کاربرد افترافکت چیست + دلیل استفاده و تفاوت ها

کاربرد های افترافکت

کاربرد های افترافکت چیست ؟

نرم افزار ادوبی افترافکت یکی از نرم افزارهایی است که توسط شرکت ادوبی طراحی و روانه بازار شده است و در حال حاضر بخشی از برنامه دسکتاپی Creative Cloud می باشد. معمولا از افترافکت برای تولید موشن گرافیک ها، متحرک سازی آبجکت های مختلف، ویرایش ویدئو و سایر افکت های بصری مرتبط استفاده می شود. این نرم افزار در سال ۱۹۹۳ توسط  توسعه دهنده اصلی اش یعنی شرکت Science and Art منتشر شد اما بعدها به شرکت ادوبی انتقال یافت. افترافکت به زبان برنامه نویسی C++ نوشته شده است و آخرین نسخه آن افترافکت سی سی ۲۰۲۰ است که در دسامبر سال ۲۰۱۹ روانه بازار شد. شما می توانید کاربرد های افترافکت نرم افزار را بر روی ویندوز ۱۰  و سایر نسخه های ویندوز و سیستم عامل مک اجرا کنید.

چرا از نرم افزاری همچون افترافکت استفاده می کنیم؟

خوب حالا که به طور مختصر با آموزش افتر افکت آشنا شدیم یک سوال مهم به ذهن خطور می کند و آن هم این است: چرا از نرم افزار افترافکت استفاده می کنیم؟ بعد از مطالعه این مقاله می توانید پاسخ این سوال را دریافت کنید و دیگر نگران سوالات این چنینی هم نباشید.

البته پاسخ به این سوال هم بسیار ساده است. بیایید با هم معنی واژه افترافکت را بشکافیم و ببینیم این واژه در اصل به چه معنی است. واژه افترافکت بدین معنی است که شما به پروژه ای که تولید کرده اید یا می خواهید تولید کنید افکتی اضافه می کنید. افترافکت نرم افزار افکت های بصری است و از آن برای بهبود بخشیدن کیفیت پروژه ها یا دستکاری طرح های گرافیکی استفاده می شود. به همین خاطر است که بیشتر تهیه کنندگان فیلم ها از این نرم افزار برای ویرایش شات ها و فوتیج ها استفاده می کنند، ویراستاران فایل های ویدئویی از آن برای ویرایش ویدئوهایشان بهره می برند و رنگ ها و سایر موارد را تنظیم می کنند. همچنین از دیگر کاربرد های افترافکت می توان از این نرم افزار برای سایر کارهای گرافیکی هم استفاده کرد و طرح های تولید شده را با دقت و کیفیت بالایی به نمایش گذاشت.

کاربرد افترافکت چیست

تفاوت نرم افزار افترافکت با سایر نرم افزارهای موجود در چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید افترافکت کاربرد های متعددی در خود دارد و همین امر موجب می شود از سایر نرم افزارهای موجود متفاوت باشد. این قابلیت ها عبارتند از:

  • این نرم افزار بهتان اجازه می دهد نتایج واقعی از افکت های بصری به دست آورید. افترافکت ابزارهای متعددی در اختیارتان می گذارد که به کمک آن ها می توانید ایده های گرافیکی تان را به واقعیت تبدیل کنید.
  • شما می توانید از expression های مختلفی در این نرم افزار استفاده کنید و افکت های بصری تان را به راحتی اعمال نمایید و آبجکت ها را تنظیم کنید.
  • این نرم افزار بهتان کمک می کند دوربین را هم تنظیم کنید و از افکت های استودیویی در گرافیک هایتان بهره ببرید. در این شرایط قابلیت هایی همچون VR Converter و VR Comp Editor را خواهید داشت.
  • شما می توانید از قالب های موشن گرافیکی که در این نرم افزار ارائه می شود هم استفاده کنید. از این قالب ها استفاده کنید یا اینکه به کمک آن ها ایده خودتان را پیاده سازی نمایید.
  • یکی از کاربرد های افترافکت را از سایر برنامه های مشابه متمایز می کند وجود رابط کاربرپسندش است. در این نرم افزار شما می توانید به راحتی با محیط خو بگیرید و از تمامی ابزارهایش استفاده کنید. در رابط کاربری افترافکت همه چیز به خوبی مرتب شده است و شما بدون هیچ مشکلی می توانید به همه بخش هایش دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال در این برنامه پنل Tool در بالای ناحیه کارتان گنجانده شده است و می توانید در طول کار به راحتی بهش دسترسی داشته باشید. در سمت راست نرم افزار گزینه هایی برای  ویرایش قرار دارد که شامل افکت ها و پریست ها، کانال های سه بعدی، کنترل Expression، اصلاح رنگ، صورت و سایر گزینه هاست. به کمک این ها می توانید ایده خودتان را روی پروژه اعمال کنید و طرح های جدیدی بسازید.

