کالیگرافی چیست + سبک ها و کاربردهای کالیگرافی

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

کالیگرافی چیست

کالیگرافی چیست + سبک ها و کاربردهای کالیگرافی

کالیگرافی چیست یکی از ارکان اصلی زندگی بشر که پیوند مستقیمی با باورهای دینی و آیین­ه ای آنها داشته هنر می­باشد. هنر همانند ادبیات و مذهب بخشی از زندگی انسان­ ها بوده است. آدمی همیشه با خلق آثار هنری احساس لذت و ضعف می­کند و آن را بخشی از زندگی خود می­پندارد. کالیگرافی یا خوشنویسی یکی از هنرهای مرسوم در میان مردم است که پس از پیدایش خط به دنیای ما وارد شده است و آن را دگرگون کرده است. در این مطلب از آکادمی گرافیستار به بیان مفهوم کالیگرافی و زیبایی­های این هنر جذاب می­پردازیم.

همین الان ۲۵ دقیقه از محتوای پکیج جامع استادی در کالیگرافی را رایگان دانلود کن

تاریخچه کالیگرافی

واژه‌ی کالیگرافی (Calligraphy) که ریشه یونانی دارد به معنای هنر زیبانویسی بوده و از دو بخش کالوس (kallos) به معنای زیبا و گرافاین (graphein) به مفهوم نوشتن برگرفته شده است. دانش درست نویسی شکل کلمات را با کالیگرافی معرفی می­کنند.

قدمت کالیگرافی به بیشتر از ۳ هزار سال قبل مربوط می­شود و اولین کالیگرافی جهان به اعتقاد بسیاری از کارشناسان متعلق به چینی ­ها می­باشد. به اعتقاد برخی دیگر از کارشناسان رومی ­ها این سبک نوشتاری را اختراع کرده­ اند. با وجود این اختلاف­ نظرها، همه افراد بر سر این موضوع اتفاق­ نظر دارند کالیگرافی در اواسط قرن پانزدهم و پس از اینکه صنعت چاپ به اروپا وارد شد، مورد استفاده قرار گرفت.

در حقیقت از همان ابتدا، تفاوت­ هایی در بین دست­ نوشته­ های معمولی و سبک­ های نوشتاری خاص مانند تایپوگرافی و کالیگرافی ایجاد شد. در ایران نیز از قبل از دوران صفویه پدیده نقاشی شکل گرفت ولی کالیگرافی از دوران میرزا غلامرضا امیرخانیِ خوشنویس و با آموزش خط نستعلیق به دانش ­آموزان ایجاد شد.

از دست ندید: پکیج آموزش کالیگرافی از صفر تا اجرای پروژه های حرفه ای

کالیگرافی چیست

کالیگرافی یا خوشنویسی نوعی هنر دیداری محسوب می­شود که ارتباط مستقیمی با نوشتار دارد. در کالیگرافی کلمات و حروف با استفاده از قلمو و به شکلی هنرمندانه بر روی کاغذ نوشته می­شوند. در واقع هنر نوشتن کلمات و حروف به صورتی ماهرانه و هماهنگ با هم را کالیگرافی می­گویند.

انواع کالیگرافی

  • کالیگرافی مدرن:

این نوع کالیگرافی مجموعه بزرگتری از نوشتار را نسبت به دیگر انواع آن در بر می­گیرد. کالیگرافی شامل انواع هنرهای طراحی که کلمات در آن ناخوانا باشند می­شود.

  • کالیگرافی کلاسیک :

ایننوع کالیگرافی با دست­ خط غیرکلاسیک و تایپوگرافی متفاوت بوده ولی در برگیرنده هر دوی آنها می­تواند باشد.

کالیگرافی چیست + سبک ها و کاربردهای کالیگرافی 9

سبک‌های مختلف کالیگرافی

در هر نقطه از جهان کالیگرافی را به یک شکل و سبک خاص به نمایش می­گذارند. در اینجا به معرفی چند نمونه از معروفترین سبک­ های کالیگرافی خواهیم پرداخت.

  • کالیگرافی غربی:

در کالیگرافی غربی یا خوشنویسی غربی، برای نوشتن کلمات از قلم شیب استفاده می­شود. برخی از انواع خطوط مورد استفاده در این سبک شامل خط ایتالیک (Italic)، خط انگلیسی، خط کارولینگین (Carolingian) و خط رومی (Roman) می­باشد. بر اساس نوع خط مورد استفاده از سری قلم شیب متفاوتی استفاده می­شود.

  • کالیگرافی شرقی:

ابزار خوشنویسی مطابق با سبک شرقی را با چهار گنجینه یادگیری معرفی می­کنند. این چهار گنجینه شامل جوهر، قلمو، کاغذ و جوهردان می­شود که بر اساس نوع و اندازه خطوط، کالیگرافی شرقی متنوع می­شود. تاکید بر روی ظاهر حروف در کالیگرافی شرقی بسیار زیاد است و این موضوع باعث شده است که نوشته­ های شرقی نسبت به سایر سبک­ها متفاوت باشد.

