درآمد تدوینگر در ایران و خارج ✔️(+۳ روش کسب درآمد از تدوین)

امتیاز 4.25 ( 4 رای )

کسب درآمد از تدوین

درآمد تدوینگر در ایران و خارج (+۳ روش کسب درآمد از تدوین)

اگر تدوینگر هستید و به دنبال کسب درآمد از تدوین و راه اندازی کسب و کار سینمایی خود هستید این مقاله از وبسایت گرافیستار را به هیچ عنوان از دست ندهید! هنر تدوین و تدوینگری یکی از هنر های سینمایی بسیار جذاب و ایده آل است که در صورت تخصص کافی در این رشته می توانید درآمد های معقول و بسیار مناسبی کسی کنید. با این حال اگر شما به دنبال راه های کسب درآمد از حرفه تدوین و تدوینگری هستید، قرار است راه هایی را به شما آموزش پریمیر دهیم تا با استفاده از آن ها بتوانید در کمترین زمان ممکن درآمد های بسیار بالایی کسب کنید!

کسب درآمد از تدوین و راه اندازی کسب و کار سینمایی چگونه محقق می شود؟

هنر تدوین از آن دسته از هنر هایی است که شخص می تواند به صورت خود اشتغال گرایی نیز در آن درآمد زایی کند. با این حال اگر شما تخصص کافی ای در آموزش نرم افزار افتر افکت دارید ابتدا باید مشخص کنید که قرار است به صورت تیمی در یک مجموعه مشغول به کار شوید و یا این که به صورت خود اشتغالی، از این راه کسب درآمد کنید!

در حالت کلی سه مسیر برای کسب درآمد از تدوین و راه اندازی کسب و کار سینمایی وجود دارد:

 1. فعالیت به صورت فریلنسری (کار در منزل – دورکاری) + انجام پروژه های گوناگون
 2. راه اندازی کسب و کار
 3. فعالیت با گروه های مختلف سینمایی

۱-تدوین به صورت فریلنسری (کار تدوین در منزل)

یکی از روش های درآمدی بسیار پرسودی که در این رشته وجود دارد، فعالیت به صورت فریلنسری است. فریلنسر در واقع به کسانی گفته می شود که در حرفه ای خاص تخصص و مهارت بالایی دارند و به صورت پروژه ای و دورکاری برای مجموعه ها و یا کارفرمایان مختلف، کار می کنند.

کار تدوین در منزل تنها برای رشته و هنر تدوین نیست! بلکه در این روش هر فردی می تواند در تخصص های مختلف از این راه کسب درآمد کند. البته در راه تدوینگری تعداد کارفرمایان بسیار محدود است با این حال فعالیت با آن ها می تواند رزومه و تجربه خوبی برای شما رقم بزند.

یکی از معایب فریلنسری گرفتن کار به صورت پروژه ای است! این موضوع بدان معناست که اگر فعالیت شما با یکی از  کارفرمایان قطع شود، ممکن است تا پیدا شدن کارفرمای بعدی پروسه ای بیکار باشید. اما به طور معمول برا یک تدوینگر به صورت فریلنسری کار همیشه مهیا و آماده است. در این روش در حالت کلی فرد به صورت تک نفره تمامی فعالیت های تدوین و تدوینگری را انجام می دهد.

۲-راه اندازی کسب و کار

نوع دیگری از شیوه های درآمدی تدوین، راه اندازی کسب و کار است. در این روش فرد به عنوان یک مقام مدیریتی سعی می کند تا با استفاده از روش های موجود دفتر و یا شرکتی را برای کسب و کار خود مهیا کند. پس از راه اندازی شرکت می تواند نیروهای خبره و باتجربه ای را استخدام کند تا در روند بهبود پروژه و تسریع زمان به او کمک کنند.

تفاوتی که در این روش با روش قبلی وجود دارد در این است که فرد به تنهایی دیگر پروژه های تدوین را انجام نمی دهد، با این حال پروژه های او توسط افراد زیر دست و متخصصان این صنعت انجام خواهد شد.

