آیا یادگیری استاپ موشن رده سنی به‌خصوصی دارد؟

آیا یادگیری استاپ موشن رده سنی به‌خصوصی دارد؟ 9

آیا یادگیری استاپ موشن رده سنی به‌خصوصی دارد؟

استاپ موشن، از جمله محبوب‌ترین تکنیک‌های انیمیشن‌سازی است که از حدود ۱۰۰ سال پیش تاکنون در صنعت سینما و فیلمسازی استفاده می‌شود. این تکنیک، از اشیاء و ملزومات واقعی اما بی‌جان استفاده کرده و با گرفتن عکس‌های متعدد از آن‌ها و سپس کنار هم قراردادن عکس‌ها، به آن‌ها جان می‌بخشد. در واقع، آنچه در نتایج استاپ موشن دیده می‌شود، فیلم‌هایی است که در آن توهم حرکت اشیاء ایجاد شده، درحالی‌که تمامی جزئیات فریم به فریم تغییر یافته و حرکت داده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم تا با معرفی بیشتر این تکنیک، ببینم یک استاپ موشن انیماتور کیست و چه کارهایی انجام می‌دهد. همچنین با تمرکز روی روند یادگیری این تکنیک، به این سؤال پاسخ می‌دهیم که آیا یادگیری استاپ موشن، رده سنی بخصوصی دارد یا خیر. اگر شما نیز به کار در این زمینه علاقه دارید و می‌خواهید ببینید که آیا می‌توانید آموزش آن را شروع کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

استاپ موشن انیماتور کیست؟

Stop Motion Animator فردی است که از تکنیک فیلمسازی استاپ موشن استفاده می‌کند که در آن اشیاء به‌صورت فیزیکی در فواصل کوچک بین فریم‌های عکس، به‌صورت جداگانه دستکاری می‌شوند. وظایف یک استاپ موشن انیماتور، شامل استفاده از مدل‌ها، عروسک‌ها یا دستسازه‌های خمیری برای ساخت فیلم‌های انیمیشن، تبلیغات تلویزیونی و یا محتواهای تبلیغاتی یک برند است. این افراد در واقع هنر عکاسی را با توانایی دستکاری نور و تشخیص زوایای مناسب برای ایجاد انیمیشن استاپ موشن، بدون دستکاری دیجیتالی، ترکیب می‌کنند.

آیا یادگیری استاپ موشن رده سنی به‌خصوصی دارد؟ 11

یک انیماتور، با گرفتن عکس‌های متعدد از اشیاء و صحنه‌ها در موقعیت‌های مختلف، انیمیشن را می‌سازد. وقتی این تصاویر کنار هم قرار می‌گیرند، به نظر می‌رسد که جسم به‌خودی‌خود در صحنه حرکت می‌کند. این رویکرد غیرمعمول آن را به یک نوع انیمیشن قابل باورتبدیل می‌کند و نتایج نهایی، کاملاً متفاوت از یک کارتون طراحی شده با دست یا انیمیشن کامپیوتری است.

به‌عنوان یک انیماتور استاپ موشن، شما باید بتوانید نور و زوایای هر صحنه را برای قابل باور کردن آن و تشکیل یک خط داستانی جذاب، فراهم کرده و استفاده از استاپ موشن را به عنوان تکنیکی برای بیان واضح‌تر داستانی که می‌خواهید بگویید، درک کنید. برای درک بهتر این موضوع، ما مهارت‌های کلیدی یک استاپ موشن انیماتور را به‌صورت خلاصه در ادامه مورد بررسی قرار داده‌ایم.

مهارت‌های کلیدی در استاپ موشن

شما به‌عنوان یک استاپ موشن انیماتور، باید بتوانید مهارت‌های زیر را در خود ایجاد و یا تقویت کنید؛

 • درک خوب از اثرات نور و زوایای مختلف
 • مهارت بالای عکاسی
 • خلاقیت
 • انعطاف‌پذیری برای انتخاب پروژه‌های مختلف
 • دید خوب برای مشاهده جزئیات
 • تعامل با صنعتی که در آن زمینه استاپ موشن را می‌سازد.
 • توانایی کار با دیگران (تیمی) و کار مستقل (انفرادی)

چگونه به یک انیماتور استاپ موشن تبدیل شویم؟

برای تبدیل شدن به یک انیماتور استاپ موشن، مدرک هنرهای زیبا، فیلم، انیمیشن یا موضوعات مرتبط دیگر می‌تواند مفید باشد؛ زیرا مهارت‌های مربوطه را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته که داشتن این مدرک‌ها ضروری نیست و تنها می‌تواند برای پیشرفت بیشتر به شما کرده و روند یادگیری را سریع‌تر پیش ببرد. برخی از کارفرمایان نیز ممکن است از شما انتظار چند سال کار حرفه‌ای در زمینه استاپ موشن را داشته باشند اما این امر همیشه هم ضروری و الزامی نیست.

رده سنی مناسب برای یادگیری استاپ موشن

یکی از مسائلی که همواره ذهن انسان را در زمان یادگیری یک مهارت جدید به خود مشغول می‌کند، مسئله سن‌وسال است. تکنیک‌های انیمیشن‌سازی و به‌خصوص استاپ موشن، به‌سرعت در دنیا در حال پیشرفت بوده و افراد در زمینه‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. باتوجه‌به این مسئله، ممکن است بسیاری از افراد بخواهند به آموزش و یادگیری این مهارت بپردازند و در این حوزه فعالیت کنند، اما به دلیل سن‌وسال، از این کار پشیمان شوند. در یک کلام، برای یادگیری استاپ موشن، هیچ سنی زود یا دیر نیست.

