۶ نکته کاربردی درمورد روتوش عکس ها در لایت روم

روتوش عکس ها با لایت‌ روم

این مقاله به منظور بررسی ۶ نکته که باعث حرفه ­ای تر شدن روتوش عکس در لایت روم می­شود ارائه می­گردد. به طور کلی افرادی که به تازگی کار کردن با لایت روم را آغاز می­کنند بجای یادگیری نکات حرفه­ا ی به دنبال یادگیری نکات و ترفندهای سریع هستند. در اینجا ۶ تکنیک کاربردی برای کار با آموزش لایت روم را آمورده ­ایم که در عین اینکه حرفه­ ای هستند می­توانند کار شما را بسیار راحت کنند.

همین الان ۴۵ دقیقه از محتوای پکیج صفر تا صد لایت روم را رایگان دانلود کن

۱/ استفاده از ابزار Adjustment Brush

برخی مواقع عکسی را داریم که مجموعا خوب است ولی در بخشی از تصویر نورده ی مناسبی ندارد. در این شرایط از اسلایدر Highlights استفاده کنید و آن را جابجا نمایید تا مشکل نورده ی را برطرف کنید. اما این اقدام باعث کم شدن نور همه قسمت­ های تصویر می­شود و به طور کلی مشکل اصلی برطرف نمی­شود. آموزش روتوش عکس در فتوشاپ

بهترین راه ­حل روتوش عکس در لایت روم این است که از ابزار Adjustment Brush استفاده کنید و در ماژول Develop را در نوار ابزار tool پیدا کنید. با انتخاب این ابزار و اسلایدر Highlights می­توانید به سادگی نور بخش­ هایی از تصویر را کم و زیاد کنید، بدون اینکه نور قسمت­ های دیگر تصویر تغییری کند. در واقع تنها به اصلاح بخشی از تصویر که مشکل نورده ی داشت بپردازید.

۶ نکته کاربردی درمورد روتوش عکس ها در لایت روم 16

۲/ استفاده از Auto Mask برای رتوش تمیزتر عکس‌ها

همان گونه که بیان شد، ابزار Adjustment Brush به منظور تنظیم نور دقیق عکس به صورت انتخابی استفاده می­شود. اما اگر بخواهید مناطق مرزی را در گوشه و کنار تصویر ایجاد کنید این ابزار کار را مشکل می­کند. به عنوان مثال می­خواهیم بخشی از نور ساختمان را در تصویر زیر کم کنیم ولی نمی ­خواهیم به قسمت سایه ­ها وارد شویم. برای این اقدام هرچقدر هم قسمت­ های مختلف Brush مانند سایز، Feathering و Flow را تغییر دهیم باز هم تاثیر آن روی سایه­ ها ایجاد می­شود.

حتما بخوانید: نرم افزار لایت روم چیست؟ آشنایی با قابلیت های لایت روم

بدین منظور بهتر است که از قابلیت Auto Mask که با دایره قرمز مشخص شده است این کار را انجام دهید. این اقدام باعث می­شود که روتوش عکس در لایت روم به طور خودکار ابزار Adjustment Brush را به صورت مایک کند. سپس با کلید بر روی قسمت­ هایی که می­خواهید نور آن را تنظیم کنید، لایت روم به شناسایی بخش ­هایی که نور، تن و رنگ مشابه ی دارند می­پردازد و آنها را انتخاب می­کند. بنابراین فقط رنگ همان منطقه انتخاب شده تغییر خواهد کرد و روی بخش ­های دیگر تصویر تاثیری نمی­گذارد. (این ابزار همانند ابزار Magic Wand در فتوشاپ عمل می­کند که به انتخاب مناطق هم شکل می­پردازد).

۶ نکته کاربردی درمورد روتوش عکس ها در لایت روم 18

۳/ استفاده از Clone و Heal برای حذف لکه‌ها

فرض کنید برای روتوش عکس در لایت روم یک لکه در تصویر وجود دارد که نیاز به اصلاح کردن دارد. احتمالا برای این کار ابزار Spot Healing را انتخاب خواهید کرد و دور لکه را خط می­کشید. اما این روش باعث می­شود که حالت بلوری در خط مرزی بین منطقه انتخاب شده و قسمت­ های دیگر دیده شود. پس راه­ حل چیست؟ ابتدا اول Stop Removal انتخاب کنید.