۳-فعالیت با گروه های مختلف سینمایی

مدل آخری که در کسب درآمد از تدوین و راه اندازی کسب و کار سینمایی وجود دارد، فعالیت با گروه های مختلف سینمایی است. امروزه فعالیت های مختلف سینمایی به اوج خود رسیده است و تمامی کارگردان ها و تیم های سینمایی به دنبال جذب نیروی متخصص در این زمینه هستند تا بتوانند با استفاده از تجربیات و دانش او، فرایند تدوین را به خوبی انجام دهند.

اگر شما علاقه دارید در تیم های سینمایی به عنوان یک تدوینگر فعالیت داشته باشید باید رزومه بسیار مناسب و ایده آلی را برای خود رقم بزنید. همچنین برخورداری از دانش و تخصص در این زمینه می تواند به جذب شما کمک قابل توجه ای کند.

کسب درآمد از تدوین فیلم

نکات بسیار مهمی که باید در هنگام دریافت پروژه های تدوین در نظر داشته باشید چیست؟

یکی از چالش هایی که در این بخش وجود دارد، دریافت پروژه است! معمولا برخی از کارفرمایان تمایل دارند تا پروژه های خود را به صورت فرد تا صد به یک فرد و یا شرکت تحویل دهند، با این حال ممکن است این چالش درآمدزایی را برای شما کمی سخت کند.

اما نگران این موضوع نباشید، شما می توانید در ابتدای پروژه تمامی فعالیت ها و خدمات خود را لیست کنید تا در نهایت توقع مشتری متناسب با سطح کاری و فعالیت شما هماهنگ شود.

در سوی دیگر می توانید خدمات خود را در حوزه تدوین به فعالیت های مختلفی محدود کنید، به عنوان مثال برای کارفرما مشخص کنید که شما تنها توانایی تدوین فیلم را برعهده دارید و با فرایند هایی همچون فیلم برداری، ضبط صدا و… آشنایی کافی ای ندارید و نمی توانید این چنین فعالیت هایی را انجام دهید.

اگر تنها شما برای یک موضوع خاص بازاریابی و تبلیغات کنید می توانید مشتریان هدفمند و منحصر به فردی را پیدا کنید، درست است که این روند می تواند در نهایت کمی برای سخت باشد اما طولی نمی کشد که پس از مدت کوتاهی می توانید بهترین کارفرمایان را کسب کنید.

پس از کسب مشتری هدفمند می توانید با ارائه دادن نمونه کار های مختلف و همچنین صحبت به صورت های مختلف اعتماد سازی را در دل او به وجود آورید تا در نهایت بتوانید پروژه نهایی خود را دریافت کرده و در بهترین حالت ممکن آن را به کارفرمای خود تحویل دهید.

تدوین فیلم چیست؟ آشنایی با هنر تدوین و انواع آن

دستمزد تدوین فیلم (تدوینگر) در ایران چگونه است؟

 1. کارهای هنری اغلب توافقی هستند،یعنی کارفرمای شما با توجه به توانایی و شخصیت شما و همچنین مشتریان خود و سطح درآمدش ، پیشنهادی میدهد و یا اینکه از شما میخواهد که پیشنهاد بدهید.
 2. متوسط قیمت تدوین یک فیلم عروسی که دارای سکانس های گل فروش ، فرمالیته ، آرایشگاه و مدت زمان تحویلی ۲ تا ۳ ساعت فیلم ، مبلغی میان ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است که شما با تمرین و استفاده از تکنیک های خوبی که یاد گرفته اید باید حدود سه روز این فیلم را تحویل دهید که این مبلغ را از آتلیه دریافت میکنید.
 3. متوسط قیمت برای مراسم عقد محضری یا عقد که در یک تالار میباشد برای تحویل مدت زمان فیلم ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ، مبلغی میان ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است که این مبلغ را از آتلیه دریافت میکنید.
 4. تدوین فیلم برای مراسمات مدرسه مانند جشن فارغ التحصیلی،پیش دبستانی ، مدرسه و آموزشگاهی برای مدت زمان ۶۰ تا ۹۰ دقیقه مبلغی میان ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است که این مبلغ را مستقیم از مشتری دریافت میکنید.
 5. گاها ممکن است آتلیه از شما بخواهد که از سیستم خودتان در محل کار استفاده کنید ، میتوانید به هر دستمزد ۵۰ هزار تومان اضافه کنید.
 6. گاها شرکت ها و مشتریانی نیز به شما برای تدوین کارهایشان مراجعه میکنند که مثلا از تصاویر کارخانه یا محل کار یا ورزشگاه،قصد تولید یک کلیپ را دارند،این کارها توافقی است،اما برای اینکه اصطلاحا مزنه یا قیمت پایه داشته باشید،اگر یک کلیپ چند دقیقه ای از ویدیو و عکس بسازید،یک تصحیح رنگ خیلی زیبا اجرا کنید،موزیک مناسب،تکنیک های خوب بکار ببرید از حداقل پانصد هزار تومان تا یک میلیون تومان را دریافت کنید.

