آموزش باز کردن فایل EPS در فتوشاپ (تصویری)

باز کردن فایل EPS در فتوشاپ

همانگونه که اطلاع دارید برنامه فتوشاپ برای طرح­ های گرافیکی پیکسلی مناسب است و گرفیک ­های برداری با فرمت EPS شناخته می­ شوند. ولی در برخی از شرایط کاری نیاز به باز کردن یک فایل EPS در فتوشاپ خواهیم داشت و با این سوال روبرو خواهیم بود که چگونه فایل EPS در فتوشاپ باز کنیم که پس از انجام تغییرات با کاهش کیفیت تصویر روبرو نشویم؟ بدین منظور در این مطلب از گرافیستار آموزش باز کردن فایل­ های EPS در فتوشاپ را بیان خواهیم کرد. آموزش رایگان فتوشاپ

باز کردن فایل EPS در فتوشاپ

لازم به ذکر است که این روش در سیستم عامل ویندوز و مک قابل انجام است. با این تفاوت که در سیستم عامل مک کلید Cmd بجای کلید CTRL انتخاب می­شود. برای باز کردن فایل EPS در فتوشاپ طبق مراحل زیر عمل می­کنیم:

  • مرحلۀ ۱: باز کردن فایل در فتوشاپ

پس از باز کردن برنامه فتوشاپ از طریق مسیر File > Open فایل وکتوری که با فرمت EPS قابل رویت است را انتخاب نمایید.

بر خلاف فایل­ های رستر یا پیکسلی برای فایل ­های وکتور با فرمت .AI یا EPS باید اندازه فایل را قبل از باز کردن فایل انتخاب نمایید. اگر این مرحله را انجام ندهید فتوشاپ فایل برداری یا Smart Object شما را به صورت یک فایل رستر باز می­کند. در ادامه در مورد این فایل ­ها توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

اندازه فایل را یک اندازه نسبتا بزرگ انتخاب نمایید تا بتوانید بعدا بدون کاهش کیفیت آن را کوچک­تر کنید.

اکنون فایل شما در فتوشاپ باز شده ولی فایل برداری به فایل پیکسلی تبدیل شده است و تمامی قابلیت ­هایی که روی فایل پیکسلی اجرا می­شود بر روی این نوع فایل هم قابل اجرا می­باشد. (جای نگرانی نیست، فایل برداری شما در نهایت به شکل اولیه خود باقی می­ماند). فایل ما در این مثال چند شکل را دارد که یکی از آنها برای نمونه انتخاب می­شود تا روی آن کار شود.

تصویر برداری وارد شده در فتوشاپ با بک­گراند وارد شده است و برای اینکه بتوانید یکی از شکل ­ها را جداسازی کنید باید ابتدا به حذف بک­گراند بپردازید. بدین منظور باید با میانبر W به انتخاب ابزار Magic Wand بپردازید و با کلیک بر روی بک­گراند کلید Delete را بر روی کیبرد بفشارید تا بک­گراند حذف شود. پس از این مرحله باید کلیدهای  CTRL+ D را انتخاب کنید تا از حالت بک­گراند خارج شوید.

نکته: استفاده از ابزار Magic Wand زمانی کاربرد دارد که تصویر شما یک بک­گراند یکدست و تک­رنگ داشته باشد. در غیر اینصورت بهتر است که ابزارهای دیگری را برای حذف بک­گراند انتخاب نمایید.

اکنون یک فایل بدون بک­گراند دارید که با ابزار Rectangular Marquee در میانبر M می­توانید شکل مورد نظر خود را انتخاب نمایید و با کلیدهای CTRL+C آن را کپی نمایید. پس از آن با ورود به سند مورد نظر و فشردن کلیدهای CTRL+V در آن سند شکل مورد نظر را در آن وارد کنید.

  • مرحلۀ ۲: تغییر اندازۀ شکل

به منظور تغییر اندازه شکل پس از انتخاب لایه شکلتان کلیدهای CTRL+T را بفشارید و با نگه داشتن کلید Shift (تا نسبت اصلی شکل شما به هم نریزد) شکل خود را Drag کنید. اگر اندازه شکل مورد پسندتان بود با فشردن کلید Enter از این حالت خارج شوید.

