آنکه با دنیای دیجیتالی آشنا بودند، فعالیت ­های خود را به صورت آنالوگ انجام می­دادند و بیشتر عکس­ها به صورت سنتی ادیت می­شدند و همچنین دستکاری عکس­ها هم به همیت صورت انجام می­شد.

طراحان گرافیک، ناشران و مدیران هنری زمان زیادی را صرف می­کردند تا مشکلات و ایرادات پوستی روی عکس را به صورت دستی اصلاح نمایند. ولی این فرایند امروزه تنها با یک کلیک انجام می­شود.

با وجود نرم ­افزارهای متعددی که برای آموزش روتوش عکس در فتوشاپ در دسترس است، بیشتر افراد حرفه­ ای برای روتوش از نرم ­افزار ویرایش عکس همانند فتوشاپ استفاده می­کنند. به ویژه به روزرسانی­ های پیشرفت ه­ای که در این نرم­ افزار ایجاد شده است و بر اساس افزایش مخاطبان فتوشاپ به منظور روتوش عکس این اتفاق افتاده است، همواره اولین انتخاب روتوشرها برنامه فتوشاپ می­باشد.

ابزار های مناسب مهمترین پیش­ نیاز برای روتوش عکس داشتن است. داشتن مهارت انجام روتوش باعث می­شود که افراد مبتدی به صورت حرفه ­ای بتوانند فعالیت­ کنند. با این وجود دسترسی و استفاده از ابزار مناسب اولین قدم برای یک روتوش حرفه ­ای می­باشد. پس از اینکه ابزار مناسبی را برگزیدید می­توانید با یادگیری تکنیک های روتوش به افزایش مهارت­ های خود بپردازید.

همین الان ۷۰ دقیقه از محتوای پکیج پروژه محور روتوش در فتوشاپ را رایگان دانلود کن

ابزار های روتوش عکس

برای روتوش عکس تکنیک ­های بسیاری وجود دارد که همواره به تعداد این تکنیک­ ها افزوده می­شود. حتی شما قادر به خلق تکنیک­ های جدیدی در این حوزه می­باشید. اما برخی از تکنیک ­های روتوش در فتوشاپ بیشتر استفاده می­شوند و شناخت آنها ضروری می­باشد. تعدادی از این ابزارها در ادامه معرفی می­شود و با تماشای آموزش این ابزارها به صورت تصویری در آکادمی گرافیستار به راحتی به دنیای حرفه ­ای وارد شوید.

  • ابزار Clone Stamp

ابزار Clone Stamp از گذشته تاکنون برای روتوش و ویرایش عکس مورد استفاده عکاسان قرار گرفته است. چراکه این ابزار برای کپی و جایگذاری حرفه­ ای و دقیق توانایی بالایی دارد. این ابزار می­تواند از یک بخش تصویر پیکسل­ ها را به صورت نمونه بگیرد. در قسمتی دیگری قرار دهد. اگر این اقدام به صورت دستی توسط شما انجام شود نتیجه بینظیری خواهد داشت.

مثلا اگر بخواهید جوش صورت را حذف کنید، با انتخاب این ابزار های روتوش از یک بخش پوست که صاف و یک دست است نمونه می­گیرید و روی جوش صورت جایگذاری می­کنید. بسیاری از افراد با شرکت در دوره­ های غیر تخصصی مهارت زیادی در استفاده از این تکنیک های روتوش به صورت حرفه ­ای ندارند.

معرفی 6 + 3 ابزار و تکنیک های روتوش در فتوشاپ 10

  • ابزار Spot Healing

Spot Healing یک ابزار های مهم در مورد روتوش عکس در بسیاری از بسته ­های نرم ­افزاری همانند فتوشاپ می­باشد.  برای از بین بردن لکه ­های موجود بر روی صورت و بدن، کمک و مک، جوش و چین و چروک­ها در عکاسی و روتوش از این ابزار استفاده می­شود. یادگیری نحوه استفاده از این ابزار برای شروع به کار روتوشرها ضروری می­باشد. 

  • تکنیک dodge and burn

تکنیک dodge and burn یک روش ساده و حرفه ­ای است که تنها روتوشرهایی که هنرمند و باهوش هستند اهمیت استفاده از آن را درک می­کنند. روتوشرها توسط ابزار های روتوش به چهره مدل خود سایه و روشنایی می­دهند و به تصویر بعد می­بخشند. در حقیقت این ابزار باعث می­شود که تصاویر از حالت تخت و دوبعدی خارج گردد. تکنیک های روتوش برای تغییر فرم صورت و بدن و تنظیم جام چهره هم استفاده می­شود. در صورتی که صوت مدل عکاسی گرد و پهن یا باریک و کشیده باشد با استفاده از تکنیک­ های برن و داج می­توان تغییراتی را در چهره فرد ایجاد نمود که زیبایی آن را به خوبی نمایش دهد.

  • روتوش چشم

چشم ­ها در عکاسی پرتره و چهره اهمیت بالایی دارند و چشم ­های سوژه باعث جلب نظر بیننده به زیبایی عکس می­گردد. چشم­ ها رازهای نهفته ­ای در خود دارند و یک روتوشر حرفه­ای با آگاهی از این موضوع تمام تلاش خود را در جهت نشان دادن زیبایی چشم­ ها انجام می­دهد. این ادیت شامل حذف قرمزی چشم، تنظیم سفیدی چشم­­ها، تغییر رنگ چشم و ایجاد درخشندگی خیره­ کننده در چشم­ ها می­باشد.

