آموزش ترمیم عکس های قدیمی در فتوشاپ

ترمیم عکس های قدیمی در فتوشاپ

چگونه عکس های قدیمی را در فتوشاپ ترمیم کنیم؟

  • اسکن عکس

برای ترمیم عکس های قدیمی در فتوشاپ در ابتدا عکس مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس اسکن کنید. اسکن عکس حتما باید به صورت رنگی باشد. اگر از کانال رنگی مناسبی استفاده شود، می­توانید از لکه­ ها رنگی زیاد جلوگیری نمایید. در صورتیکه یک عکس سیاه و سفید را در حالت  Gray Mood اسکن کرده باشید، همه رنگ­ هایی که در طول زمان بر روی عکس ایجاد شده است با تصویر اصلی در هم می­ آمیزد و به سختی می­توانید آنها را از روی عکس پاک کنید. آموزش رایگان فتوشاپ

  • بازکردن عکس در فتوشاپ

پس از اسکن عکس مورد نظر خود می­توانید آن را در فتوشاپ باز کنید و به همه بخش­ های آن با دقت نگاه کنید. در نگاه اول متوجه همه لکه­ های موجود در عکس خواهید شد. در ترمیم عکس های قدیمی در فتوشاپ کلیه نواقص عکس از جمله اثر انگشت چرب روی عمس، شکستگی سطح، جای تمبر روی عکس و لکه­ هایی با منشا نا مشخص بر روی عکس مشاهده می­شود.

از بین بردن تمامی این مشکلات و نواقص از روی عکس با استفاده از فتوشاپ امکان­ پذیر بوده و می­توانید عکس­ها را همانند روز اول خود بازیابی نمایید.

  • تغییر RGB به Grayscale

در گام بعدی باید رنگ زردی را که در گذر زمان بر روی عکس به وجود آورده را حذف کرده و تون سیاه سفید اولیه را روی عکس ایجاد نمود. برای این کار به پنل کارنال راست می­روید و کانال رنگی متناسب با تصویر اصلی خود را انتخاب می­کنید. این اقدام بدین دلیل انجام می­شود که در هر فیلتر آبی، قرمز و سبز تون­ های رنگی مختص خودشان وجود دارد.

حتما بخوانید: آموزش باز کردن فایل EPS در فتوشاپ (تصویری)

آغاز ترمیم با ابزار Healing Brush

یکی از کارآمدترین ابزارهای روتوش ابزار Healing Brush می­باشد. ولی با یک ویژگی منفی که از بین بردن بافت منطقه انتخاب شده می­باشد. برای از بین بردن لکه ­ها و خراش­ های روش عکس که برای چشم آزار دهنده است شما می­توانید از بافت مجاور عکس استفاده نمایید. بدین ترتیب که ابتدا عکس را تا ۵۰ درصد بزرگ نمایی می­کنید و شروع به از بین بردن لکه­ ها می­کنید. با استفاده از خراش ­های خطی می­توانید از Spot Healing استفاده نمایید.

  • استفاده از Patch tool

در برخی مواقع نواقصی در عکس وجود دارد که می­توانید با استفاده از این ابزار در فتوشاپ، یک منطقه را انتخاب کرده و با حرکت دادن آن فضای دیگری را انتخاب کنید تا جایگزین خراش ­های روی عکس شود. بردین منظور موس را در قسمت انتخاب شده قرار داده و در حالیکه دکمه موس را پایین نگه داشته ­اید به محل مدنظر خود بروید و خراش ­ها را به آن نقطه منتقل کنید.

در برخی مواقع مجبور به ساخت منطقه خاصی از تصویر هستید که در این حالت ابزارهای Patch و Spot Healing  کمکی به شما نمی­کنند. در این زمان می­ توانید جزئیات عکس را بازسازی کنید و به یک الگوی مشخص برسید. بدین منظور می­توانید از ابزار Clone Stamp استفاده نمایید تا نقطه­ ای در نزدیکی قسمتی که قصد تغییر آن را دارید را کپی کند.

آموزش ترمیم عکس های قدیمی

یک ابزار دیگر برای روتوش

ابزار Gaussian Blur فیلتری است که برای نرم کردن و پخش کردن بافت عکس از آن استفاده نمایید. به عنوان مثال برای از بین بردن خراش­ های نازک موجود بر روی عکس می­توانید از این ابزار استفاده نمایید.

پایان روتوش

در تصویرهای مختلف سطوح متنوعی از ترمیم و روتوش وجود دارد که بر طبق ترجیحات شخصی خود می­توانید آنها را ترمیم کنید. برخی از عکاسان برای ترمیم عکس های قدیمی در فتوشاپ از مهارت ویژه هنری خود استفاده می­کنند و برخی دیگر سعی می­کنند که تصویر اولیه را به حالت طبیعی حفظ نمایند.

برای اینکه بتوانید جزئیات عکس ­ها را بازیابی کنید به صبر و دقت بالایی نیاز دارید. با این حال برخی از افراد ترجیح می­دهند که برای حفظ حال و هوای قدیمی عکس ­ها، برخی از لکه ­ها و خراش ­های موجود روی عکس را دست نخورده باقی بگذارند. از طرفی ابزارهای دیجیتالی جیدی مانند انواع پلاگین ­ها در دسترس هستند که می­توانند با استفاده از تصاویر جدید و با کیفیت بالا یک عکس قدیمی را به یک اثر هنری خلاقانه تبدیل کنند.

ترمیم عکس های قدیمی یک تخصص است!

زمانی می­توان ترمیم عکس های قدیمی در فتوشاپ را ارزشمند دانست که افراد در کنار زیبایی عکس­ های معاصر، زیبایی تصاویری که در دهه ­های قبل هم ثبت شده است را تحسین نمایند. این آرزو برای برخی از افراد یک چالش محسوب می­شود چراکه نمی­توان به گذشته بازگشت.

اگر شما نیز به یادگیری و آموزش فتوشاپ علاقه‌مند هستید، پیشنهاد دارم سری به پکیج آموزش‌ فتوشاپ ما را ببینید. همچنین اگر شما نیز با ترفندها یا ابزار دیگر افزایش سرعت کار با فتوشاپ آشنا هستید، خوشحال می‌شویم که آن‌ها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

Rate this post
ارسال در :
لینک کوتاه :