شما تنها کافی است مهارت‌های گفته شده در بالا را در خود به وجود آورده و یا تقویت کنید و برای این کار، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. ممکن است یک نفر مهارت‌های عکاسی یا خلاقیت خود را در سن ۵۰ سالگی به حد ایده‌آل برساند، اما فردی دیگر، اکثر فاکتورهای لازم را در سن ۱۸ سالگی داشته باشد. چنانچه قصد دارید به یک انیماتور استاپ موشن موفق تبدیل شوید، تنها به ارتقای کیفیت کار خود فکر کرده و روی پیشرفت آن تمرکز کنید. مطمئناً مشتریان شما، پیش از سن‌وسال به سابقه کاری و مهارت‌های شما نگاه می‌کنند. نکات زیر، برای پیشرفت افراد مبتدی می‌تواند مفید باشد.

آیا یادگیری استاپ موشن رده سنی به‌خصوصی دارد؟ 13

نکاتی برای افراد مبتدی در استاپ موشن

حتماً لازم نیست در زمینه تبلیغات و یا ساخت انیمیشن فعالیت کنید تا متوجه تأثیر بالای محتواهای ویدئویی و انیمیشن در پیشبرد اهداف برندها شوید. با نگاهی جزئی به رسانه‌های اجتماعی، به‌خوبی می‌توان فهمید که جایگاه انیمیشن‌ها در تبلیغات و آموزش یا سایر حوزه‌های مختلف، روزبه‌روز در حال پیشرفت است.

باتوجه‌به این مسئله، بسیاری افراد می‌خواهند تا هرچه زودتر در زمینه ساخت استاپ موشن و انیمیشن فعالیت خود را آغاز کنند. نکات زیر، برای افراد مبتدی در زمینه تولید استاپ موشن می‌تواند تا حد زیادی مفید باشد.

۱. از دیگران الهام بگیرید.

انیمیشن استاپ موشن به معنای عکس گرفتن از یک شیء، حرکت‌دادن دقیق آن شیء، گرفتن عکس دیگر و تکرار این روند تا زمانی است که یک صحنه را خلق کنید. اگرچه این تعریف بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما قبل از شروع، بهتر است یک‌لحظه وقت بگذارید تا ببینید دیگران چه کرده‌اند

۲. برنامه‌ریزی کنید.

وقتی ایده اولیه را در ذهن خود ساختید، چند استوری بورد تهیه کنید، چرا که قبل از شروع یک فرایند زمان‌بر، بسیار مهم است که ایده واضحی از کاری که انجام می‌دهید داشته باشید. اکثر نرم‌افزارهای ویرایش ویدئو به طور پیش‌فرض روی ۳۰ فریم در ثانیه هستند، بنابراین می‌توانید برای هر ثانیه فیلم، حدود ۱۰ عکس (هرکدام ۳ فریم طول بکشد) بگیرید. گرفتن ۸ عکس در ثانیه که هر تصویر ۳ فریم طول بکشد، برای ویرایش در ۲۴p ایده‌آل است.

۳. بادقت زیاد عکاسی کنید.

زمانی که شروع به گرفتن عکس‌ها می‌کنید، بسیار مهم است که محتاط و دقیق باشید. برای داشتن یک انیمیشن روان، اشیاء خود را به‌اندازه بسیار کم و جزئی در چندین فریم دستکاری کنید.

برای عکاسی در ساخت استاپ موشن؛

 • به دوربین ضربه نزنید،
 • تنظیمات دوربین خود را تغییر ندهید،
 • نور را تغییر ندهید،
 • چند فریم آزمایشی بگیرید،
 • سعی کنید هر صحنه را بدون وقفه کامل کنید،

آیا یادگیری استاپ موشن رده سنی به‌خصوصی دارد؟ 15

۴. تجهیزات استاپ موشن داشته باشید

استفاده از تجهیزات حرفه ای و کاربردی مانند آرماتور، میز نور، میز استند خلاق می تواند خروجی کار و محتوای تولید شده را باکیفیت و حرفه ای جلوه دهد. استفاده از این تجهیزات راحت و مناسب خلق استاپ موشن است. شرکت هجا موشن به عنوان اولین تولیدکننده تجهیزات استاپ موشن است که می توانید با مراجعه به وب سایت این مجموعه اقدام به خرید این تجهیزات کنید.

جمع‌بندی نهایی

انیمیشن استاپ موشن، پدیده جدیدی نیست، اما قرار نیست به این زودی‌ها ناپدید شوند. طبق آنچه که انتظار می‌رود، احتمالاً استاپ موشن انیماتورها در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ میلادی، دوران اوج خود را داشته باشند و حتی با استقبال بالای مردم از این شکل از محتوا، این زمان برای سالیان بیشتری نیز طول بکشد. استفاده از استاپ موشن، امروزه دربازی‌های ویدئویی، فیلم‌ها، تلویزیون، تبلیغات، محتواهای آموزشی و … استفاده شده و به نظر می‌رسد این روند ادامه پیدا کند.

ارسال در :
لینک کوتاه :