مهم ترین تکنیک های روتوش

  • فیلتر Liquify

برخی مواقع با اصلاح فرم بدن یا صورت مانند اصلاح شکل بینی یا فک، برجستگی بدن می­بایست چهره سوژه را تغییر داد. مثلا ممکن است بینی سوژه با شکستگی یا انحراف بینی به خوبی دیده نشود که بهتر است در فرایند ادیت بهبود یابد. اگر نیاز به ایجاد تغییراتی در فرم بدن و چهره داشته باشید از با فیلتر Liquify استفاده می­کنیم. 

  • تغییر رنگ پوست صورت و بدن

برخی مواقع در تصاویر پرتره قصد تغییر رنگ پوست صورت و بدن را دارید، مخصوصا در زمانی که وایت بالانس تنظیم نباشد این نوع تغییر ضروری می­شود. روش­های متعددی در این جور مواقع وجود دارد که می­توان با استفاده از آن رنگ صورت و بدن را تغییر داد. مثلا شاید تصمیم داشته باشید رنگ چهره سوژه را برنزه کنید یا اثرات وایت بالنس را تغییر دهید و رنگ پوست سوژه را طبیعی کنید.

حتما بخوانید: روتوش عکس چیست؟ + اهمیت روتوش در عکاسی

تکنیک های روتوش عکس

در این مقاله، تکنیک­ های اساسی روتوش در فتوشاپ بیان شده است که با بررسی کوتاهی متوجه می­شوید کدام تکنیک برای هر قسمت از ادیت عکس مناسب تر است. در این مطلب به بیان ۳ تکنیک اصلی روتوش عکس می­پردازیم:

  • تکنیک روتوش فرکانسی

سایر تکنیک های روتوش عکس مانند روش «جدایش فرکانسی» (Frequency Separation) را در اینجا بررسی خواهیم کرد. در این روش بافت پوست را از تون و رنگ آن جدا کنیم و روتوش عکس را با کنترل بیشتری انجام دهیم. این روش در تصاویر دیجیتالی امکان پذیر است، چراکه این تصویر به شکل فرکانس­ هایی با امواج سینوسی ایجاد می­شود. این امواج سینونسی همانند نت­های موسیقی هستند که روی پیانو نواخته می­شود.

فرکانس­های بالای موجود در طیف فرکانسی عکس حاوی اطلاعات دقیقی مانند بافت پوست هستند و همچنین فرکانس ­های پایین هم اطلاعاتی مانند رنگ و تون را بیان می­کنند. در این تکنیک های روتوش فرکانسی به کمک تصویر زیر انجام می­شود تا به همراه حفظ بافت پوست و تصویر فرد، اصلاحاتی روی پوست انجام شود و تصویر به صورت عروسکی و پلاستیکی نشود.

معرفی 6 + 3 ابزار و تکنیک های روتوش در فتوشاپ 13

  • روش لایه روتوش

اقدامات ساده ­ای در فرایند روتوش عکس مخصوصا در روتوش پوست می­تواند نتیجه خوبی رقم بزند. به عنوان مثال تکنیک «لایه روتوش» (Touch-Up Layer) برای حذف جوش ­های صورت استفاده می­شود. به علاوه برای حذف گرد و غبار، تار مو روی صورت و پوسته ­های ناشی از آرایش را با استفاده از این ابزار ­می­ توان حذف نمود.

در موارد دیگری می­توانید از روش لایه روتوش استفاده کنید. به عنوان مثال برای اصلاح رژلب پخش شده در اطراف لب یا برطرف کردن مشکلات خط چشم این روش مناسب است. استفاده از این روش برای اصلاح کلی صورت و رفع لک و جوش ­های صورت مناسب نیست.

  • تکنیک byRo

اگر پوست صورت به روتوش کلی نیاز دارد در کنار تکنیک های قبلی روتوش فرکانسی هم استفاده می­شود. تکنیک «byRo»از اسم ابداع ­کننده آن آمده است که برای بهبود کلی صورت استفاده می­شود و به بافت اصلی پوست آسیبی نمی­زند. این تکنیک همانند روتوش فرکانسی به صورت فنی انجام می­گیرد ولی نتایج مطلوبی در بر دارد. در مواردی که سوژه بدون آرایش باشد از این تکنیک برای یکسان­ سازی رنگ پوست استفاده می­شود. به عنوان مثال زمانی که از لنزهای وضوح بالا یا sharp استفاده می­شود این تکنیک جایگاه خود را نشان می­دهد.

حتما بخوانید: مزایای یادگیری روتوش عکس به‌عنوان یک شغل

پیشنهاد یادگیری روتوش:

در حال حاضر در کشور ما، افراد فعال در زمینه عکس و ویرایش به مبحث روتوش کم هستند، چرا که جهت آموزش و یادگیری آن منابع معتبری در دسترس‌شان نبوده است و بیشتر از طریق تجربه و انجام کار عملی این تکنیک را یاد گرفته‌اند و به دیگران نیز آموزش داده‌اند. از این رو مار در گرافیستار پکیج آموزش روتوش عکس در فتوشاپ آماده ساختیم و به شکل پروژه محور به آموزش تمامی تکنیک ها و ابزاز های روتوش پرداختیم.

معرفی 6 + 3 ابزار و تکنیک های روتوش در فتوشاپ 15

ارسال در :
لینک کوتاه :