دو گزینه گزینۀ Clone و Heal در بالای پنل وجود دارد که باید یکی از آنها را انتخاب نمایید. اگر Clone را انتخاب کرده باشید، می­توانید جایگزینی را برای لکه برگزینید که نتیجه نهایی طبیعی­ تر خواهد بود و دست شما برای انتخاب قسمت جایگزین بازتر می­باشد. گزینه Heal هم برای بخش ­های دیگر کاربردی است ولی برای قسمت ­هایی از تصویر که بافت و رنگ متفاوتی در اطراف لکه وجود دارد چندان مناسب نیست. علاوه بر آن در Heal لبه ­ها و مرز­ها مشخص هستند.

۶ نکته کاربردی درمورد روتوش عکس ها در لایت روم 20

۴/ عناصر حواس‌پرتی را از کناره‌های عکس حذف کنید

معمولا افراد با نگاه کردن به یک عکس بخش های روشن عکس را در ابتدا می­بینند. اگر این بخش ­های روشن در کناره عکس باشد، بیننده بجای دیدن سوژه اصلی ابتدا کناره عکس را می­بیند! پس برای اینکه توجه بیننده به کناره ­ها جلب نشود باید عناصر حواس ­پرتی را حذف کرده و یا کناره­ های تصویر را بلوری یا حذف نمایید. مگر اینکه کناره­ های تصویر ضروری باشند. پس در روتوش عکس ­ها در لایت روم این نکته را مدنظر قرار دهید که سوژه اصلی عکس باید در مرکز توجه باشد.

۶ نکته کاربردی درمورد روتوش عکس ها در لایت روم 22

۵/ در تغییر نور در چشم‌ها، مواظب کنتراست باشید

شاید برای شما هم پیش آمده که قصد روتوش عکس در لایت روم و بیشتر کردن نور در قسمت چشم را داشته باشید ولی این کار باعث بیشتر شدن کنتراست در آن بخش از تصویر شود. تقویت کردن نور برای بخش ­هایی که از قبل نور خوبی داشتند خوب است ولی برای تغییرات اساسی یا اصلاح یک بخش مناسب نیست.

اگر خودتان مشغول عکاسی هستید برای اینکه بعد از عکاسی بتوانید به راحتی نور چشم ­ها را بیشتر کنید باید به نورپردازی عکس بیشتر دقت داشته باشید. مثلا می­توانید از یک منبع نور و یک بازتابنده نور استفاده کنید. به طور کلی در عکاسی باید نورپردازی را به گونه­ ای تنظیم کنید که در نهایت تفاوت چندانی بین نور صورت و چشم و بخش­ های دیگر تصویر وجود نداشته باشد.

۶ نکته کاربردی درمورد روتوش عکس ها در لایت روم 24

۶/ در رتوش تصاویر با لایت روم، فقط لکه‌های اضافی را حذف کنید

حتما شما هم دیده ­اید که در آتلیه­ ها همه بخش ­های اضافه پرتره را حذف می­کنند. ولی قانون روتوش عکس در لایت روم چیز دیگری است که در آن می­گویند هر چیزی که جزء اصلی تصویر نباشد (مانند جوش و لک و …) باید از تصویر حذف شود. ولی بخش ­های اصلی تصویر مانند خالکوبی یا خال نباید از تصویر حذف شود. مگر اینکه صاحب تصویر بخواهد که حذف شود. این روش باعث طبیعی­ تر شدن تصویر می­شود.

این نکته­ ها برای همه نوع عکس­برداری از مناظر طبیعی، حیات وحش یا حتی پرتره قابل استفاده باشد. امید است که این نکات باعث بهبود روند روتوش عکس ­های شما شود. سایر مطالب مرتبط با ادوبی لایت روم در اینجا قابل مشاهده است.

روتوش عکس با لایت‌ روم

اگر تمایل به یادگیری نرم افزار کاربردی لایت روم دارید، پیشنهاد داریم سری به آموزش لایت روم در آکادمی گرافیستار بزنید. در این دوره نرم افزار لایت روم را از صفر تا صد در قالب پروژه به شکل کامل یاد می گیرید. همین الان با کلیک روی بنر زیر یادگیری این مهارت کاربردی و پولساز را شروع کنید:

۶ نکته کاربردی درمورد روتوش عکس ها در لایت روم 27

ارسال در :
لینک کوتاه :