چگونه به عنوان یک تازه کار پروژه های گرافیک و تدوین بگیریم؟

چگونه به عنوان یک تازه کار پروژه های گرافیک و تدوین بگیریم؟ 10

چگونه به عنوان یک تازه کار پروژه های گرافیک و تدوین بگیریم؟

قطعا می دانید که سخت ترین ورود به بازار زمانی گرفتن پروژه تازه کارها هست زیرا هم رزومه ندارید و هم با بازار کار آشنایی ندارید. اگر در هنگام ورود به بازار اشتباه کنید و وارد قسمتی اشتباه از بازار شوید قطعا بین انبوهی از رقبا گم می شوید، در نظر داشته باشید که این رقبا هم رزومه قوی تری دارند و هم به سبب تجربه، آشنایی زیادی با بازار پیدا کرده اند. اما راه حل این مشکل چیست؟

 

اقیانوس آبی و قرمز

قبل از ورود به مبحث، لازم است مفهومی را بیاموزید که جزء جدایی ناپذیری از درک کسب و کار است و در تمامی دوره های بین المللی کسب و کار تدریس می شود. این مفهوم اقیانوس آبی و قرمز نام دارد. در این مثال مقصود از کوسه رقبای شما و مقصود از ماهی مشتریان شماست.

اقیانوسی را تصور کنید که دو بخش دارد، بخش اول ماهی های بسیار زیادی دارد اما منطقا کوسه های زیادی هم آنجا حضور دارند. در نتیجه این تراکم و حمله کوسه ها به ماهی ها و یکدیگر، اقیانوس از خون ماهی ها و کوسه ها قرمز رنگ شده است.

قسمت دیگری از اقیانوس ماهی های کمتری دارد اما کوسه های کمتری نیز آنجا حضور دارند و همه کوسه ها بدون درگیری طعمه پیدا می کنند. این قسمت از اقیانوس که آرامش و ثبات دارد، اقیانوس آبی نام دارد.

گرفتن پروژه تازه کارها در گرافیک

مفهوم نیچ

نیچ به قسمت کوچکی از بازار می گویند که بیشتر اوقات حکم اقیانوس آبی را دارد. اما نیچ و مدل اقیانوس آبی چه ربطی به حوزه کاری شما دارد؟

در حوزه گرافیک و تدوین حوزه های بسیار شلوغی مثل طراحی لوگو وجود دارد که حکم اقیانوس قرمز دارد. کوسه های زیاد و بعضا بزرگی در این بازار وجود دارند که کار را برای ورود تازه کار ها بسیار سخت کرده اند و چه بسا که اجازه ندهند تازه کار ها ماهی شکار کنند. اگر تازه کار هستید و تجربه کافی در بازار ندارید هرگز نباید وارد اقیانوس قرمز شوید و حتما باید نیچ یا گوشه امن خود را انتخاب کنید زیرا در ابتدا زیر فشار رقابت از دور خارج می شوید.

به مثال طراحی لوگو بر میگردیم، اگر بخواهید تمام کسب و کارها را پوشش دهید باید با تمام آژانس های طراحی و فری لنسر ها رقابت کنید که اقیانوس قرمز است، پس حتما باید گوشه امنی از بازار را انتخاب کنید که حکم اقیانوس آبی داشته باشد تا بتوانید به راحتی و با رقابت بسیار کمتر پروژه بگیرید و پیشرفت کنید. برای انتخاب نیچ باید خدمات خود را محدود به یک قشر خاص کنید. به طور مثال در حال حاضر یک قشر خاص مثل ساختمان های پزشکان یا بنگاه های معاملات ملکی بزرگ نیاز به لوگو دارند اما رقابت در این حوزه کمتر از سایر مشاغل است. شما باید در شغل خود مشاغلی را پیدا کنید که به کسب و کار شما نیاز دارند و دست رقبا کمتر به آن ها رسیده است. (توجه کنید که هم حوزه هم مشاغل فرضی هستند و به هنوان مثال استفاده شده اند)

چگونه به عنوان یک تازه کار پروژه های گرافیک و تدوین بگیریم؟ 13

انتظار نداشته باشید که با چند دقیقه فکر کردن به نیچ مورد نظر خود برسید، اما مطمئن باشید اگر چند روز بازار را برسی کنید و به خوبی تحلیل کنید میتوانید حوزه طلایی خود را بیابید. لازم به ذکر است شرکت در دوره بازاریابی و گرفتن پروژه تازه کارها در حوزه گرافیست و تدوین به شما کمک شایانی می کند.

فرمول دو مرحله ایی افزایش هوش مالی فریلنسر ها

چرا حتما باید نیچ انتخاب کنیم؟

ورود به بازار با نیچ مزیت های بسیاری دارد. همانطور که گفتیم ورود به اقیانوس آبی به شما کمک میکند بسیار آسان تر پروژه بگیرید، همچنین رقبای کمتری وجود دارند که کار را برای شما سخت کنند. مزیت دیگر انتخاب نیچ روشن شدن مسیر شماست. اگر برای یک یا دو قشر خاص کار انجام دهید کاملا اوضاع بازاریابی و گرفتن پروژه برای شما شفاف می شود و به راحتی میتوانید کارهایی که در دوره بازاریابی و گرفتن پروژه یاد میگیرید را اجرا کنید و نتایج بسیار بهتری بگیرید. مزیت دیگر این است که به دلیل کوچک بودن بازار هدف، بسیار سریعتر بین مشتریان خود شناخته تر می شوید و میتوانید پروژه های گران تر بگیرید.

برای درک بهتر این موضوع تصور کنید یک پزشک عمومی و یک پزشک متخصص ارتوپد وجود دارد و شما از کمر درد رنج میبرید. به کدام یک مراجعه می کنید؟ قطعا پزشک متخصص.

چگونه به عنوان یک تازه کار پروژه های گرافیک و تدوین بگیریم؟ 15

در کسب و کار هم شرایط همین است، در همان مثال لوگو تصور کنید مدیر یک شرکت مهندسی هستید و نیاز به لوگو دارید. دو گزینه دارید، مراجعه به شرکت های طراحی که کارهای کلی انجام می دهند یا مراجعه به فردی که به شکل تخصصی برای شرکت های مهندسی لوگو طراحی می کند و همکاران شما بسیار از او راضی هستند. قطعا به فردی مراجعه می کنید که به شکل تخصصی برای شما کار می کند.

شما هم میتوانید همین متخصص باشید اما لازمه این امر شناخت بازار و توانایی بازاریابی و گرفتن پروژه تازه کارها است. انتخاب نیچ قسمت کوچکی از این مسیر است. اگر میخواهید به این مسیر جذاب که به ثروت ختم می شود مسلط شوید می توانید در دوره بازاریابی و گرفتن پروژه شرکت کنید. مهم نیست که چه تخصصی دارید، این دوره برای تمامی تخصص های گرافیک و تدوین کاربرد دارد. این دوره برای اولین بار است که در ایران برگزار می شود و در پایان دوره می توانید حتی بدون نمونه کار قبلی با معتبر ترین شرکت ها وارد همکاری شوید و پروژه های میلیونی بگیرید. برای شرکت در دوره روی بنر زیر کلیک کنید

چگونه به عنوان یک تازه کار پروژه های گرافیک و تدوین بگیریم؟ 17

ارسال در :
لینک کوتاه :