  • کالیگرافی اسلامی:

کالیگرافی اسلامی یکی از متفاوت­ ترین سبک­ های کالیگرافی است که با نام خوشنویسی عربی شناخته می­شود. در این سبک کالیگرافی حالتی معنوی ایجاد می­شود که مطابق با هنر اسلامی می­باشد. برای نوشتن قرآن از این هنر خوشنویسی استفاده می­شود. خط نسخ و خط کوفی از معروف­ ترین خط­ ها در این سبک می­باشند. 

کالیگرافی چیست + سبک ها و کاربردهای کالیگرافی 11

کاربرد کالیگرافی چیست

برای اینکه حرف ه­ای تر به نظر برسید می­توانید از کالیگرافی استفاده نمایید. همچنین برای اینکه هنر خود را به شکل بهتری به نمایش بگذارید می­توانید از این هنر استفاده نمایید. بسیاری از آثار کالیگرافی امروزه در سطح شهر قابل مشاهده است که برخی از نمونه­ های آن را در اینجا بررسی می­کنیم.

 ۱‌کسب درآمد:

شما در کالیگرافی می­توانید از هنر خود برای کسب درآمد استفاده نمایید. ولی چگونه این اتفاق می­افتد؟

بسیاری از کسب و کارها به کسی احتیاج دارند تا طراحی­ های مربوط به کسب و کارشان را انجام دهد. از طرفی برخی از افراد به کسی نیاز دارند تا این هنر را از او بیاموزند. در نتیجه شما می­توانید به عنوان یک طراح یا یک معلم خطاطی مجرب فعالیت کنید.

 ۲متمایزسازی کسب ‌و کار:

همانگونه که بیان شد بسیاری از کسب و کارها به هنر کالیگرافی نیاز دارند تا محصول خود را از دیگر محصولات متمایز نشان دهند. به عنوات مثال می­توانید کالیگرافی را در طراحی کارت هدیه، لوگو، خوش ­آمدگویی و یا برای دکوراسیون فروشگاه خود استفاده نمایید تا بیشتر توسط مخاطبان دیده شوید و مورد توجه قرار بگیرید. 

 ۳ساخت کارت پستال و هدایای خاص:

کالیگرافی در ساخت کارت هدیه و کارت پستال بسیار پرکاربرد است. از طرفی در کنار کسب­ و کارهایی که از این کارت ­ها تولید می­کنند، افراد بسیاری هستند که با ایده­ های خلاقانه از این هنر برای هدیه دادن به دوستان و نزدیکان خود استفاده می­کنند.

 ۴بیان هرچه بهتر خود:

اعتماد به نفس بالا یکی از نتایج داشتن خط خوب است که در نگاه دیگران شما را فردی با اعتماد و منظم نشان می­دهد. مثلا زمانی که در کارهای خود از کالیگرافی استفاده می­کنید، روزمه کاری خود را با این سبک خوشنویسی می­نویسید، نظر افراد بیشتری را به خود جلب می­کنید.

کالیگرافی چیست + سبک ها و کاربردهای کالیگرافی 13

استفاده از کالیگرافی در برندسازی

بسیاری از کسب و کارها امروزه برای طاحی برند خود از کالیگرافی استفاده می­کنند تا پیام برند خود را به شکل بهتری به مخاطب منتقل نمایند. استفاده از این سبک در طراحی برند محصولاتی که دست­ساز هستند می­تواند بسیار موفق عمل کند. در ادامه به بررسی برخی از برندهای معروفی که از کالیگرافی در برند خود استفاده کرده­اند خواهیم پرداخت.

نمونه‌‌های کالیگرافی در برندهای معروف

شرکت کوکاکولا یکی از نمونه­ ها موفق استفاده کننده از کالیگرافی در برند خود می­باشد. لوگی کوکاکولا با همین نام (Coca-Cola) بوده که از دست­خط کلاسیک برای طراحی آن استفاده شده است. برند کوکاکولا با وجود تغییرات جزئی که تا به امروز داشته است از طرح اصلی خود دور نشده است و این امر بیانگر اصالت این شرکت می­باشد.

نمونه موفق دیگر در این حوزه، برند داو (Dove) می‌باشد که از کالیگرافی کلاسیک برای طراحی برند خود استفاده نموده است. در خطوط کلمه داو به معنای کبوتر توانسته ­اند به خوبی لطافت و ظرافت را در کنار طراحی پرنده به نمایش بگذارند. از سویی دیگر خط کلاسیک در لوگوی این برند بیانگر قدمت آن می­ باشد. همچنین در طراحی برندها و پوسترهای عرب از کالیگرافی عربی استفاده می­شود.

نوع دیجیتال کالیگرافی در ایران با تکنیک سایه زدن یکی شده است. اگر از فونت ­های شکسته مثال نستعلیق استفاده شود و سپس برای حروف سایه به کار گرفته شود، با نام کالیگرافی شناخته می­شود. در طراحی پوستر، لوگو و عکس نوشته­ ها از این تکنیک استفاده ­های زیادی می­شود و اگر مهارت کمی در خطاطی و فتوشاپ داشته باشید می­توانید طرح­ های جذابی را از این طریق ایجاد کنید. امید به آن است که از خواندن این مطلب لذت برده باشید و با آگاهی از کالیگرافی بتوانید از این تکنیک در طراحی­ های خود به خوبی استفاده نمایید.

منبع: نواندیش

ارسال در :
لینک کوتاه :