درآمد تدوین در بازار کار ایران چقدر است؟

بر اساس تحقیقات انجام شده در پلتفرم‌های کاریابی ایرانی، میانگین درآمد ماهیانه یک تدوینگر در بازار کار ایران به صورت زیر است:

 • برای تدوینگران تازه‌کار، درآمد حداقل ماهیانه حدود ۶ میلیون تومان است. البته پیشنهادات حدود چهار و نیم تا پنج میلیون تومان نیز وجود دارد، اما باید توجه داشت که این پیشنهادها به حدی توهین‌آمیز هستند.
 • برای تدوینگران حرفه‌ای و دارای سوابق کاری قوی، میانگین درآمد ماهیانه در حدود ۸ تا ۱۲ میلیون تومان است.
 • برای تدوینگران حرفه‌ای و متخصص در پروژه‌های خاص، درآمد ماهیانه می‌تواند بالای ۱۵ میلیون تومان باشد.

البته این مقادیر تقریبی بوده و ممکن است بسته به شرایط، تخصص و تجربه هر تدوینگر، درآمد آنها متغیر باشد.

درآمد تدوینگری (ادیتوری) در خارج

بر اساس آمار جهانی، درآمد سالیانه افراد مشغول به کار در کشور آمریکا تخمین زده شده حدود ۶۰ هزار دلار است. به عبارت دیگر، میانگین درآمد ساعتی آنها ۲۲ دلار بوده و حداکثر مقداری که به صورت ساعتی پرداخت می‌شود، ۴۷ دلار است. همچنین، در برخی شهرهای آمریکا، درآمد متخصصان این حوزه در مقایسه با سایر مناطق، به طور میانگین بیشتر است و معمولاً بین ۸۹ تا ۹۲ هزار دلار در سال است.

در کل، این شغل به عنوان یکی از شغل‌های با درآمد بالا شناخته می‌شود. با وجود فرصت‌های فراوانی که در حال حاضر برای تدوین ویدیوها وجود دارد، در آینده نزدیک، مسیرهای شغلی بیشتر و نوآورانه‌تری به لیست فرصت‌ها اضافه خواهند شد. تا آن زمان که یک فرمت جدید از محتوا برای برقراری ارتباط با مخاطبان ابداع نشود، ویدیو به عنوان شکل اصلی محتوا به شمار می‌آید. بنابراین، نگرانی درباره کاهش فرصت‌های شغلی نیاز نیست!

درآمد تدوینگر در ایران و خارج ✔️(+3 روش کسب درآمد از تدوین) 9

کسب درآمد از تدوین و جذب مشتری؛

وقتی صحبت از کسب درآمد از حرفه‌ی تدوین می‌شود، یکی از متداول‌ترین پرسش‌هایی که مطرح می‌شود، این است که «از کجا مشتری پیدا کنیم؟» اگر هنرمندی تازه‌کار باشید که گام‌های نخستین را برای راه‌اندازی کسب و کارتان در حوزه‌ی تدوین بر می‌دارید، تبلیغات دهان به دهان و دسترسی به شبکه‌ای از متخصصان و دست‌اندرکاران سینمایی، بیشترین تأثیر را در شناخت شما خواهد داشت. توجه داشته باشید که گردهمایی‌های کاری، همیشه موقعیت مناسبی برای معرفی برند شما به حساب می‌آیند، بنابراین همیشه مترصد فرصتی باشید تا با جمله‌ی جادویی «فکر کنم بتونم در این زمینه کمکتون کنم.»‌ از چالش‌های همکاران خود، برای خود پروژه‌های جدیدی خلق کنید.

