چاپ افست چیست کاربرد آن چیست؟

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

چاپ افست چیست کاربرد آن چیست؟

چاپ افست چیست؟ کاربرد آن چیست؟ چاپ افست (Offset printing)یا لیتوگرافی یکی از انواع چاپ است که برای چاپ انواع پوستر، کارت ویزیت، کاتالوگ، تراکت و… از آن استفاده می‌شود. از بزرگ‌ترین مزایای چاپ افست می‌توان به تنوع رنگ آن اشاره کرد. اگر به دنبال نوعی چاپ با تنوع رنگی بالا و کیفیت زیاد هستید، توصیه می‌کنیم چند نمونه چاپ افست را مشاهده کنید تا خودتان متوجه کیفیت و کارایی آن شوید. از این نوع چاپ در موارد متعددی می‌توان استفاده کرد. به عنوان یکی از اصلی‌ترین کاربردهای چاپ افست باید به چاپ بر روی انواع بسته بندی اشاره کرد. بسته بندی محصولات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سهم زیادی از فروش محصول در ازای چگونگی بسته بندی آن است. از نحوه بسته بندی و انتخاب جنس آن که بگذریم، چاپ بر روی بسته بندی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای افزایش کیفیت چاپ بر روی بسته بندی، باید متناسب با جنس بسته بندی بهترین نوع چاپ انتخاب شود. برای مثال برای چاپ بر روی بسته بندی‌های کاغذی، جعبه‌ها و کارتن‌ها چاپ افست یک گزینه کاربردی است. دستگاه چاپ افست چیست؟ بخش اصلی این دستگاه از یک سیلندر گردان تشکیل شده است. برای چاپ، عکس یا نوشته‌ای که قرار است بر روی کارتن بسته بندی چاپ شود را بر روی این سیلندر چرخان که یک سطح پلاستیکی دارد برمی‌گردانند. برای نهایی شدن فرایند چاپ با یک استوانه دیگر میزانی فشار بر روی طرح انتخابی اعمال می‌شود و در نهایت طرح بر روی کاغذ چاپ می‌شود. برای مشاهده نمونه کار بسته بندی با چاپ افست تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

کاربرد چاپ افست

کاربرد چاپ افست

چاپ آفست به دلیل کیفیت بالایی که دارد، در موارد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین کاربرد این نوع چاپ، در چاپ‌های باکیفیت و در تیراژ بالا است. اگر قصد داشته باشید تعداد زیادی چاپ بر روی بسته بندی محصولات خود انجام دهید، انتخاب برخی از انواع چاپ نه تنها کیفیت لازم را ندارد بلکه در تیراژ زیاد نیز توجیه اقتصادی نخواهد داشت. از آنجایی که کیفیت این نوع چاپ در چاپ‌های رنگی تیراژ بالا قابل قبول است، بیشترین کاربردهای چاپ افست را می‌توان موارد زیر دانست:

 • چاپ بسته بندی در تیراژ بالا
 • چاپ روزنامه‌ها
 • چاپ مجلات و مقالات
 • چاپ کتاب‌ها

انواع روش‌های چاپ بسته بندی

روش‌های مختلفی برای چاپ بسته بندی وجود دارد که هر روش وابسته به کاربردی که دارد می‌تواند تاثیر مستقیمی در هزینه بسته بندی و همچنین کیفیت نهایی بسته بندی داشته باشد. در ادامه به بررسی بهترین روش‌های پرینت بسته بندی خواهیم پرداخت.

 • چاپ افست بسته بندی

در چاپ افست از ورقه‌های آغشته به جوهر مرطوب استفاده می‌شود. در این روش چاپ، هرچه میزان رنگ مورد استفاده بیشتر باشد، هزینه پرینت بسته بندی بیشتر خواهد بود. در روش چاپ افست، هر رنگ یک ورقه رنگی جداگانه دارد. عموما زمانی که تیراژ کار بسته بندی بالاس از چاپ افست استفاده می‌شود.

 • چاپ دیجیتال

اگر بسته بندی‌هایی که قرار است چاپ شوند تیراژ پایینی دارند، بهترین گزینه چاپ دیجیتال بسته بندی است. چاپ دیجیتال جزو چاپ‌های ارزان قیمت به شمار می‌رود اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید کیفیت این روش از چاپ است. از چاپ دیجیتال نباید انتظار کیفیت بالایی داشته باشید. این روش چاپ برای چاپ بسته بندی بر روی کارتن محصولاتی که کیفیت چاپ چندان در اولویت نیست بسیار رایج است.

 • چاپ فلکسو بسته بندی

اگر بسته بندی محصولتان از جنس بگ‌های نایلونی است می‌توانید از این شیوه چاپ استفاده کنید. چاپ فلکسوگرافی نیز مانند چاپ دیجیتال جزو چاپ‌های ارزان قیمت است. پس اگر می‌خواهید بر روی تعداد زیادی نایلون طرح خود را چاپ کنید و هزینه برایتان مهم است، این چاپ را انتخاب کنید.

