معرفی ۵ نرم­ افزار برتر و کاربردی طراحی گرافیک ۲۰۲۱

نرم­ افزار طراحی گرافیک

معرفی ۵ نرم­ افزار طراحی گرافیک برتر و کاربردی طراحی ۲۰۲۱

از آنجا که نرم­ افزار های طراحی گرافیک با پیشرفت بالایی روبرو بوده است، به همین دلیل این نرم­ افزار ها رکن اصلی در طراحی گرافیک می­باشد. خلاقیت ابزار اساسی یک طراح گرافیک می­باشد و اگر طراح از خلاقیت کافی برخوردار باشد حتی می­تواند طرح­ های خوبی در محیطی مانند paint ایجاد کند. اما یک طراح با استفاده از نرم­ افزار های طراحی پیشرفته بهتر و راحت­تر می­تواند طرح­ های کنترل­ شده و خلاقانه­ ای ایجاد کند و برای اجرای ایده­ های خود امکانات بیشتری در اختیار دارد. در ادامه این مقاله از آکادمی گرافیستار به معرفی ۵ نرم­ افزار طراحی برتر در سال ۲۰۲۱ خواهیم پرداخت.

مهمترین ابزار طراحان، نرم­ افزار طراحی گرافیک می­باشد. طراحانی که با گزینه ­ها، میانبرها و قسمت­ های مختلف یک برنامه آشنا می­شوند، آن برنامه را مانند زبان دوم خود می­ دانند. حتما شما هم این نرم­ افزارها را می­شناسید و برخی از آنها را تابحال استفاده نکرده­اید. این قسمت مروری برای شما خواهد بود تا بتوانید برای یادگیری نرم­ افزار های جدیدی که ممکن است برایتان مفید باشد اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: طراحی گرافیک چیست؟ هدف طراحی گرافیک + مزابا

۱/ نرم‌افزار فتوشاپ Photoshop

نرم ­افزار فتوشاپ برای همه حتی کسانی که با آن کار نکرده ­اند هم نامی آشنا است و یکی از شناخته ­شده ترین نرم­ افزار های طراحی گرافیک می­باشد و امروز یکی از پایه­ های اصلی نرم­ افزار های طراحی برتر در سال ۲۰۲۱ محسوب می­شود. هرگاه از دستکاری یک عکس Raster صحبت می­شود، همیشه وجود فتوشاپ در آنجا حس می­شود. از عکس ­هایی با ادیت مصنوعی با عکس­ هایی طبیعی که حرفه­ای ادیت شده ­اند همگی از فتوشاپ بهره برده­اند.

از همان ابتدا برخی از ابزارهای فتوشاپ مانند لایه ­ها، ماسک، pen  و … دلیل شناخته شدن آن شده بود. ولی در نسخه جدید فتوشاپ وجود ابزارها و ترفندهای جدید باعث جذابیت بیشتر آن شده است. به عنوان مثال ابزار Frame به منظور ایجاد راحت تر ماسک و قابلیت Content-Aware Fill که به تازگی اضافه شده است. فتوشاپ یک برنامه عالی و طلایی برای طراحان خلاقی است که هیچ محدودیتی در استفاده ندارد. بنابراین اگر قصد شروع طراحی را دارید ولی کار با فتوشاپ را یاد نگرفته ­اید، پیشنهاد می­شود به فکر یادگیری فتوشاپ باشید.

معرفی 5 نرم­ افزار برتر و کاربردی طراحی گرافیک 2021 17

کاربرد اصلی: جهت انجام ادیت عکس‌ها

سطح مهارت مورد نیاز: از سطح مبتدی تا سطح پیشرفته

ویژگیهای مثبت:

 • امکان دسترسی به کتابخانه گسترده­ای از قالب­های Stock و عکس­ها برای فتوشاپ وجود دارد.
 • بیشتر ابزارهای مورد نیاز جهت ادیت عکس در فتوشاپ قرار دارد.

ویژگیهای منفی:

 • برای افراد مبتدی رابط کاربری سخت تری دارد.
 • در آپدیت ­های جدید امکانات آن ارتقا می­یابد.
 • امکان ایجاد تصاویر وکتور در فتوشاپ وجود ندارد.

۲/ نرم‌افزار اسکج Sketch

این نرم­ افزار طراحی گرافیک محبوبیت خوبی در میان طراحان پیدا کرده است و برای کار کردن و ایجاد فایل ­های وکتور ابزار بسیار مناسبی می­باشد و قابلیت اجرا در سیستم عامل Mac را دارد. برای طراحی رابط کاربری، طراحی وب و طراحی اپلیکیشن می­توان از این برنامه استفاده نمود.

با وجود آنکه برای طراحی کارهای چاپی و ادیت عکس این برنامه چندان مناسب نیست ولی به منظور طراحی آیکون، رابط کاربری اپلیکیشن و وب­سایت برنامه­ ای بسیار مفید می­باشد. یکی دیگر از کاربردهای Sketch این است که قابلیت ساخت موک­آپ از طراحی را دارد و پیش نمایش آن تنها با چند کلیک قابل رویت است. این امکان باعث می­شود که توسعه دهنده وب و شخص طراح بتواند نمایی نهایی طرح را در وب­سایت مشاهده نماید.