  • مرحلۀ ۳: مقیاس‌پذیر کردن فایل

مشکل ما در این مرحله پیکسلی شدن فرمت شکلمان و تغییر کیفیت با بزرگ کردن آن می­­باشد. ۲ راه حل برای این مرحله وجود دارد تا فایل را به حالت مقیاس پذیر تغییر دهید. اول اینکه می­توانید فایل را به Smart Object تبدیل کنید و دوم اینکه می­توانید شکل را به اشکال مرکب تبدیل نمایید.

  • روش اول: تبدیل فایل به Smart Object

Smart Object نوعی فایل برداری است که مقیاس پذیر می­باشد. برای اینکه یک شکل را بتوانید به Smart Object تبدیل کنید ابتدا بر روی لایه آن راست کلیک کنید و Convert to smart object را انتخاب نمایید. در صورتیکه بر روی فایل Smart Object دوبار کلیک کنید آن فایل در ایلوستریتور باز می­شود.

در شکل سمت راست یک تصویر پیکسلی معمولی را مشاهده می­کنید که از حد معمول بزرگتر شده است و در شکل سمت چپ، تصویر به Smart Objrct تبدیل شده است که بزرگتر از حد معمول شده است. همان گونه که مشخص است شکل تبدیل شده به Smart Objrct پس از اینکه بزرگ شده است با افت کیفیت مواجه نشده است. برخلاف آنچه که در شکل سمت راست مشاهده می­شود.

  • روش دوم: ساخت اشکال مرکب

اشکالی را که با Path کشیده می­شود را اشکال مرکب می­گویند. ابتدا در ایلوستریتور فایل وکتور را از مسیر File> Open باز کنید و بعد از آن شکل مورد نظر خود را انتخاب نمایید و کپی کنید. سپس از مسیر File> New سند جدیدی ایجاد کنید و شکلی را که کپی کرده بودید را در آن وارد کنید.

از طریق میانبر Y ابزار Magic Wand را بردارید و سپس Enter بزنید، سپس Tolerance را بر روی مقدار قرار دهید.

اکنون یکی از رنگ ­های درون شکل خود را انتخاب کرده تا به دنبال آن همه بخش­ های هم رنگ آن هم انتخاب شود. سپس پنجره PathFinder را از مسیر  Window> Pathfinder باز کنید. سپس با کلیک بر روی آیکون بالا سمت راست، Make Compound Shape را انتخاب نمایید.

تصویر در حال حاضر از از رنگ Path ساخته شده است، این کار برای دیگر رنگ­ های شکل هم تکرار می­گردد. برای اینکه ببینید این مسیر بر روی همه قسمت­ ها صورت گرفته است باید در Layers فلش سمت چپ لایه را بزنید و زیرگروه ­های آن مسیر را باز نمایید. پس از آن لایه­ ای به نام Path را پیدا کنید. سپس بر روی دایره سمت راست لایه کلیک کرده و آن را انتخاب نمایید. بعد از آن مشابه مراحل بالا را تکرار کنید تا آن را به لایه مرکب تبدیل نمایید. در نهایت تمامی لایه­ ها باید Compound Shape بشوند.

اکنون برای اینکه خروجی بگیرید به مسیر File> Export بروید، سپس فرمت PSD را انتخاب کنید و بعد از آن فایل مورد نظر را ذخیره نمایید.

اکنون فایلی که ذخیره کرده­اید را در فتوشاپ باز کنید. مشاهده می­کنید که فایل شما لایه ­های بیشتری دارد و یک فایل با لایه برداری نیست. قسمت­ های هم رنگ درون یک لایه قرار گرفته­ اند که می­توان آنها را به راحتی ویرایش نمود. به منظور تغییر دادن رنگ این قسمت ­ها می­توانید روی مربعی که کنار لایه ­ها قرار دارد کلیک کنید و به رنگ دلخواه خود تغییر دهید. علاوه بر آن شکل شما قابلیت مقیاس ­پذیری داشته و اگر تصویر را بزرگ کنید کیفیت آن کاهش نخواهد یافت.

و این هم نتیجه کار که توانستیم خیلی راحت و سریع باز کردن فایل EPS در فتوشاپ را انجام بدیم.

اگر شما نیز به یادگیری و آموزش فتوشاپ علاقه‌مند هستید، پیشنهاد دارم سری به پکیج آموزش‌ فتوشاپ ما را ببینید. همچنین اگر شما نیز با ترفندها یا ابزار دیگر افزایش سرعت کار با فتوشاپ آشنا هستید، خوشحال می‌شویم که آن‌ها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

Rate this post
ارسال در :
لینک کوتاه :