چرا بهتر است برای چاپ بسته بندی از افست استفاده کرد؟

تنوع در صنعت چاپ بسیار بالاست. در صورتی که تصمیم به چاپ گرفته باشید، گزینه‌های زیادی پیش‌رو خواهید داشت. اما چرا توصیه می‌شود برای چاپ بسته بندی از چاپ افست استفاده کرد؟ این توصیه به دلایل مزایای چاپ افست است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع چاپ که آن را برای چاپ بر روی بسته بندی مناسب کرده است، امکان استفاده از کاغذهای مختلف است. بنابراین تفاوتی نمی‌کند جنس کاغذ بسته بندی محصول شما چیست؛ چراکه در هر صورت چاپ افست بر روی آن نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

از دیگر مزایای چاپ افست قیمت مناسب آ ن است. اگر قصد چاپ در تیراژ بالا داشته باشید، بحث هزینه قطعا پس از کیفیت در اولویت خواهد بود. چاپ در تیراژ بالا به شیوه افست مقرون به صرفه است. گذشته از هزینه آن، کیفیت این سبک از چاپ نیز مورد رضایت خواهد بود. دستگاه چاپ افست بطور کلی بر روی یک سیستم چهار رنگ که به اختصار به آن CMYK گفته می‌شود برنامه ریزی شده است. اما از دیگر ویژگی‌ها و مزیت‌های این دستگاه این است که امکان استفاده از کد رنگ‌های دیگر را نیز دارد. برای چاپ بسته بندی با چاپ افست می‌توان از دیگر رنگ‌های ساخته شده نیز به راحتی استفاده کرد.

چاپ افست بسته بندی

کیفیت نمونه کار بسته بندی با چاپ افست؛ یک بسته بندی خاص داشته باشید

کاربردهای چاپ افست در صنعت بسته بندی و چاپ جعبه و کارتن‌های مخصوص بسته بندی بسیار زیاد است. چاپ افست در بسته بندی به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالا در معرض توجه تولیدکنندگان یا شرکت‌های ساخت بسته بندی است. یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی بسته بندی، چاپ بسته بندی است. نگاهی به یک نمونه کار بسته بندی چاپ شده بیندازید تا متوجه شوید مرحله چاپ بسته بندی از آن دست مراحل حساس و خاص در مراحل طراحی کاور است که اگر به خوبی به آن توجه نشود، می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری به کسب و کار شما بزند. کوچیک‌ترین اشتباه در روند چاپ می‌تواند کل محصول و بسته را زیر سوال ببرد. عموما همکاری داشتن با چاپخانه‌های سراسر ایران و داشتن دانش چاپ به شما کمک خواهد کرد که مشکلی در روند چاپ پیش نیاید.

اگرچه چاپ افست یکی از بهترین گزینه‌ها برای چاپ بسته بندی است اما با چاپ مرحله‌های ساخت جعبه و بسته بندی تمام نمی‌شود و آخرین مرحله از مراحل پیاده سازی جعبه محصول، مرحله دریافت بازخورد و فیدبک هنوز باقی خواهد ماند. در این مرحله باید پس از گذشت چند ما از تحویل کار، از کرفرما و در صورت امکان از مشتریان بخواهید که حس و تجربه خود در زمان ایجاد محصول و بسته بندی محصول را برایتان شرح دهند.

چاپ افست برای بسته بندی مواد غذایی بهتر است یا چاپ دیجیتال؟

در مقابل چاپ افست نوع دیگری از چاپ با عنوان چاپ دیجیتال وجود دارد که استفاده از آن نیز در صنعت‌های مختلف مرسوم است. اما سوالی که ممکن است پیش آید این است که کدام یک از روش‌های چاپ، برای چاپ بسته بندی مواد غذایی مناسب‌تر هستند؟ در بسته بندی مواد غذایی از آنجایی که به صورت مستقیم با سلامتی افراد سروکار دارد، حساسیت بیشتری به خرج داده می‌شود. بنابراین انتخاب مناسب‌ترین نوع چاپ بسیار حائز اهمیت است. چاپ‌های زیر جزو چاپ‌های رایج بر روی بسته بندی‌های مواد غذایی محسوب می‌شوند:

 • چاپ افست
 • چاپ دیجیتال
 • چاپ سیلک
 • چاپ فلکسو
 • چاپ طلاکوب
 • چاپ طلقی

در انتخاب از میان انواع چاپ‌های فوق باید به فاکتورهایی توجه داشته باشید. برای مثال جنس کارتن بسته بندی، تیراژ چاپ، نوع ماده غذایی موجود در بسته بندی، بودجه شما و مدت زمانی که می‌توانید برای چاپ بسته بندی‌های خود منتظر بمانید همگی از عوامل موثر در انتخاب بهترین روش چاپ بر روی بسته به شمار می‌روند. برای نمونه اگر تیراژ چاپ پایین است، چاپ افست توصیه نمی‌شود. اما اگر تیراژ چاپ بالاست، اقتصادی‌ترین شیوه چاپ همان افست است.