در نرم افزار افترافکت چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

خوب حالا که با بخش های مختلف افترافکت آشنا شدیم باید ببینیم چه کارهایی می توانیم با این نرم افزار فوق العاده کاربردی انجام دهیم. در ادامه سعی می کنیم با چند مثال، کاربرد های افترافکت را به تصویر بکشیم.

  • متحرک سازی لوگو در نرم افزار افترافکت: اولین کاربردی که برای افتراکت می توان ذکر کرد متحرک سازی لوگوهاست. زمانی که می خواهید لوگوتان را متحرک کنید این نرم افزار ویژگی هایی از لوگو را پیشنهاد می کند که می توانید متحرک کنید. این ویژگی ها شامل اندازه، شکل، چرخش، Anchor point، شفافیت و سایر موارد است. این ها ویژگی های اصلی هستند که توسط افترافکت برای متحرک کردن لوگو پیشنهاد می شوند.  شما خودتان هم می توانید ویژگی های دیگری اضافه کنید.
  • متحرک سازی متن در نرم افزار افترافکت: کار بعدی که می توانید با این نرم افزار انجام دهید متحرک سازی متن یا ایجاد افکت های بصری بر روی متن است. از این قابلیت برای تبلیغات یا فوتیج ها استفاده می شود. شما می توانید افکت نور را به متن هایتان اضافه کنید و آن را متحرک نمایید.  اضافه کردن بک گراند به متن هم کار بسیار ساده ای خواهد بود.
  • حذف بک گراند از فوتیج های ویدئو در افترافکت: به کمک این نرم افزار می توانید هر بکگراندی را از ویدئوهایتان حذف کنید و بکگراند جدیدی که دوست دارید را بهش اضافه کنید. به هنگام جذف بکگراند حتی می توانید افکت های صوتی و ویدئویی را به فوتیج اضافه کنید و آن را به شیوه موثرتری به نمایش بگذارید.

این ها فقط چند نمونه از کاربرد های افترافکت بودند که به عنوان مثال برایتان ذکر کردیم. همه چیز به شما و نیازهایی که دارید بستگی دارد. شما می توانید در این نرم افزار سایر کارهای گرافیکی را هم انجام دهید و ایده هایتان را عینیت ببخشید. بعد از اینکه کار با افترافکت را آغاز کردید خودتان متوجه سایر کاربردهایش خواهید شد.

 حرف آخر:

خوب در این مقاله سعی کردیم برخی از کاربرد های نرم افزار افترافکت را با هم مرور کنیم. با کمی تمرین می توانید بر این جنبه ها غلبه کنید و ازشان به راحتی در پروژه هایتان بهره ببرید. حالا دیگر قادر خواهید بود ایده هایی که در ذهن دارید را به کمک افترافکت به جهانیان نشان دهید.

اگر میخواهید یک بار برای همیشه در نرم افزار افترافکت متخصص شوید میتوانید از دوره غیر حضوری ما استفاده کنید. در پایان این دوره طی ۲۵ روز از صفر به یک متخصص حرفه ای افترافکت تبدیل می شوید و وارد دنیای پروژه های میلیونی خواهید شد. اعتبار ما بیش از ده هزار نفر شرکت کننده راضی در دوره های گرافیستار است. از طریق بنر زیر وارد دوره شوید. با پکیج آموزش افتر افکت همراه گرافیستار باشید.

Rate this post
ارسال در :
لینک کوتاه :