آموزش سایه زدن طبیعی به متن در فتوشاپ ✔️(ویدئویی)


آموزش سایه زدن طبیعی به متن در فتوشاپ

اگر به هنرهای دیجیتال ایرانی علاقه دارید، احتمالاً کالیگرافی یا نقاشی خط نیز از شاخه‌هایی است که جذبتان می‌شود. کالیگرافی، هنری است که حروف را با طرح‌ها و طرز نوشتن مخصوص ترکیب می‌دهد، به نحوی که یک متن زیبا و همچنین یک آثار هنری چشم‌نواز بوجود می‌آید. از جمله مراحل اصلی خلق کالیگرافی‌ها، می‌توان به سایه زدن اشاره کرد. سایه زدن باعث می‌شود حروف طبیعی‌تر به نظر بیایند و به بیننده احساس می‌دهد که این حروف به صورت سه‌بعدی روی هم قرار گرفته‌اند. البته این سایه‌زنی دارای تکنیک‌های متفاوتی است که در این آموزش فتوشاپ به طریقه‌ی سایه زدن تو در توی حروف پرداخته‌ایم.

در ادامه، اصول و نکاتی برای سایه زدن طبیعی به متن در فتوشاپ آورده شده است:

  1. انتخاب رنگ سایه: سایه باید رنگی داشته باشد که با پس‌زمینه و محتوای صفحه هماهنگ باشد. معمولاً از رنگ خاکستری تاریک تا سیاه به عنوان رنگ سایه استفاده می‌شود.
  2. تنظیم شفافیت سایه: سایه طبیعی‌تر به نظر می‌آید که شفافیت (Opacity) آن کمی بیشتر باشد. معمولاً مقدار شفافیت در بازه ۲۰ تا ۵۰ درصد مناسب است.
  3. تنظیم فاصله سایه: فاصله‌ی سایه از متن نیز نقش مهمی در طبیعی بودن آن ایفا می‌کند. فاصله مناسب برای سایه معمولاً در بازه ۱۰ تا ۳۰ پیکسل است. اگر فاصله بیشتر از این باشد، سایه به نظر نامعقول خواهد آمد.
  4. تنظیم اندازه سایه: اندازه سایه نیز باید به‌طور متناسب با اندازه متن و سایر عناصر صفحه باشد. اندازه‌ی سایه را به‌طوری تنظیم کنید که به متن بچسبد و احساسی از عمق ایجاد کند، اما به طور همزمان نیز از آن بزرگ‌تر نباشد.
  5. تنظیم زاویه سایه: زاویه‌ی سایه نیز باید متناسب با نور محیطی صفحه باشد. اگر نور از بالا می‌آید، سایه باید به سمت پایین و راست یا چپ تیره‌تر شود. برعکس، اگر نور از پایین می‌آید، سایه باید به سمت بالا و راست یا چپ تیره‌تر شود.
  6. تنظیم انحنا سایه: برخی متون نیاز به انحنای طرف‌های سایه دارند تا ظاهری طبیعی‌تر داشته باشند. این انحنا را می‌توانید با استفاده از گزینه “Contour” در تنظیمات سایه تغییر دهید.
  7. استفاده از لایه‌های متعدد سایه: برای ایجاد سایه‌زدن طبیعی‌تر، می‌توانید از لایه‌های متعدد سایه با اندازه، شفافیت و زوایای مختلف استفاده کنید. این کار باعث می‌شود سایه‌ها واقع‌گرایانه‌تر به نظر برسند.
  8. اصلاح در رنگ سایه: با توجه به رنگ و نور محیط، ممکن است نیاز به تغییر رنگ سایه و انطباق آن با محیط داشته باشید. از ابزارها و فیلترهای فتوشاپ برای تغییر رنگ سایه استفاده کنید.

هنگام استفاده از سایه‌زدن، می‌توانید با ترکیب این اصول و نکات و تنظیمات مناسب، سایه‌های طبیعی و جذاب برای متن خود ایجاد کنید. همچنین به‌یاد داشته باشید که از پنجره لایه‌ها می‌توانید در هر زمان تنظیمات سایه را تغییر داده و به نتایج نهایی نگاه کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

پک پیشنهادی: دوره آموزش فتوشاپ از مقدماتی تا پیشرفته

ارسال در :
لینک کوتاه :