شبکه‌های اجتماعی یکی دیگر از بسترهایی هستند که می‌توانند شما را با شبکه‌‌ای از افراد تأثیرگذار در حوزه‌ی سینما مرتبط کند. بنابراین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید و هر جا احتمال وجود پروژه‌ای تازه را برای خود تشخیص می‌دهید، تخصص و خدمات خود را به مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنید.

وضعیت بازار کار و استخدام تدوینگر

وضعیت بازار کار و استخدام برای تدوینگرها بستگی به عوامل مختلفی مانند مکان جغرافیایی، صنعت مورد نظر و سطح تجربه و مهارت فرد دارد. با این حال، می‌توان گفت که تدوینگرها همچنان درخواست بالایی در بازار کار دارند. با گسترش رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های ویدیویی مثل YouTube و TikTok، تقاضا برای محتواهای ویدیویی به شدت افزایش یافته است. این باعث شده تا شرکت‌ها، برند‌ها، کسب‌وکارها و فردیت‌های دیگر به دنبال تولید محتوای ویدیویی جذاب و حرفه‌ای باشند. این تقاضا برای تدوینگرها فرصت‌های شغلی جدیدی را ایجاد کرده است.

همچنین، با ظهور پلتفرم‌های استریمینگ و خدمات رسانه‌ای برخط مثل Netflix و Amazon Prime، تولید محتوای ویدیویی با کیفیت بالا و متنوع برای سریال‌ها، فیلم‌ها و مستندها نیز در حال افزایش است. این نیاز به تدوینگرهای حرفه‌ای و خلاق باعث می‌شود که فرصت‌های شغلی در این حوزه نیز افزایش یابد.

بنابراین، اگر شما تدوینگر با تجربه و مهارت مناسب هستید، احتمالاً می‌توانید در بازار کار به دنبال فرصت‌های شغلی متنوعی باشید. مهارت‌هایی مانند برنامه‌نویسی و تدوین ویدیو، افزودن افکت‌های ویژه و توانایی کار با ابزارهای تدوین حرفه‌ای می‌توانند به شما در این حوزه کمک کنند.

به همین دلیل، می‌توان گفت که آینده استخدام تدوینگرها نسبتاً خوب به نظر می‌رسد و امکان دارد در آینده نزدیک فرصت‌های شغلی بیشتری برای تدوینگرها به وجود آید. با این حال، همچنان مهم است که خود را به روز نگه داشته و بهبود مهارت‌های خود را در زمینه تدوینگری ادامه دهید تا بتوانید با رقابت در بازار کار تمایز خود را ایجاد کنید.

معرفی شغل تدوینگر | تدوینگر کیست؟

جمع بندی مقاله کسب درآمد از تدوین

در این مقاله روش های کسب درآمد از تدوین و راه اندازی کسب و کار سینمایی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم، اگر شما در این مسیر با چالش هایی رو به رو هستید می توانید سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا ما به سوالات شما پاسخ دهیم. توجه داشته باشید که رعایت نکات فوق می تواند تاثیر بسیار زیادی در مسیر درآمدزایی شما داشته باشد.

اگر قصد دارید تا به شکل حرفه یی نرم افزار پریمیر را از پایه تا پیشرفته یاد بگیرید و پیشنهاد دارم سری به پکیج آموزش پریمیر ما بزنید. چرا که در این مجموعه تمام انچه شما برای حرفه یی شدن و کسب درآمد از پریمیر نیاز دارید را به شکل کامل خواهید آموخت.

درآمد تدوینگر در ایران و خارج ✔️(+3 روش کسب درآمد از تدوین) 11

ارسال در :
لینک کوتاه :