یا اگر می‌خواهید فرایند چاپ بر روی بسته بندی مواد غذایی با سرعت بیشتری صورت بگیرد، بهتر است چاپ افست را انتخاب نکنید چراکه این نوع از چاپ پروسه طولانی‌تری دارد. اما اگر مواردی چون قیمت مناسب، امکان استفاده از رنگ‌های مختلف و کیفیت بالا برایتان در اولویت است، هیچ چاپی به اندازه چاپ Offset نمی‌تواند رضایتتان را جلب کند.

انواع روش چاپ برای بسته بندی

نقش شرکت طراحی گرافیک در افزایش کیفیت چاپ افست

آیا فکر می‌کنید کیفیت یک نمونه چاپ افست تنها به کیفیت چاپگر و رنگ‌های به کار رفته بستگی دارد؟ اگرچه تخصص چاپخانه و کیفیت دستگاه‌های چاپ تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت خروجی کار می‌گذارند، اما تنها عوامل موثر بر کیفیت نهایی چاپ نیستند. موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند کیفیت چاپ افست را تحا تاثیر قرار دهد و آن هم کیفیت کار شرکت طراحی و گرافیک است. طرحی که می‌خواهید بر روی بسته بندی به سبک چاپ افست چاپ شود، ابتدا باید توسط یک طراح گرافیست طراحی شده باشد.

طبیعی است که اگر کیفیت کار طراحی مطلوب نباشد، کیفیت خروجی کار چاپ شده نیز مورد قبول نخواهد بود. پس اگر می‌خواهید چاپ افست بر روی بسته بندی محصولتان با کیفیت بالایی انجام شود، علاوه بر پیدا کردن چاپخانه حرفه‌ای، باید به دنبال طراح حرفه‌ای نیز باشد.

ویژگی‌های بهترین شرکت طراحی و گرافیک

روش‌های گوناگونی وجود دارد که به وسیله آن بتوان خوب‌ترین شرکت‌ طراحی و گرافیک را تشخیص داد. از مشتریان قبلی شرکت پرس‌وجو کنید، درخواست ارائه نمونه کارهای قبلی انجام شده توسط شرکت را بدهید، به ملاقات پرسنل و افراد فنی شرکت رفته و از میزان رضایت این افراد از شرکت مطلع شوید، سابقه کاری شرکت را بررسی کنید و با مجموعه‌‌هایی که شرکت گرافیکی با آن‌ها همکاری داشته مشورت کنید. همه این موارد می‌توانند معیارهای نسبتا مناسبی برای انتخاب یا عدم انتخاب این قبیل مجموعه‌ها باشد.

به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شرکت طراحی و گرافیک حرفه‌ای باید به برخورداری از نمونه کارهای قوی اشاره کرد. اگر قصد چاپ افست بر روی بسته بندی دارید، فراموش نکنید که هر چه کیفیت چاپ بالا باشد اما طراحی بسته بندی حرفه‌ای نباشد، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. کیفیت بالای چاپ آفست زمانی اهمیت دارد که طراحی نیز به بهترین شکل ممکن انجام شده باشد.

بهترین شرکت طراحی و گرافیک

قیمت چاپ افست مشهد

موارد متعددی بر روی قیمت چاپ افست بسته بندی تاثیرگذار است. سابقه و تخصص چاپخانه از مهم‌ترین این موارد به شمار می‌رود. اگر به یک چاپخانه تازه کار مراجعه کنید، شاید هزینه تمام شده چاپ بر روی بسته بندی برایتان کمتر تمام شود اما کیفیت کار نیز تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. توصیه ما به شما این است که یک بار برای چاپ بر روی بسته بندی محصول خود هزینه کنید و مطمئن باشید تا چندین برابر این هزینه به جیبتان باز می‌گردد. چگونگی بسته بندی محصولات تاثیر زیادی در بازاریابی و تبلیغات برندها دارد. بهتر است به جای چاپخانه‌های ازران قیمت، به یک چاپخانه حرفه‌ای که از چاپگرهای باکیفیت برخوردار است مراجعه کنید.

از دیگر موارد تاثیرگذار در قیمت چاپ افست تهران یا مشهد، تیراژ چاپ است. در رابطه با چاپ افست بسته بندی اگر تیراژ کار پایین باشد، هزینه چاپ افزایش می‌یابد. اگر برای چاپ تیراژ پایین به دنبال چاپی با قیمت مناسب هستید، چاپ دیجیتال انتخاب بهتری است. با توجه به اینکه قیمت چاپ ممکن است در چاپخانه‌های مختلف، متغیر باشد پیش از سفارش چاپ افست به هر چاپخانه‌ای از چند جای مختلف استعلام بگیرید.

ارسال در :
لینک کوتاه :