معرفی نرم­ افزار طراحی گرافیک

کاربرد اصلی: استفاده جهت  طراحی رابط کاربری

سطح مهارت مورد نیاز:  در سطح مبتدی

ویژگیهای مثبت:

 • امکان یادگیری راحت

ویژگیهای منفی:

 • قابلیت اجرا در سیستم عامل Mac  را دارد.
 • به منظور تصویرسازی و کارهای چاپی قابل استفاده نمی­باشد.

۳/ نرم‌افزار ایلوستریتور Illustrator

نرم­ افزار طراحی گرافیک دیگری که در سال ۲۰۲۱ معروف شده است، ادوبی ایلوستریتور می­باشد. فتوشاپ و ایلوستریتور دارای عملکردها و ابزارهای تقریبا مشابه ی هستند ولی نرم­ افزار ایلوستریتور بیشتر بر روی فایل­های وکتور متمرکز است. بنابراین این نرم ­افزار برای طراحی تایپوگرافی، لوگو، طراحی آیکون و … ابزارهایی مانند مثل Pen ،  Mesh، Swatches و … را دارد که به راحتی قابل استفاده است. هرچند یادگیری ایلوستریتور نیاز به زمان بیشتری دارد ولی پس از یادگیری می­­ توانید به راحتی تمامی طرح­ های وکتوری که در ذهن دارید را به اجرا دربیاورید.

معرفی 5 نرم­ افزار برتر و کاربردی طراحی گرافیک 2021 22

کاربرد اصلی: طراحی تصاویر به صورت وکتور

سطح مهارت مورد نیاز: سطح پیشرفته

ویژگیهای مثبت:

 • ابزارهای متعددی در این نرم ­افزار وجود دارد.
 • دارای رابط کاربری بسیار مفیدی می­باشد.
 • امکان ادیت دقیق طرح با جزئیات بالا در ایلوستریتور وجود دارد.

ویژگیهای منفی:

 • برای یادگیری آن نیاز به صرف زمان و تمرین بیشتری می­باشد.

۴/ نرم‌افزار افینیتی Affinity Designer

این نرم­ افزار طراحی گرافیک جایگزین مناسبی برای ایلوستریتور به جهت عملکردی و سبک طراحی می­باشد. طراحان مبتدی می­توانند با استفاده از این نرم­ افزار راحت­تر و سریعتر از ایلوستریتور به طراحی بپردازند. در این نرم­ افزار کار کردن با کار با لایه‌های Affinity ساده می­باشد. بنابراین کار کردن با آن هم برای مبتدی­ها و هم برای حرفه ­ای ­ترها راضی­ کننده است.

نسخه نهایی Affinity ویژگی ­های جدیدتری را در خود دارد و عملکرد آن ارتقا یافته است. به همین دلیل این نرم­ افزار برای طراحی گزینه اید­ه ­آلی خواهد بود و طراحی که نیاز به یک نرم ­افزار قوی دارد ولی نمی­خواهد با ایلوستریتور کار کند می­تواند از این برنامه به راحتی استفاده نماید.

بهترین نرم­ افزار طراحی گرافیک

کاربرد اصلی: طراحی فایل‌های وکتوری

سطح مهارت مورد نیاز: از سطح مبتدی تا پیشرفته

ویژگیهای مثبت:

 • به راحتی می­توان با آن کار کرد.
 • با سرعت بالایی قابل استفاده است.

ویژگیهای منفی:

 • برخی از ابزارهای موجود در ایلوستریتور در نرم ­افزار Affinity وجود ندارد. 

۵/ نرم‌افزار ایندیزاین InDesign

نرم‌افزار InDesign برای طراحانی که در حوزه نشریات فعالیت می­کنند ابزاری ضروری می­باشد. این برنامه از سال ۱۹۹۹ تاکنون مورد استفاده قرار می­گیرد. در این برنامه امکان صفحه­ آرایی مجلات و بروشورها وجود دارد و خروجی ­ها آن در قالب PDF و HTML خواهد بود. این برنامه به راحتی قابل یادگیری بوده و برای افرادی که تمایل به ترکیب متن و گرافیک دارند بسیار کاربردی خواهد بود.

معرفی 5 نرم­ افزار برتر و کاربردی طراحی گرافیک 2021 27

کاربرد اصلی: به منظور طرح‌ بندی و صفحه‌ آرایی نشریات استفاده می­شود.

سطح مهارت مورد نیاز: از سطح مبتدی تا پیشرفته

ویژگیهای مثبت:

 • این نرم ­افزار در صنعت نشر به عنوان ابزار طلایی شناخته شده است.
 • تغییر اندازه و انجام ادیت در آن به صورت بصری و راحت انجام می­شود.
 • مجموعه گسترده­ای از فونت­ ها در این برنامه وجود دارد.

ویژگیهای منفی:

 • خروجی­هایی که با فرمت PDF صورت می­گیرد برخی از طراحان را راضی نمی­کند.

معرفی 5 نرم­ افزار برتر و کاربردی طراحی گرافیک 2021 29

در این مطلب به معرفی ۵ نرم­ افزا از بهترین و برترین نرم­ افزار های طراحی گرافیک شناخته شده در سال ۲۰۲۱ پرداختیم. همون طور که خواندیم هر کدام ازر این برنامه ها کاربردها و نقاط قوت و ضعف خود را دارند و ما باید با توجه به نیاز و سلیقه، نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب و شروع به یادگیری و کسب درآمد کنیم.

ارسال در :
لینک کوتاه :